Kanadski zrakoplov u potrazi za podmornicom nestalom na putu prema olupini Titanica detektirao je podvodne zvukove, objavila je američka obalna straža.
To otkriće je u utorak primoralo potražne timove da presele svoje podvodne robotske operacije “u pokušaju da otkriju izvor tog zvuka”, napisala je obalna straža u seriji objava na Twitteru u srijedu.
Obalna straža u 19:00 sati po hrvatskom vremenu održala je najnoviju konferenciju za medije kako bi obavijestila javnost o napretku potrage za podmornicom Titan.
Potragu su opisali kao složenu i tešku. Naglašavaju i da se provodi na udaljenoj lokaciji nekih 900 milja od obale Cape Coda u Massachusettsu u SAD-u.
“Ovo se dogodilo na udaljenoj lokaciji, stavili smo prioritet u naše napore i na površinsku i na podzemnu pretragu”, priopćili su te dodali da su vrlo blisko surađivali sa stručnjacima za akustiku kako bi razumjeli zvukove koje čuju.
Stručnjaci i oprema ukazali su da buku potencijalno stvaraju osobe koje se nalaze u podmornici, no još nema potvrde o kakvoj se buci radi.
Potrage na novim lokacijama zasad nisu bile uspješne, no nastavljaju se, priopćila je obalna straža koja nije navela prirodu detektiranog zvuka ili kako je on uhvaćen.
No CNN i časopis Rolling Stone su, pozivajući se na internu komunikaciju američke vlade, kasno u utorak prenijeli da je kanadski avion na području pretrage detektirao zvuk lupanja u intervalima od 30 minuta.
Rolling Stone, prvi koji je prenio vijest, piše kako je zvuk otkriven sonarima na bovama postavljanim u blizini područja nestanka te da je dodatni sonar također registrirao zvuk četiri sata kasnije. I CNN je prenio informaciju o tom naknadnom zvuku, no nije ga opisao kao lupanje.
Obalna straža SAD-a: ‘Za sada nema znakova nestale podmornice u području gdje je otkrivena buka’
Američka obalna straža održala je konferenciju za medije na kojoj je navela da su potrage u području gdje su otkriveni zvukovi u potrazi za nestalom podmornicom “dale negativne rezultate”.
Potraga se, dodaju, nastavlja, piše SkyNews.
Na konferenciji za medije, kapetan Jamie Frederick kazao je da potraga obuhvaća pet površinskih objekata i da će ih biti ukupno 10 u sljedećih 24 do 48 sati. Kaže da je površinska pretraga otprilike dva puta veća od Connecticuta, a podzemna pretraga je do dvije i pol milje dubine.
Za detektirane zvukove, kapetan Frederick kaže da moramo “imati nadu”, ali “ne može reći koji su to zvukovi”.
Dodaje da su podaci o buci poslani mornarici tijekom noći još uvijek “neuvjerljivi”. Kapetan Frederick kaže da “nisu čuli buku u intervalima od 30 minuta”.
Američka obalna straža navodi da pet putnika na Titanu ima “ograničene obroke”. Kapetan Frederick kazao je: “Što se tiče hrane i vode, koliko sam shvatio, postoje ograničeni obroci, ali ne mogu točno reći koliko imaju”.
Oglasila se obalna straža
Američka obalna straža potvrdila je da su tri broda u srijedu stigla u područje olupine Titanica, u prvoj novoj misiji potrage u nekoliko sati. U kratkom tvitu navode da brod kanadske obalne straže John Cabot vrši sonarno pretraživanje zajedno s pučinskim brodom Skandi Vinland i tegljačem Atlantic Merlin.
Press release for the establishment of the Unified Command for the 21-foot submersible, Titan, 900 miles east of Cape Cod click here: https://t.co/yvhGizVnw7#Titanic pic.twitter.com/fJPaYvovB5
— USCGNortheast (@USCGNortheast) June 21, 2023
Posada ima zraka do četvrtka ujutro
Titan, podmornica kojom upravlja američka tvrtka OceanGate Expedition, predviđena je za boravak pod vodom do 96 sati, stoji u njezinim specifikacijama. Petero članova posade stoga bi trebali imati zraka do četvrtka ujutro.
U podmornici su u trenutku nestanka bili kapetan i četiri putnika. Plovilo je izgubilo kontakt rano u nedjelju, sat i 45 minuta nakon početka zarona koji je trebao trajati dva sata.
OceanGate Expedition Titanom nudi posjet slavnom potonulom brodu za 250 tisuća dolara po mjestu, stoji na službenim stranicama.
Tko su putnici?
Jedan od putnika nestale podmornice je britanski biznismen Hamish Harding čija je zrakoplovna tvrtka na svojim društvenim mrežama objavila informaciju o njegovoj ekspediciji.
Harding, 58-godišnji avijatičar i svemirski turist, čelnik Action Aviationa, u nedjelju je na svom Instagramu objavio da se s ponosom pridružuje misiji OceanGatea.
U podmornici su i pakistanski biznismen Šahzada Dawood i njegov sin Sulejman.
Dawood je potpredsjednik pakistanskog konglomerata Engro, tvrtke sa sjedištem u Karačiju s portfeljom u energetici, poljoprivredi, petrokemiji i telekomunikacijama.
Među putnicima je vjerojatno i francuski oceanograf Paul-Henry Nargeolet, stručnjak za Titanic.
Službe pregledavaju udaljeno područje sjevernog Atlantika, u blizini olupine koja se nalazi oko 650 kilometara istočno od obale kanadskog Newfoundlanda, na oko 4 tisuće metara pod morem.
Nepotopljivo čudi industrijskog doba
Oko 46 tisuća tona težak Titanic s 2224 putnika je u travnju 1912. udario u ledenjak tijekom puta iz Engleske u New York.
U potonuću broda koji je smatran nepotopljivim čudom industrijskog doba poginulo je više od 1,5 tisuća ljudi, među njima i brojni aristokrati.
Olupinu je 1985. otkrila američko-francuska ekspedicija, što je potaknulo i slavni film iz 1997. godine koji je pak pokrenuo lukrativan, ali rizičan podvodni turizam.
Komentari