U novoj, bogato ilustriranoj knjizi Ransoma Riggsa ‘Muzej čuda gospođice Peregrine’, koja izlazi do 14. travnja u izdanju Lumena, ‘prvi put su na jednome mjestu prikupljene sve informacije potrebne čudnovatim osobama za život u neprijateljskom svijetu’.
“Prvi put u deset godina ne znam što slijedi, a to me i plaši i oduševljava”, izjavio je poznati američki pisac Ransom Riggs kad je dovršio ‘Pustošenje Vražjeg rala’, posljednji roman o domu gospođice Peregrine za čudnovatu djecu. No, na radost obožavatelja diljem svijeta, u svojoj novoj knjizi ‘Muzej čuda gospođice Peregrine’ iznova je zaokupljen čudnovatima. Njegov nezaobilazan vodič kroz opasnosti i divote svijeta čudnovatih s uputama za nove članove prevela je Ana Josić.
Knjiga se može čitati zasebno ili kao uvod u svijet čudnovatih o kojima govori šestodijelni serijal (Dom gospođice Peregrine za čudnovatu djecu, Šuplji grad, Knjižnica duša, Zemljovid za čudnovate, Konferencija ptica i Pustošenje Vražjeg rala) te knjiga kratkih proza Priče o čudnovatima. Poznavatelji toga najvećeg bestselerskog serijala New York Timesa, USA Todaya i Wall Street Journala pamte da je Riggs već svojim prvijencem osvojio naklonost čitatelja i privukao pozornost slavnog filmaša Tima Burtona koji je ekranizirao mračnu priču o čudnovatoj djeci s natprirodnim moćima.
Čitatelji će u tom vodiču kroz Riggsove romane pronaći mnoge zadivljujuće podatke i priče, začudne povijesne događaje, upute kako sačuvati život tijekom vremenskih putovanja, iznimne ljude za koje možda nisu znali da su čudnovati (među kojima se spominje Nikola Tesla) i ulomke iz važnih čudnovatih spisa. Pozornost će im privući i zapažanja o ‘zagrobnome životu znanaca koji nisu mrtvi’, živopisni izrazi na starome čudnovatom jeziku te popisi najvažnijih saveznika i neprijatelja, prevaranata i nadriliječnika. Mnoge će oduševiti upute o tome kako otkriti skrivene vremenske petlje, prepoznati je li tko normalan ili se samo pretvara da jest, ostati nezamijećen među normalnima, pobjeći od divljeg praznoduha, pronaći tajne sobe i skrivena mjesta, odglumiti vlastitu smrt i još mnogo toga.
To živopisno štivo, opremljeno mnogobrojnim fotogravurama, otisnutim drvorezima i važnim zemljovidima koji se dosad nisu mogli naći u knjigama, pomno je uredila Lumenova urednica Miroslava Vučić. Autorova sposobnost da čitatelja uvuče u priču, sjajna radnja i stil pisanja, kao i autentične stare fotografije, razlog su zašto joj je serijal o domu gospođice Peregrine među najdražima koje je pročitala i uredila u posljednjih pet-šest godina.
“Osvojila me (opet) Riggsova mašta i sposobnost profiliranja toliko različitih književnih likova, a to uistinu znaju samo najbolji. Čini mi se da je upravo u ‘Muzeju čuda gospođice Peregrine’ autorova kreativnost došla do samog vrhunca. Svaki će čitatelj kojega zanima svijet čudnovatih, bio on novi ili stari, uživati u ovoj priči! I obožavatelji romana o Harryju Potteru napokon će doći na svoje jer je priča o čudnovatima, ispripovijedana u šest romana te u knjizi kratkih proza ‘Priče o čudnovatima’ i u ‘Muzeju čuda gospođice Peregrine’, također divna saga o čarobnoj djeci koja se bore protiv zla dok pronalaze novu obitelj i svoj dom. Svi koji luduju za fantasyjem, vole Georgea R. R. Martina, J. R. R. Tolkiena, Philipa Pullmana i Sabu Tahir zavoljet će (ili već vole) i Ransoma Riggsa”, smatra urednica knjige.
U ‘Muzeju čuda gospođice Peregrine’ autor antologijskih djela suvremenog fantasyja još jedanput spaja fikciju i fotografiju te pruža jedinstveno čitateljsko iskustvo koje poziva na humanost, toleranciju i prihvaćanje onih koji su drukčiji.
Komentari