„Negativci u mojim romanima su takvi – možda jesu loši, ali ih moraš voljeti. Znate, ja sam iz Norveške, i to vam je otprilike kao s našom nogometnom reprezentacijom – igraju najdosadniji nogomet u povijesti nogometa, ali nekako, tvoji su, pa ih voliš“, ispričao je, među ostalim, planetarno popularni pisac trilera Jo Nesbø pred gotovo četiri stotine svojih fanova u zagrebačkom kazalištu Gavella, predstavljajući danas svoj novi hit „Macbeth“, pisan po predlošku glasovite tragedije Williama Shakespearea. Govoreći o procesu nastanka i „Macbetha“ i ostalih svojih hitova, Nesbø je s publikom podijelio cijeli niz anegdota iz svoje spisateljske i nogometne karijere.
Publika je tako imala prilike doznati da čitateljima nikad ne podilazi, da mu je nekad i samom žao svog antijunaka Harryja Holea i da mu je s jedne strane drago što je s 19 godina, zbog ozljede, prestao igrati nogomet pa naprosto nije stigao razočarati sve one koji su u njemu vidjeli novog Maradonu.
U razgovoru koji je šarmantno vodila glumica Bojana Gregorić Vejzović, a publici prevodila Josipa Šiklić, Nesbø se posve opustio i razgalio zagrebačku publiku.
„Uredio sam sjajnu sobu za pisanje iz koje puca pogled na cijeli Oslo. Ima savršeno ozvučenje i posebno izrađen stol. To je jedino mjesto na kojem na kraju ne mogu pisati. Umjesto toga, odem u obližnji kafić. Naravno da tamo imam svoj stol i naravno da je uvijek kad ja dođem – zauzet. Pa onda sjednem preko puta i toliko buljim u ljude koji sjede za tim stolom dok na kraju ne ustanu i odu“, samo je jedna u nizu pikanterija koje je veliki pisac podijelio sa svojim čitateljima.
Jo Nesbø će na svojoj hrvatskoj turneji sutra (10. svibnja) posjetiti Zadar u kojem će se s čitateljima družiti u Gradskoj knjižnici, s početkom u 18 sati. Nakon Zadra, Nesbø će u petak posjetiti i Split, točnije Mediteranski festival knjige na Gripama, a njegov splitski nastup očekuje se u 10 sati.
U organizaciji izdavačke kuće Fokus, Nesbø je u Hrvatsku došao u sklopu promocije novog romana „Macbeth“, koji je u Hrvatskoj objavljen u isto vrijeme kad i u svijetu i koji je u rekordnom roku zasjeo na top-liste najprodavanijih novih naslova u svijetu.
Nakon Šišmiša, Žohara, Crvendaća, Nemeze, Đavolje zvijezde, Spasitelja, Snjegovića, Leoparda, Fantoma, Policije i Žeđi – kojima je glavni lik neprilagođeni detektiv Harry Hole – te Sina, Ponoćnog sunca, Krvi na snijegu i Lovaca na glave, najnoviji Nesbøov roman Macbeth posveta je velikanu svjetske književnosti Williamu Shakespeareu.
NESBØOV MACBETH
Macbeth Joa Nesbøa suvremena je verzija krvave drame Williama Shakespearea iz 1606. godine. Norveški pisac Shakespeareove se drame prihvatio u sklopu projekta Hogarth Shakespeare osmišljenom u povodu 400. obljetnice smrti velikoga engleskoga pisca u kojem je osam suvremenih autora – uz Nesbøa i Margaret Atwood, Gillian Flynn, Tracy Chevalier, Jeanette Winterson, Howard Jacobson, Anne Tyler i Edward St. Aubyn – preradilo velika djela Williama Shakespearea.
Svoju verziju Macbetha Nesbø smješta u neimenovani lučki grad na početak sedamdesetih godina 20. stoljeća. U tom propalom industrijskom središtu na čelo policije dolazi Duncan, odlučan obračunati se s narko-bandama i dugogodišnjom korupcijom koja je tijekom desetljeća službe njegova prethodnika policiji posve vezala ruke.
Duncan se nastoji okružiti dokazano nekorumpiranim policajcima, zbog čega na mjesto trećeg čovjeka u policijskoj hijerarhiji dovodi Macbetha, dotadašnjeg zapovjednika specijalaca. Potaknut napredovanjem, lažnim predviđanjima šefa narko-mafije Hekate te ambicijama svoje ljubavnice i vlasnice kasina Lady, Macbeth smišlja urotu da bi dospio na samo čelo policije i preuzeo vlast u cijelom gradu. Na tom putu neprestano raste broj onih koje treba ukloniti.
Surov, mračan, uzbudljiv i na trenutke potresan, Nesbøov roman iznova problematizira temu vječne borbe za moć i cijene koju je čovjek za nju spreman platiti. Pritom autor majstorski plete priču vješto se referirajući na Shakespeareov klasik.
JO NESBØ
Prije nego što se prihvatio pisanja, Nesbø je bio perspektivni nogometaš norveškoga prvoligaša Moldea. Međutim, snovi o nastavku profesionalne nogometne karijere u Tottenhamu razbili su se u piščevoj osamnaestoj godini, kada je teško ozlijedio križne ligamente koljena.
Potom je, nakon tri godine provedene u vojsci, krenuo na studij ekonomije i osnovao bend Di Derre. Iako je bend uskoro u Norveškoj postao vrlo popularan, Nesbø je paralelno radio kao burzovni mešetar i financijski analitičar. Na ideju za svoj prvi roman Šišmiš došao je kad ga je jedna izdavačka kuća pozvala da napiše knjigu o turneji s bendom.
Komentari