NEOPJEVANI JUNAK Dalić je s njim iznenadio u prvoj postavi, a on je pokazao da mora igrati na Euru

08.06.2024., Lisabon, Portugal - Prijateljska nogometna utakmica izmedju Portugala i Hrvatske uoci odlaska na EURO 2024.  Photo: Igor Kralj/PIXSELL

U posljednjem pripremnom susretu uoči EURO-a u Njemačkoj, hrvatska nogometna reprezentacija je u Oeirasu pored Lisabona pobijedila Portugal sa 2-1 ostvarivši prvu pobjedu protiv ovog suparnika u osam odigranih susreta.

Hrvatska je povela u osmoj minuti golom Luke Modrića iz kaznenog udarca koje je skrivio Vitinha oborivši Matea Kovačića. Bio je to Modrićev 25. gol u 175. nastupu u hrvatskom dresu.

Vatreni su u prvom poluvremenu imali još nekoliko lijepih prilika, no nisu uspjeli svladati Dioga Costu. S druge strane domaćin u prvom poluvremenu nije uputio niti jedan udarac u okvir Dominika Livakovića.

Portugal je izjednačio u 48. minuti golom Dioga Jote na asistenciju Nelsona Semeda, a Vatreni su u novu prednost stigli u 56. minuti golom Ante Budimira koji je pospremio odbijanac nakon što je Mario Pašalić pogodio vratnicu.

‘PAO’ PORTUGAL Modrić srušio još jedan rekord, Kovačić susret završio na impresivnih 100 posto

Svi igrači koji su zaigrali jučer protiv Portugala pokazali su da su s razlogom na popisu 26 igrača koje izbornik Zlatko Dalić vodi na Euro. No, jedan se ipak istaknuo, iako je ušao u prvu postavu kao veliko iznenađenje.

Dugo se pričalo i pisalo što će igrati Joško Gvardiol u reprezentaciji. Protekle sezone postao je jedan od najboljih lijevih bekova svijeta, a kada vas Pep Guardiola hvali iz utakmice u utakmicu, znak je da igrate stvarno dobro. Međutim, to je stvorilo potencijalne probleme Daliću, sigurnog stopera u prvoj postavi je ‘morao’ prebaciti na beka i pronaći drugog središnjeg braniča koji će igrati uz Josipa Šutala.

Gvardiol mora igrati beka

Kada kažemo da Dalić ‘mora’ staviti Gvaridola na beka umjesto stopera, dozvolit ćemo da njegove brojke potvrde tu tezu.

Gvardiol je bio konstantna prijetnja na polovici Portugala, a u isto vrijeme je stalno zatvarao u obrani.

Jedan od najimpresivnijih trenutaka dogodio se sredinom prvog poluvremena kada je Portugal jurnuo u kontru. Gvardiol je u začetku akcije domaćina bio na njihovoj polovici, no do njenog kraja se stigao vratiti u obranu i skinuti loptu s noge svom suigraču iz Cityja Bernardu Silvi, koji se taman spremao pucati iz velike blizine.

Budući da je i u napadu raznim lažnjacima, ubačajima i driblinzima pokazao da je lijevi bek pozicija na kojoj ga i Dalić mora koristiti, pred izbornikom je bio zadatak pronaći tko će zamijeniti Gvardiola u sredini obrane, na mjestu drugog braniča uz Josipa Šutala.

I Zlatko Dalić je to napravio na najbolji mogući način.

Marin Pongračić je (napokon) procvao

Dalić je sve iznenadio kada je odlučio staviti braniča Leccea u prvu postavu, no nakon 90 minuta igre protiv Portugala Marin Pongračić je svima pokazao ono što je očigledno vidio i izbornik.

Pongračić i Šutalo sjajno su se nadopunjavali te su zasigurno jedan od razloga zašto je Portugal zabio samo jedan gol. Čak četiri otklonjene opasnosti i tri blokirana udarca jasno govore da je Pongračić bio sveprisutan u našoj obrani.

Kada god se pojavilo malo više prostora za protivničke napadače, Pongračić je bio tu da ga zatvori. Čak i kada je jednom prilikom pogriješio pa ga je Marcelo Brozović morao pokriti, Pongračić se stigao vratiti i blokirati udarac Joao Felixa, koji se bio riješio Brozovića i imao izglednu priliku za gol.

Nakon utakmice nahvalio ga je i Dalić: ”Pa dobro, imali su sedam dana dobrih treninga. Pongračić i Šutalo su bili dobri u paru, zaista sjajni”. I zaista, bili su toliko sjajni da je jasno da upravo u tom obrambenom sastavu Hrvatska mora igrati na nadolazećem Euru.

Inače, Pongračić je dijete Bayerna, ali se tamo nikada nije uspio nametnuti. Preko raznih njemačkih klubova došao je 2017. u RB Salzburg odakle je napravio prvi veliki transfer u Wolfsburg. Ondje se nije baš slagao s vodstvom kluba te je slijedila posudba u Borussiju Dortmund, a zatim i transfer u talijanski Lecce gdje je pronašao formu i pokazao raskoš svog talenta.

GAF ILI PORUKA? Na portuglaskoj televiziji umjesto HNS-a pokazali Dinamov grb s crvenom zvijezdom