NEUGODAN SUPARNIK Tek drugo slavlje u sedmom dvoboju sa Škotskom

12.10.2024., stadion Maksimir, Zagreb - UEFA Liga nacija, Liga A, skupina 1, 3. kolo, Hrvatska - Skotska. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Goran Stanzl/PIXSELL

Hrvatska nogometna reprezetacija u subotu je na stadionu Maksimir ostvarila drugu pobjedu u sedam međusobnih susreta protiv Škotske, pri čemu drugu u nizu.

U prvih pet susreta Škoti su upisali dvije pobjede, a tri susreta su završila bez pobjednika, a tek je dolaskom Zlatka Dalića za hrvatsko kormilo prekinuto “škotsko prokletstvo”.

U dvije utakmice protiv Škotske pod njegovim vodstvom, “Vatreni” su ostvarili dvije pobjede.

Prvi hrvatsko-škotski ogled odigran je 11. listopada 2000. godine u Zagrebu. Bio je to susret u kvalifikacijama za SP 2002. godine, a dvoboj na stadinu Maksimir završio je 1-1.

Povela je Hrvatska u 16. minuti golom Alena Bokšića, a izjednačio je Kevin Gallacher u 25. minuti. Deset dana nakon te utakmice Miroslav Blažević je dao ostavku. Mirko Jozić sjeo je za kormilo reprezentacije i bez poraza odveo Hrvatsku u Japan i Južnu Koreju. U uzvratnom susretu u Škotskoj u rujnu iduće godine bilo je 0-0.

Treći susret je bio prijateljski u ožujku 2008. godine u Glasgowu. I ovaj susret je završio bez pobjednika, 1-1. Niko Kranjčar je u desetoj minutu doveo Hrvatsku u vodstvo, a izjednačio je Kenny Miller u 31. minuti.

Uslijedile su dvije utakmice u kvalifikacijama za SP 2014. Prva je podigrana u lipnju 2013., a Škotska je u Zagrebu pobijedila sa 1-0.

Iako je Škotska u Zagreb stigla bez čak 13 igrača zbog ozljeda i kartona, hrabro se postavila na Maksimiru i potpuno neočekivano uzela sva tri boda protiv očajne Hrvatske. Pogodak odluke zabio je Robert Snodgrass u 26. minuti.

U uzvratnom susretu Škotska je pobijedila 2-0 golovima Roberta Snodgrassa (28) i Stevena Naismitha (73). Izbornik Igor Štimac je nakon utakmice ponudio ostavku, HNS je to prihvatio, a na njegovo mjesto došao je Niko Kovač.

Gotovo devet godina smo morali čekati na novi susretu protiv Škotske, a on se dogodio na EURO 2020. koji je zbog epidemije Covid-19 igran godinu dana kasnije.

Hrvatska je u Hampden Parku u Glasgowu pobijedila sa 3-1 izborivši plasman u osminu finala.

Poveli smo golom Nikole Vlašića u 17. minuti, no u 42. minuti je izjednačio Callum McGregor. Hrvatska je u nastavku susreta izborila pobjedu golovima Luke Modrića (62) i Ivana Perišića (77).

Drugu pobjedu u dosadašnjih sedam susreta “Vatreni” su ostvarili večeras porazivši Škote preokretom sa 2-.1