Akademkinja, profesorica i jedna od posljednjih neuropsihijatrica dr. Vida Demarin gostovala je u emisiji TAKO DOBRO! kod Ljudevita Grgurića Grge na Radio Nacionalu i iznijela čitav niz zanimljivih saznanja i uvjerenja o mozgu, dušama, neuronima, bogu, holizmu, raju, zdravoj prehrani,… Smatra da je naš mozak stvorio – bog, ali i da ga mi možemo mijenjati.
Donosimo neke od najzanimljivijih dijelova razgovora, koji možete i pogledati ili poslušati u cijelosti.
HOLIZAM
U BIOLOGIJI HOLIZAM znači da je naš organizam CJELINA, iako je naš organizam podijeljen na sustave kao što su koštani, mišićni, krvožilni, probavni itd. Na pitanje zašto voli holistički pristup liječenju Prof. Demarin je odgovorila: „Upravo zbog neumitne činjenice da su svi naši organi međusobno povezani!“
DUŠA
Na pitanje je li u našem tijelu postoji DUŠA, budući da ona nije materijalna, i ako postoji, gdje se DUŠA točno nalazi, Prof. Demarin je uvjerenja da DUŠA postoji i da se nalazi u našem mozgu!
NEURONI
Prof. Demarin je mišljenja da se NEURONI u našem mozgu najvećom brzinom razvijaju tijekom prvih godina našeg života. Kasnije će se u našem životu mozak, pod utjecajem iskustava i aktivnosti koje mu svakodnevno serviramo, u određenom stupnju razvijati ili, pak, stagnirati. Da bi naš mozak što duže uredno funkcionirao, potrebni su mu stalni poticaji, novi zadaci, učenje novih znanja, jer rutina svakodnevice “ubija” svježinu moždanih funkcija.
Ti poticaji mogu biti sasvim jednostavni zadaci, poput pokušaja pisanja dešnjaka, lijevom rukom, ili povremenog odlaska na posao drugim putem od svakodnevno uobičajenog!
Ključna je poruka da osoba s vremenom počinje gubiti sve one sinapse koje mozak ne koristi redovito.
PREHRANA
Grga se u razgovoru s akademkinjom Demarin dotaknuo i zdrave prehrane: „Vjerujem da Vam je poznat onaj aforizam: “Liječnika smiješ samo slušati što govori, ali nikako gledati što radi!” Govorim to zato jer znam da Vi obožavate roštilj i siguran sam da ponekad prekršite jedno od osnovnih pravila zdrave prehrane?“
Prof. Demarin se slatko nasmijala i priznala da ponekad znade zgriješiti s roštiljem, uz malu digresiju da je povremeno ispunjenje grešnih želja korisnije za naše psihofizičko raspoloženje od čvrste apstinencije ili uskraćivanja u ispunjavanju određenih želja!
ZANIMLJIVA TEZA O MOZGU I TJELOVJEŽBI
Navodno bi, ako se dogodi da nemamo vremena za vježbanje bilo korisno što uvjerljivije zamisliti da vježbamo. Dakle, ako smo dobro zamislili – to će u našem mozgu ostaviti isti trag kao da smo zaista vježbali, je li ova teza drži vodu?
Prof. Demarin je u tom odgovoru bila također decidirana: „Vjerovali ili ne, zamišljanje određene radnje je po učinku gotovo istovjetno kao da ju stvarno radimo! Sve više vrhunskih sportaša prakticira tu tehniku! Da, čudesan je taj naš mozak!“
NEUROPLASTIČNOST MOZGA
Utješno je da svaki čovjek, ako hoće, može postati, slikovito rečeno, skulptor vlastitog mozga! To je rekao jedan španjolski znanstvenik koji je o stresu pisao prije sto godina i dobio Nobelovu nagradu.
Riječ je o NEUROPLASTIČNOSTI MOZGA odnosno, sposobnosti mozga da se mijenja ili prilagođava tijekom usvajanja novih iskustava. NEUROPLASTIČNOST MOZGA znači da živčani sustav može reorganizirati svoje funkcije mijenjanjem reakcija na unutarnje ili vanjske podražaje. Drugim riječima, mozak posjeduje sposobnost da se razvija i mijenja tijekom cijelog života, ali to uvelike ovisi o odabiru aktivnosti kojima se tijekom života posvećujemo.
DOKAZ DA POSTOJI RAJ
GRGA: Prof. Demarin vi obožavate čitati!?
Prof. DEMARIN: “Točno!“
GRGA: Vjerujem da ste pročitali jednu čudesnu knjigu pod naslovom: “DOKAZ DA POSTOJI…”
Prof. DEMARIN: „…RAJ!“
GRGA: Napisao ju je prije desetak godina američki neurokirurg iz Bostona dr. Eben Alexander, koji je preživio nevjerojatno egzotičan oblik meningitisa, što ga je prouzročila bakterija Escherichia coli, što je vrlo rijetko. Liječnici su bili uvjereni da će dr. Alexander umrijeti.
Bio je tjedan dana u komi. Ali, kada se probudio, sjećao se svega što je u komi doživljavao. Ozdravio je i sve detaljno zabilježio u svojoj knjizi. Ukratko, napisao je da raj zaista postoji i da je on bio u raju. Iako je dr. Alexander ozbiljan profesionalac, liječnik i neurokirurg, njegovi mu kolege liječnici ipak nisu vjerovali. Vi vjerujete dr. Alexanderu da je naše materijalno tijelo ovdje samo “na proputovanju”!?
Prof. DEMARIN: „Apsolutno… Ja to isto mislim i ja mu vjerujem!“
GLAZBA
GRGA: Glazba je moćan oblik komunikacije. Prenosi emocije – često daleko učinkovitije od samih riječi. Vi ste se također bavili utjecajem glazbe na oporavak od moždanog udara!?
Prof. DEMARIN: Jesam i rezultati su fascinantni! Kada čujemo glazbu, mnoga područja našeg mozga zasvijetle, uključujući i onaj dio mozga koji oslobađa kemijski dopamin za dobro raspoloženje. Mnoge moje kolege koje istražuju tretmane za demenciju i Alzheimerovu bolest iz dana u dan otkrivaju dobrobiti glazbe kao terapije.
Također je dokazano da komad poznate glazbe služi kao soundtrack za mentalni film koji se počinje vrtjeti u našoj glavi. On priziva sjećanja na određenu osobu ili mjesto, što je dokaz povezanosti glazbe i sjećanja.
EMOCIJE
Prof. DEMARIN: STRAH, LJUTNJU i GNJEV treba zamijeniti NADAHNUĆEM, VESELJEM i ZAHVALNOŠĆU. Treba što češće prakticirati tu, na neki način vještinu… jer tijelo je nesvjesni um koji ne zna razliku između iskustva u životu koje stvara emociju i emocije koju stvara osoba samim mislima.
GRGA: Ukratko, način na koji razmišljamo i osjećamo stvara tjelesno stanje, a destruktivne nas emocije mogu samo razboljeti!
Prof. DEMARIN: Tako je mi imamo silnu snagu u sebi, ali je moramo na pravi način aktivirati. Volja je bitna.
I, za kraj, bilo bi dobro svakoga dana prakticirati ovu molitvu za spokoj:
„Bože, daj mi hrabrosti da promijenim ono što mogu promijeniti, daj mi snage da prihvatim ono što se ne može promijeniti, a najviše od svega, daj mi mudrosti da razlikujem prvo od drugoga!“
Komentari