Nemiri u Brazíliji označeni kao “teroristički akti”. Uhićeno 1200 prosvjednika, vojska uklanja šatore

Autor:

epa10396412 Police confront supporters of former Brazilian President Jair Bolsonaro invading Planalto Palace, in Brasilia, Brazil, 08 January 2023. Hundreds of supporters of former Brazilian President Jair Bolsonaro invaded the headquarters of the National Congress, and also Supreme Court and the Planalto Palace, seat of the Presidency of the Republic, in a demonstration calling for a military intervention to overthrow President Luiz Inacio Lula da Silva. The crowd broke through the cordons of security forces and forced their way to the roof of the buildings of the Chamber of Deputies and the Senate, and some entered inside the legislative headquarters.  EPA/ANDRE BORGES

EPA/ANDRE BORGES

Brazilske vlasti objavile su priopćenje u kojem nedjeljne nerede u Braziliji nazivaju “terorističkim aktima”.

“Vlasti Republike odbacuju terorističke akte vandalizma kriminalaca i pučista koji su se dogodili jučer poslijepodne u Braziliji”, stoji u izjavi koju su nakon sastanka potpisali predsjednik Lula te čelnici Kongresa i Vrhovnog suda.

U priopćenju se navodi da su Brazilu potrebni “normalnost, poštovanje i rad” te se društvo poziva na mir.

Lula se sastao s kabinetom u predsjedničkoj palači

Predsjednik Lula da Silva održao je svoj prvi sastanak vlade u predsjedničkoj palači u Braziliji.

Vladine zgrade – palača, Kongres i Vrhovni sud – napadnute su u nedjelju i pričinjena je velika šteta.

Kabinet u kojem radi brazilski predsjednik Lula da Silva jedno je od rijetkih neoštećenih mjesta unutar predsjedničke palače u Brasíliji.

“Soba predsjednika Lule ima dodatnu zaštitu i nisu mogli ući”, rekao je novinarima glavni ministar komunikacija Paulo Pimenta.

Inspekcije se održavaju po cijeloj palači u potrazi za eksplozivom i drugim štetnim materijalom. Prikupljaju se i uzorci DNK kako bi se identificirali izgrednici.

Provjerene snimke pokazuju štetu u odaju prve dame Janje Lula da Silva, gdje su polomljeni komadi namještaja i dokumenti bačeni na pod.

Većina vladinih palača u Brasíliji na UNESCO-ovom je popisu mjesta svjetske baštine. Važna umjetnička djela također su uništena u invaziji, uključujući važnu sliku brazilskog modernističkog umjetnika Di Cavalcantija, koja su izbodena najmanje šest puta.

Većina uhićenja dogodila se ispred stožera vojske u Braziliji

Brazilsko Ministarstvo pravosuđa kaže da je oko 1200 ljudi privedeno i odvedeno u sjedište savezne policije u Braziliji nakon što su prosvjednici upali u vladine palače u nedjelju.

Većina uhićenja dogodila se ispred vojnog zapovjedništva u Brazíliji, gdje su od prosinca kampirali pristaše bivšeg predsjednika Jaira Bolsonara.

Prema lokalnoj policiji, u akciji su korišteni deseci autobusa. Ministar je rekao da je 40 autobusa zaplijenjeno nakon što su korišteni za prijevoz prosvjednika iz drugih dijelova zemlje u Brazíliju. “Ovi autobusi su instrumenti za ponavljanje zločina”, rekao je Dino. Istraga sada pokušava utvrditi tko je financirao prosvjede.

U porukama koje su tijekom tjedna slali na Telegramu, organizatori su nudili slobodna mjesta u “besplatnim autobusima” sa “sve besplatno: voda, kava, ručak, večera”.

Inspekcije unutar vladinih palača uključuju prikupljanje DNK tragova ostavljenih na površinama i ostavljenih osobnih predmeta.

Snimke dronom koje je prikupila brazilska savezna policija tijekom napada također se koriste za identifikaciju prosvjednika.

Brazilska vojska ruši šatore u blizini baze

Pripadnici brazilske vojske rastavljaju šatore koje su postavili Bolsonarovi pristaše u glavnom gradu zemlje. Reuters javlja da je vlada dala prosvjednicima rok do 12:00 po lokalnom vremenu (15:00 GMT) da napuste mjesto, te im je osigurala autobuse za prijevoz.

U međuvremenu savezni radnici rade na procjeni štete na tri zgrade napadnute u nedjelju, izvještava BBC..

 

 


Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.