NESTLÉ Počela sedma sezona školsko-edukativnog projekta Vrtim Zdravi Film

Autor:

Vrtim Zdravi Film

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i znanstvenici s Imperial Collegea iz Londona nedavno su objavili alarmantne rezultate istraživanja prema kojem se u posljednjih 40 godina broj pretile djece i adolescenata diljem svijeta povećao s 11 milijuna na čak 120 milijuna. Ovi podaci dodatno potvrđuju važnost edukacije o pravilnoj prehrani i bavljenja tjelesnom aktivnosti od najranije dobi, s fokusom na osnovnoškolski period, kao ključne u prevenciji ovog gorućeg javno-zdravstvenog problema.

Tvrtka Nestlé je još 2009. godine pokrenula globalnu inicijativu Healthy Kids unutar koje je hrvatski program Vrtim Zdravi Film ove godine ušao u svoju sedmu sezonu. Projektom će u školskoj godini 2017/18 biti obuhvaćeno više od 6 300 sedmaša iz osnovnih škola diljem Hrvatske odnosno gotovo 10% od ukupnog broja učenika upisanih u sedmi razred u ovoj školskoj godini.

“Djeci treba usaditi ljubav prema sportu i općenito kretanju, kako bi od malih nogu razvijali zdrave životne navike i pravilno se brinuli o svom tijelu. Hrvatski školski sportski savez svim svojim aktivnostima, a posebno projektima Univerzalna sportska škola i Vježbaonica, koji se održavaju pod sloganom #volimskolskisport i Vrtim Zdravi Film, već dugi niz godina potiče učenike na bavljenje tjelesnom aktivnošću te ih uči o važnosti pravilne prehrane i izbjegavanju loših prehrambenih navika. To je mali, ali značajan korak ka zdravijim i sretnijim budućim generacijama u Hrvatskoj”, izjavila je Janica Kostelić, državna tajnica Središnjeg državnog ureda za šport.

Janica Kostelić, državna tajnica Središnjeg državnog ureda za šport

Konferencija Vrtim Zdravi Film, održana u povodu početka nove, sedme sezone istoimenog edukativnog projekta, okupila je 120 nastavnika i profesora tjelesne i zdravstvene kulture iz cijele Hrvatske. Na cjelodnevnom događanju nastavnici su raspravljali o načinima kako dodatno unaprijediti projekt te kako motivirati djecu da budu više fizički aktivna, s naglaskom na učenike koji nisu skloni bavljenju sportom ili bilo kojim oblikom tjelesne aktivnosti. Prema rezultatima istraživanja koje je proveo Hrvatski zavod za javno zdravstvo u sklopu projekta, na pojavu prekomjerne tjelesne težine kod djece utječu različiti čimbenici, no najčešće se kao “krivci“ za pretilost ističu prekomjeran unos energije te nedostatak tjelesne aktivnosti.

“Koliko je projekt važan za našu zajednicu govori i zabrinjavajuća brojka da je samo 18.47% učenika i učenica zadovoljavajuće tjelesno aktivno tj. najmanje 60 minuta svaki dan, dok 10.79% učenika sedmih razreda provodi dijetu umjesto bavljenja sportom. Treba istaknuti i da 58.27% učenica i učenika pred ekranom provodi duže od preporučena 2 sata dnevno. Kroz ovaj projekt Hrvatski školski sportski savez je do sada uključio više od 24 000 učenika te se nadam da će se ovim i sličnim projektima potaknuti mlade u Hrvatskoj na više kretanja i barem rekreativno bavljenje sportom, a, također, i da im pravilna prehrana bude dio životne svakodnevice“, poručio je Nikola Perković, predsjednik Hrvatskog školskog sportskog saveza.

U školama projekt provode nastavnici tjelesne i zdravstvene kulture, a koji prije edukacije učenika sve potrebne informacije dobivaju od stručnjaka nutricionista. Cilj je djeci, ali i njihovim roditeljima objasniti koju ulogu prehrana i tjelesna aktivnost imaju u njihovim životima te ih podučiti kako uravnotežiti prehranu. U proteklih šest sezona od ukupno više od 24 000 sedmaša koji su bili obuhvaćeni projektom Vrtim Zdravi Film, osim edukacije o važnosti pravilne prehrane i redovite tjelesne aktivnosti učenike se dodatno motiviralo da sva stečena znanja tijekom programa nastave praktično primjenjivati i nakon njegova završetka. Kroz projekt se, također, progovara i o temama o kojima se rijetko priča poput anoreksije i bulimije, poremećajima u prehrani koji se sve češće javljaju prvenstveno kod djevojčica, a uzrokovani su primarno nezadovoljstvom vlastitim izgledom.

Projekt se, također, provodi u Srbiji i Bosni i Hercegovini, a ukupan broj djece iz regije koja su imala koristi od edukacije od kada se projekt provodi prelazi 60 000. Posebnost ovog projekta je u tome što isključuje bilo kakvu promociju Nestlé proizvoda te je, promatrano na uzorku, ovo najopsežniji program takve vrste u regiji. Na globalnoj razini Nestlé u suradnji s više od 300 partnera ulaže znatne napore kako bi educirao 7.5 milijuna djece godišnje o ovoj važnoj temi.

Važnost projekta prepoznali su: Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo zdravstva, Hrvatski zavod za javno zdravstvo te Agencija za odgoj i obrazovanje, koji su i ove godine podržali projekt.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.