NERED NA TRŽIŠTU Vujović: Pad prometa je očit. Kupaca ima, ali nema novih nekretnina

Autor:

11.01.2023., Zagreb - Borovje. Pogled na arhitekturu koja okruzuje naselje Borovje. Detalji mosta Mladosti koji nam daju do znanja da je tu u blitini i rijeka Sava. Novogradnja u odnosu na jos pokoju staru gradjevinu te odnos linija arhitekture sa obliznjom toplanom ciji dimnjak u nekim kadrovima kao da izvire iz krovova obliznjih zgrada. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

Nekretnine su i dalje preskupe za prosječni hrvatski džep. Cijene na nekretninskom tržištu za N1 su komentirali Boro Vujović, osnivač i vlasnik agencije za nekretnine, i Boris Žgomba, predsjednik Uprave Unilinea.

Vujović kaže kako je najveći razlog rasta cijena inflacija. “Kao jedan od razloga bio je APN, niske kamate na štednju i kredite. Subvencije koje su trebale omogućiti ljudima da lakše kupe stanove su poskupile stanove”, rekao je i dodao da su najviše profitirali vlasnici rabljenih stanova jer oni iz novogradnje nisu došli na red da ih prodaju preko APN-a. Ta je mjera, smatra, imala dobru namjeru, ali nije donijela dobre rezultate.

“Kad je 2017. ukinuta oslobođenja poreza za prvu nekretninu je bila određena kompenzacija i nije rezultirala baš kako smo željeli, pa je i ona jedna od tih razloga rasta cijena, ali ne glavna”, naglasio je Vujović za N1.

Dodao je da je pad prometa sad više nego očit. “Razlog su visoke cijene, ali i manjak nekretnina. Kupaca ima, ali nema novih nekretnina. Ne smijemo zaboraviti da je prošle godine šest posto stranaca kupilo nekretninu u Hrvatskoj, a sad je u tim zemljama blaga kriza”, rekao je Vujović.

Pojasnio je da je ključ cijele priče u viskom apetitima prodavatelja i tražene cijene i dalje su daleko od realnih. “Prodavatelji koji su realni prodaju i dalje svoje nekretnine, neki koji imaju visoke apetite morat će malo korigirati cijene, ali one će vjerojatno ostati tu gdje jesu i neće više rasti”, istaknuo je.

“Kad pričam s nekim investitorima kažu mi – pa bolje mi je da mi stoji u zgradi nego da na računu svakim danom gubim zbog inflacije”, dodao je.

Boris Žgomba naglasio da nije istina da su hrvatski iznajmljivači značajno spustili cijene na Mediteranu. “Priča je malo izvučena iz konteksta. Hrvatska je stavljena da je najmanje dizala cijene, ali u godinu dana to je realno jer smo u tri godine imale veliki rast cijena”, rekao je.

“O cijeni ne odlučujemo mi, niti Vlada, niti ja, nego tržište i odnos ponude i potražnje. Godine 2021. je bio velik odnos na strani potražnje, 2023. se balansirao, a ove godine očekujemo stabilizaciju. Oni koji su malo pretjerali morat će malo spustiti cijene”, dodao je Žgomba.

Istaknuo je da imamo gotovo milijun ležajeva u privatnim kućama i apartmanima, a godišnji je porast 40 tisuća novih ležaja. “Matematika kaže da potražnja nije tolika i događa se to što se događa te će doći do rata cijena i onaj tko bude efikasniji i brži će imati goste”, objasnio je i dodao da ljudi koji se time bave nisu stručnjaci pa dolazi do pretjerivanja. To, zaključio je, doprinosi neredu na tržištu.

JE LI MOGUĆE? Za četvorni metar stana u Zagrebu 3022 eura. Evo koji su kvartovi najskuplji, a koji najjeftiniji

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.