‘Nestanak’ kineskog ministra vanjskih poslova Qin Ganga potiče teorije zavjere o njegovoj sudbini

Autor:

epa10699229 Chinese State Councilor and Foreign Minister Qin Gang (R) holds talks with US Secretary of State Antony Blinken (L) in Beijing, capital of China, June 18, 2023.  EPA/XINHUA / Zhai Jianlan CHINA OUT / UK AND IRELAND OUT  /       MANDATORY CREDIT  EDITORIAL USE ONLY  EDITORIAL USE ONLY

EPA/XINHUA / Zhai Jianlan

Dugotrajna odsutnost kineskog ministra vanjskih poslova Qin Ganga iz javnosti izazvala je mnogobrojna internetska nagađanja istaknuvši tajnovitost Kine. Qin Gang nije viđen u javnosti 23 dana, još od 25. lipnja.

Imenovan prošlog prosinca, Qin se smatra pouzdanim suradnikom kineskog predsjednika Xi Jinpinga. Kao jedno od najpoznatijih lica kineske vlade, Qinovo dugotrajno odsustvo nisu pomno promatrali samo diplomati već i Kinezi. Na pitanje gdje se nalazi, glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova Mao Ning u ponedjeljak je rekla da nema nikakvih informacija koje može dati.

Prema kineskom sustavu, nagli nestanak visokih dužnosnika mogao bi biti znak problema. Izostanak odgovora glasnogovornice Mao doveo je do novih nagađanjima i potaknulo nove sumnje. “Zar ona ne zna kako odgovoriti?” jedan je od komentira ispod videoisječka njezinog odgovor na Weibu, kineskoj platformi sličnoj Twitteru. “Odgovor je prilično zabrinjavajući”, stoji u drugom komentaru.

Nije neuobičajeno da osobe visokog profila u Kini nestanu na dulje vrijeme bez objašnjenja, da bi kasnije isplivale na površinu kao predmet kriminalističke istrage. Moguće je i da nestanu i zatim se ponovno pojave bez objašnjenja razloga izbivanja od javnosti.

Sam Xi Jinping nestao je s vidika na dva tjedna nedugo prije nego što je postao čelnik Kine 2012., što je potaknulo glasine o njegovom zdravlju i mogućim borbama za vlast u Komunističkoj partiji Kine. Qin jedan je od dužnosnika s najviše razine u stranci koji je bio odsutan ovoliko dugo.

Prošlog je tjedna ministarstvo vanjskih poslova objavilo da on neće prisustvovati diplomatskom skupu u Indoneziji navodeći zdravstvene razloge, ali je taj redak izostavljen u službenom prijepisu na web stranici ministarstva. Umjesto njega na sastanak je otišao Qinov prethodnik, direktor Ureda Komisije za vanjske poslove Centralnog komiteta Kineske komunističke partije Wang Yi.

Razgovori između ministra vanjskih poslova i visokog predstavnika Europske unije za vanjsku politiku Josepa Borrella potom su također odgođeni prije dva tjedna, jer je Kina obavijestila EU da dogovoreni datumi više nisu mogući, ali bez objašnjenja zašto. EU je obaviještena o odgodi samo dva dana prije planiranog dolaska Borrella u Peking, rekao je izvor za Reuters.

U ponedjeljak je Qin ponovno izostao sa sastanka predsjednika Xija s bivšim predsjednikom Filipina Rodrigom Duterteom. Snimka kineskih državnih medija pokazala je da su bili prisutni Wang Yi i nekoliko drugih visokih dužnosnika iz ministarstva vanjskih poslova.Informacijski vakuum samo je pojačao nagađanja.

U proteklih sedam dana, najveća kineska tražilica Baidu doživjela je drastičan skok u pretragama imena ministra Qina. Prema Baidu Indexu, potraga za “Qin Gangom” porasla je za više od 5000% u tjedan dana, a njegovo se ime pretražuje daleko više nego neke od najpoznatijih kineskih slavnih osoba, piše BBC.

Jedna od teorija koje su se najčešće dijelile na internetu bila je da je  Qin bio pod istragom zbog navodne izvanbračne veze. Na pitanje o glasinama u ponedjeljak,  Mao je rekla: “Ne znam o tome.”

“Ljude zanima priča jer su znatiželjni koje su tajne u crnoj kutiji”, kaže Wu Qiang, kineski politički komentator sa sjedištem u Pekingu. “Njegov nestanak istaknuo je krhkost kineskog diplomatskog sustava i sustava donošenja odluka na visokoj razini.”

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.