NEMIRI & NESANICE: Javlja li se to, mudro, nadbiskup i metropolit koji će konačno Papu dovesti u Srbiju?

Autor:

Robert Anic/PIXSELL, EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Kako prolazi vrijeme tako se i stanje duha u Saboru SPC-a mijenja i doći će se do trenutka kada će i većinska Crkva u Srbiji, jer Katolička Crkva i srbijanska vlast Papu su već pozvale, poželjeti da rimski biskup dođe

U Vatikanu u povodu pokretanja Europske sinodalne skupštine Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE), čiji je dopredsjednik, boravio je prošloga tjedna novi beogradski nadbiskup i metropolit Ladislav Német, koji je dužnost preuzeo 10. prosinca. Dao je intervjue za više redakcija Vatikanskog radija odnosno za Vatican News. Poslužit ću se onom najsadržajnijom verzijom, na talijanskom, jer je govorio o suradnji s patrijarhom SPC-a Porfirijem, nazočnim na misi ustoličenja (što je novost u odnosima katolika i pravoslavaca u Srbiji), o napetosti između Srbije i Kosova, o nasušnoj potrebi da se popravi položaj žena u Crkvi te tragediji migranata na balkanskoj ruti. Smatram vrlo važnim posvetiti našu pozornost novom beogradskom nadbiskupu.

Predstavimo ga čitateljima Nacionala i volio bih da zapamtite ovo ime. Mons. dr. sc. Ladislav (László) Német rođen je u Odžacima, u Republici Srbiji, 7. rujna 1956. U Družbu Božje Riječi, odnosno katoličku redovničku zajednicu verbite (SVD), stupio je 7. rujna 1977., a visokoškolsko obrazovanje stekao je u Pieniężnom u Poljskoj. Magistrirao je na Lublinskom katoličkom sveučilištu 7. travnja 1983. (za svećenika je zaređen u Odžacima 1. svibnja 1983.). Između 1985. i 1987. godine školovao se u Rimu, a između 1987. i 1990. bio je sveučilišni duhovnik na Filipinima. Godine 1994. stekao je doktorat iz dogmatike na Papinskom sveučilištu Gregoriana. Između 1994. i 2000. godine predavao je dogmatiku u Austriji na Filozofsko-teološkoj višoj školi verbita. Također, predavao je na Hrvatskim studijima i Filozofskom fakultetu Družbe Isusove Sveučilišta u Zagrebu. Od 2000. do 2004. godine obnašao je službu u stalnom međunarodnom predstavništvu Svete Stolice u Beču. Između 2004. i 2007. bio je provincijal verbita u Republici Mađarskoj, a generalnim tajnikom Mađarske konferencije katoličkih biskupa imenovan je 15. lipnja 2006., što je bio do 2008. godine. Papa Benedikt XVI. 23. travnja 2008. imenovao ga je biskupom Zrenjaninske biskupije. Za biskupa je zaređen 5. srpnja iste godine u zrenjaninskoj katedrali. Za predsjednika Međunarodne biskupske konferencije sv. Ćirila i Metoda na mandat od pet godina izabran je 2016., a reizabran 2021. godine. Prethodno je od travnja 2011. do 16. ožujka 2016. bio generalni tajnik iste konferencije. Od 25. rujna 2021. obnaša službu potpredsjednika CCEE. Papa Franjo imenovao ga je 5. studenoga 2022. godine beogradskim nadbiskupom i metropolitom. Ladislav (László) Német govori mađarski, srpski, engleski, njemački, poljski, talijanski i hrvatski jezik. Na svečanosti ustoličenja za nadbiskupa u subotu, 10. prosinca, bio je i patrijarh Srpske Pravoslavne Crkve Porfirije. To je pozitivan i nezanemariv znak. Imaju katolici i pravoslavni (te drugi) neke zajedničke teme, ne samo kao kršćani već i kao akteri u životu zajednice. Prvi veliki problem je bojkotiranje školskog vjeronauka od strane Vučićeve vlasti, nakon što je svima pomogao i kvote poništio ubijeni premijer Zoran Đinđić. Druga vrlo važna tema je priznanje postojanja crkvenih institucija, jer država još uvijek mnoge stvari nije regulirala. Ključno je za ovu kolumnu da je za novog nadbiskupa, na razini suradnje Crkava, ekumenskog dijaloga, izabran čovjek koji može pomoći “da se dođe do većeg bratstva”. Veliko je pitanje, smatram, da se Srbija, i njezine dvije glavne kršćanske Crkve, učini mjestom gostoprimstva za buduće susrete u dijalogu između istočnih i zapadnih kršćanskih Crkava svih vjeroispovijesti. To su dva plućna krila Europe, kako je govorio sveti Ivan Pavao II.

“Mislim da ima pozitivnih znakova u tom smjeru. No da bi se doista došlo do disanja s dvama plućnim krilima, čini mi se da ipak treba puno više rada. U smislu razgovora sa svim kršćanskim Crkvama u Europi, Zapada i Istoka, tražeći prije svega prijateljstvo, a zatim razgovor o teološkim temama. Mogu najaviti da su CCEE (Vijeće europskih biskupskih konferencija, katoličko) i KEC (Konferencija europskih Crkava, ekumenska) odlučili da će se sljedeći sastanak predsjedništava održati u Beogradu (od 4. do 7. studenoga 2023., ur.). To sam već priopćio Patrijarhu koji je bio vrlo zainteresiran, također da može pozdraviti sudionike. Stoga, vidim da se rade koraci naprijed, no to su mali koraci. Ali ako pomislimo da gotovo tisuću godina nismo ni razgovarali jedni s drugima, a u posljednjih pedeset godina, od Drugog vatikanskog koncila, doista su se dogodili ogromni pomaci te smo doista napravili puno pozitivnih stvari…” rekao je Ladislav Német u spomenutom intervjuu za Radio Vatikan.

U tom, po meni najvažnijem, dijelu nadbiskupovih kazivanja u Vatikanu, krije se ono što se valja iza brda, a to su namjera pape Franje da posjeti Srbiju (tiho se i pouzdano na tomu radi) i želja patrijarha Porfirija da se to dogodi. Kako prolazi vrijeme tako se i stanje duha u Saboru SPC-a mijenja i doći će se do trenutka kada će i većinska Crkva u Srbiji (jer Katolička Crkva i srbijanska vlast Papu su već pozvale) poželjeti da rimski biskup, ovaj ako ga zdravlje posluži ili njegov nasljednik, dođe u Srbiju. Mnogo je ekonomskih i ne samo ekonomskih interesa, zbog čega postizanje pomirenja nije samo zadatak molitve i Crkava, nego i “tvrdih glava”, onih koji na tim napetostima puno zarađuju. “Mi dajemo sve od sebe: posjećujemo jedni druge, održavamo konferencije u različitim zemljama i vidimo da nas ljudi prihvaćaju svugdje i uvijek u miru, prijateljstvu. To je najvažnije”, reče Német. Slušamo li mi to mudrog čovjeka koji će Papu dovesti u Beograd? Ja se ufam, jer daje se lijepo svjedočanstvo da možemo zajedno moliti, da smo članovi iste Božje Crkve, i kažem – Axios!

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.