Ured državne revizije potvrdio je za N1 da je prije gotovo godinu dana Državnom odvjetništvu (DORH) dostavio izvješće o poslovanju Hrvatskih šuma u kojem su otkrivene brojne nepravilnosti i propusti.
Kako je već izvještavao N1, revizori su ustanovili netransparentnu prodaju drvne građe. Prema njihovim podacima, Hrvatske šume su iz prodaje drvnih sortimenata u 2021. godini ostvarile prihod od 2.115.957.126 kuna, odnosno nešto više od 282 milijuna eura.
Godinu dana kasnije, 2022. godine, prihod je porastao na 2.558.152.138 kuna, odnosno oko 341 milijun eura. Ta drvna građa, međutim, trebala je biti prodavana prema jasno definiranim kriterijima.
PILA NAOPAKO Hrvatske šume kažu da Dabro izmišlja zbog ‘revolveraške afere’: Poslujemo odlično
Kakvi su to kriteriji?
Ti kriteriji bili su detaljno navedeni u Pismima razumijevanja koja su Hrvatske šume potpisale s Udruženjem drvno-prerađivačke industrije pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK), a koja su obuhvatila desetogodišnji period.
Iako je u Pismima bilo predviđeno osnivanje Povjerenstva koje bi nadziralo plan prodaje drvnih trupaca, to se, kako su same Hrvatske šume potvrdile tijekom revizije, nikada nije dogodilo.
Umjesto da prodaju trupce prema predviđenim pravilima, predstavnici Hrvatskih šuma sastajali su se s kolegama iz HGK i nekim kupcima te dogovarali prodaju drvnih sortimenata.
POZADINA PRIČE? Kad je DP od HDZ-a zatražio Hrvatske šume, Plenković je zaprijetio Dabrinim snimkama
Što je još otkriveno?
Osim toga, revizori su ustanovili da su Hrvatske šume zanemarile unutarnje kontrole. Prema izvještaju, koji je prije godinu dana dostavljen DORH-u, Hrvatske šume nisu prepoznale nikakve slabosti ili propuste u vlastitim upitnicima.
Revizija je otkrila nepravilnosti u područjima poput planiranja, prodaje drvnih sortimenata, upravljanja ljudskim potencijalima, praćenja inspekcijskih nadzora te javne nabave. Revizori smatraju da su Hrvatske šume trebale bolje provoditi samoprocjenu unutarnjih kontrola kako bi sustav bio učinkovitiji.
Problematična napredovanja
Iz izvješća se također vidi da su Hrvatske šume uredile upravljanje ljudskim potencijalima kroz interne akte, poput Pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta, Pravilnika o radu, Pravilnika o obrazovanju i Pravilnika o nagrađivanju.
Međutim, nije postojala strategija koja bi obuhvatila sve aspekte zapošljavanja i radnih odnosa. Revizori navode da su zaposleni napredovali bez jasnih procedura i kriterija, a premještaje na viša radna mjesta i povećanje plaća odobravala je Uprava.
Također, otkriveno je da Hrvatske šume nisu provodile naloge inspektora koji su nadzirali njihovo poslovanje temeljem Zakona o šumama i Zakona o lovstvu, a podatke o obavljenim inspekcijama dobili su tek kad su revizori došli u tvrtku.
Manjkavi podaci o nabavi
Kada je riječ o javnoj nabavi, revizori su pregledali 40 postupaka jednostavne nabave u ukupnoj vrijednosti od 5.200.473 kuna, odnosno oko 693 tisuće eura.
“U Registru javne nabave nije navedeno jedanaest ugovora o nabavi roba, radova i usluga ukupne vrijednosti 1.740.726 kuna, odnosno oko 232 tisuće eura, te deset narudžbenica ukupne vrijednosti od 614.304 kuna, odnosno gotovo 82 tisuće eura.”
Iako je Državna revizija naložila Hrvatskim šumama da odsad evidentiraju sve nabave veće od 2.650 eura, Uprava se, kako stoji u izvješću, na to nije očitovala.
Odgovor Državne revizije
N1 je upitao Državni ured za reviziju je li u 2023. godini obavljena revizija poslovanja Hrvatskih šuma. “Državni ured za reviziju obavio je posljednju reviziju za 2021. i 2022. godinu.
Nakon što je izvješće postalo konačno, u skladu sa Zakonom o Državnom uredu za reviziju, ono je dostavljeno Hrvatskom saboru i DORH-u, te objavljeno na mrežnim stranicama Ureda koncem ožujka 2024. godine. Sljedeću reviziju Hrvatskih šuma, odnosno provjeru provedbe naloga i preporuka, planirat ćemo i obaviti u skladu s Člankom 19. Zakona o Državnom uredu za reviziju”, odgovorili su iz Državne revizije za N1.
Time su potvrdili da su izvješće, prema zakonskoj proceduri, dostavili Saboru i DORH-u, a USKOK je započeo izvide u Hrvatskim šumama u listopadu prošle godine, i to nakon prijave same uprave.
Komentari