NEUTRALAN KAO ŠVICARSKA Sve što trebate znati o avokadu prije, no što ga kupite

Autor:

Pixabay

Ako još uvijek, kada kupujete voće i povrće, zaobilazite avokado, vrijeme je da promijenite tu naviku i ovu zdravo tropsko voće latinskog imena Persea americana, uvrstite u prehranu.

Okus mu je potpuno neutralan zbog čega ga neki vole, a neki ne. Rijetko tko je ravnodušan kada je avokado u pitanju. Onima koji misle da ga ne vole, možda samo treba pokoja informacija ili prijedlog kako ga jesti.

Kako avokado uvrstiti u prehranu?

Napravite sendvič

Avokado sadrži visokokvalitetne biljne masnoće te je odlična zamjena za maslac. Narežite ga na kriške, stavite na kruh, na njega dodajte rajčicu i mozzarellu ili par kapi maslinovog ulja, malo češnjaka, soli, papra i čilija i uživajte u ukusnom sendviču.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pallavi (@pumpkinspice_baking)

Napravite guacamole

Guacamole je tradicionalni meksički namaz, a narežete li sastojke na veće komadiće, može postati odličan prilog mesu ili jajima ili osvježavajuća salata.

Sastojci

-zreli avokado

-1 rajčica

-1 limeta ili limun

-maslinovo ulje

-pola glavice ljubičastog luka

-režanj češnjaka

-sol i papar

Luk i češnjak narežite na što sitnije, rajčicu po želji, avokado izgnječite ili narežite na kockice. Začinite, pokapajte sokom limete i maslinovim uljem pa stavite u hladnjak na sat ili dva da se okusi prožmu.

Napravite visokoproteinski kruh

Ako ste na keto prehrani ili želite smanjiti unos ugljikohidrata, avokado je odlična alternativa. Napravite zamjenski kruh bez grama brašna.

Sastojci

-zreli avokado

-140 grama svježeg sira

-1 jaje

-sol i papar

-sjemenke

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @keto_apprentice

Avokado izgnječite i pomiješajte s ostalim sastojcima dok ne dobijete kompaktnu smjesu.

Uz pomoć žlice na plehu obloženom papirom za pečenje, oblikujte pogačice. Pospite ih sjemenkama po želji i pecite 20 minuta na 180 Celzijevih stupnjeva, dok pogačice ne porumene.

Možete ih jesti same, s kajganom i mladim špinatom ili sa sastojcima koje i inače stavljate u sendvič.

Smoothie

Polovicu avokada dodajte smoothieju kako bi dobio na hranjivosti i na kremoznosti. Zahvaljujući svom neutralnom okusu, slaže se sa svim mogućim voćem i povrćem.

Kašica za bebe

Zahvaljujući svom sastavu (obiluje hranjivim tvarima) i teksturi, avokado je odlična namirnica za bebe, kada počnu jesti krutu hranu. Napravite domaću kašicu – ispasirajte avokado s kruškom, jabukom, breskvom ili bananom. Avokado sadrži puno masti koje su bebama potrebne za rast i razvoj mozga.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Myriam Tabangi (@myriamtabangi)

Hranjivost avokada

Kako smo već spomenuli, avokado sadrži zdrave masti, antioksidanse i skoro 20 vitamina i minerala.
Obiluje vlaknima, vitaminima E i K, magnezijem i kalijem.

Samo jedan avokado osigurava 40% dnevne vrijednosti folata, 30% dnevne vrijednosti vitamin K te preko 20% dnevne vrijednosti vitamin C.

Od minerala, avokado sadrži 30% dnevne vrijednosti kalija i gotovo 20% dnevne vrijednosti magnezija.

Kako odabrati avokado

Ako ga planirate pojesti u naredna dva dana, birajte već zreli avokado. To je onaj koji je na dodir mekši, ali ne i premekan.

Obratite pažnju i na njegovu težinu. Trebala bi odgovarati veličini. Osjetite li da je prelagan, ne kupujte ga jer može biti truo iznutra

Ako je peteljka zelena i teško se odvaja od ploda, avokado je nezreo. Ako je tamnosmeđa pri dnu i lako se uklanja, prezreo je.

Ako je avokado svijetlo zelen, još uvijek je nezreo. Kupite ga, ako ga ne planirate odmah jesti. Ostavite ga par dana da dozre. Želite li ubrzati proces neka dozrijeva na sobnoj temperaturi, blizu jabuka.

Zreli avokado čuvajte u hladnjaku, a kada ste ga jednom načeli, pojedite ga u par dana. Želite li spriječiti oksidaciju koja se manifestira kroz tamnjenje voća, pokapajte ga limunovim sokom.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.