NETFLIX U PROBLEMIMA Sudac odlučio da ‘prava Martha’ nastavi s tužbom jer ‘Maleni irvas’ nije temeljen na istinitoj priči

Autor:

English actress Jessica Gunning (L) winner of the Outstanding Supporting Actress in a Limited or Anthology Series or Movie for "Baby Reindeer", and Scottish actor Richard Gadd, winner of the Outstanding Limited or Anthology Series for "Baby Reindeer", pose in the press room during the 76th Emmy Awards at the Peacock Theatre at L.A. Live in Los Angeles on September 15, 2024.,Image: 908090503, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Robyn Beck / AFP / Profimedia

Robyn Beck / AFP / Profimedia

„Maleni irvas“ (Baby Reindeer) jedna je od najgledanijih serija na streaming platformi Netflix ove godine. Priča je to autora i glavnog glumca serije Richarda Gadda o Marthi, ženi koja ga je neprestano uhodila, što je gotovo upropastilo njegov život i želju da postane komičar. Netflix je naveo kako se radi o istinitoj priči, zbog čega je tužbu protiv najveće streaming platforme podigla Fiona Harvey, poznata i kao „prava Martha“.

Ona je u tužbi navela kako nije istina da je ikada seksualno napastovala Gadda niti je osuđena na zatvorsku kaznu zbog uhođenja. U srpnju je Netflix zatražio odbacivanje optužbe te se, između ostalog, pozvao na Gaddove tvrdnje kako ga je Fiona Harvey godinama uhodila dok je radio u londonskom baru, štipala ga ponekad za stražnjicu, te mu poslala tisuće poruka putem elektroničke pošte. Na kraju ju je prijavio policiji nakon čega je ona dobila upozorenje da ga prestane uhoditi ali nikada nije sudski gonjena niti je poslana u zatvor, kako je prikazano u seriji.

U petak je sudac Gary Klausner odlučio kako odbacuje zahtjev Netflixa ponajviše zato što tvrdnja kako se radi o istinitoj priči, a koja se pojavljuje na početku serije „Maleni irvas“, nije točna, te je dopustio Fioni Harvey da nastavi s podizanjem tužbe za klevetu. U obrazloženju svoje odluke, sudac je istaknuo kako poruka „Ovo je istinita priča“ poručuje gledateljima da prikazano prihvate kao činjenicu. Međutim, on smatra da je Marthino ponašanje u seriji groznije od onog za što je Fiona Harvey bila optužena u stvarnom životu.

Velika je razlika između uhođenja i sudske presude za uhođenje, Ujedno, velika je razlika između neprikladnog dodirivanja i seksualnog napada, kao i između guranja prstiju i kopanja tuđih očiju. Dok su navodni postupci tužitelja za osudu, izjave tuženika su goreg stupnja i mogle bi proizvesti drugačiji učinak u umu gledatelja”, napisao je sudac u svom obrazloženju.

Fiona Harvey nikada nije spomenuta pravim imenom u seriji, ali su je ljudi na internetu brzo identificirali. Gadd je bio ambiciozni komičar koji je radio u pubu Hawley Arms i koji je rekao da se Netflixova serija temelji na njegovom iskustvu. Također je rekao da su ta serija i kazališna predstava na kojoj se temelji bili fikcija, nikako prikaz događaja upravo onako kako su se i dogodili.

Britanski list Sunday Times u lipnju je objavio kako je Gadd imao rezerve oko navođenja “Ovo je istinita priča” na početku serije, ali da je to navedeno na zahtjev Netflixa. Sudac je spomenuo taj članak u svojoj presudi, tvrdeći da bi mogao pokazati “stvarnu zlobu” odnosno da je Netflix znao da je serija izmišljena, ali ju je svjesno odlučio drugačije prikazati.

Ujedno, sudac Klausner je odbacio optužbe Fione Harvey za nemar, kršenje njezinih intelektualnih prava kroz zlouporabu njenog lika, te za kaznenu štetu. Sudac joj je dopustio podnošenje tužbe za namjerno nanošenje emocionalne boli, što se odnosi na “ekstremne i nečuvene” lažne izjave.

“Čini se da bi razuman gledatelj mogao shvatiti da se tvrdnje o Marthi odnose na tužiteljicu”, napisao je sudac. “Serija navodi da je tužiteljica osuđeni kriminalac koji je seksualno i nasilno napala Gadda. Ove izjave mogu narasti do razine ekstremnog i nečuvenog ponašanja.”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.