NEPOSTOJEĆA PRAVILA Matanović nakon izbacivanja: HAZU funkcionira po usmenim preporukama

Autor:

Saša Zinaja/Nfoto

Književnica Julijana Matanović objasnila je u srijedu kako se moglo dogoditi da joj HAZU uskrati položaj članice suradnice, rekavši kako je sadašnja uprava HAZU uvela “svoja”, “usmena” pravila kojih nema u pravnim aktima Akademije.

Matanović je u utorak objavila Facebook status u kojemu objašnjava, uz objavljene dokumente, kako ju je HAZU obavijestila da joj je uskraćen status članice suradnice. Za Jutarnji list u srijedu je podrobnije objasnila kako se to moglo dogoditi. “Nisam napredovala i križaju me. A nisam napredovala jer su njihova pravila takva da mi nisu dali napredovati“, kazala je novinarki Jutarnjeg lista.

“Mislim da Hrvatska ima puno važnijih pisaca koji trebaju biti u HAZU prije mene, ali ono što govorim jest da je procedura prijema posve krivo napravljena, a to se vidi i na mom slučaju. Osim toga, od 2022. sam članica Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, nikad se nisam potpisala kao akademkinja, ne treba mi to za ego, ali ne mogu trpjeti ta suluda pravila HAZU.”

U HAZU je Julijana Matanović kao suradnica, na prijedlog Nedjeljka Fabrija i Viktora Žmegača, primljena 2014. “Svaki razred, kad se oslobode mjesta, predlaže ljude, i ima nekoliko izbornih glasovanja u razredu. Kad razred predloži potencijalne članove predsjedništvu, predsjedništvo provjerava predložene i potom to ide na izbornu skupštinu. No, otkako je nova uprava, u zadnjih pet-šest godina, uveli su svoja pravila, ali tako da su ta pravila zapravo usmena preporuka koje se svi članovi drže, nitko se ne suprotstavlja, makar ta pravila nisu nigdje u pravnim aktima”, objasnila je.

ŠOK ZA JULIJANU MATANOVIĆ Više nije članica HAZU-a: ‘Gospodo, ne vrijeđajte mi zdravu pamet’

“A to funkcionira ovako: prvo je da članovi jednog razreda ne mogu biti u rodbinskom odnosu. Dakle, ako imaš oca koji je u istom razredu, a ti, hipotetički govorim, dobiješ Nobela, ne možeš biti član HAZU ako se baviš istim područjem, jer ne možete biti skupa u razredu. Ili, recimo, ako imaš supruga u tom razredu ne možeš i ti biti u istom razredu. Drugo je, još sramotnije, da se u redovito članstvo ne primaju ljudi stariji od sedamdeset godina. Što će reći da netko može navršiti sedamdeset u siječnju i, ako je izborna skupština u svibnju, taj ne može postati redovni član. Ali, ako sedamdeset navršava, recimo, u rujnu, onda može. Zanimljivo je da takvu preporuku i proceduru koja ograničava novo članstvo ima institucija koju vodi čovjek koji je rođen 1943., sam je odavno stariji od sedamdeset”.

Matanović je nastavila: “Zatim, dobna granica za prijem u status člana suradnika je 48 godina. Pitam se samo, gdje nađoše baš tih 48? Ja sam primljena 2014., za Pavla Pavličića sam se udala 2017., a kad me razred predložio za redovitu članicu predsjedništvo je to odbilo. I tako tri puta. Pisala sam razredu da me više ne uzimaju u proceduru, da izbjegnemo tu neugodu. Jer, u prva dva izborna ciklusa kad su me predlagali moj suprug je bio tajnik razreda. A još je bizarnije da u tom istom razredu sjede Željka Čorak i Zvonimir Mrkonjić – bračni par.”

INTERVJU: JULIJANA MATANOVIĆ “Feministica sam koja nije naučila ništa iz vlastitih pogrešaka”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.