NEMIRI & NESANICE HBK bi trebao raditi na političkoj edukaciji mladih. EU izbori su za to dobra prilika

Autor:

Robert Anic, Emica Elvedji/PIXSELL

Novim glasačima treba priručnik nadahnut socijalnim naukom Crkve, koji motivira mlade ljude da promisle o etičkim aspektima svoga političkog angažmana naglašavajući vrijednosti poput solidarnosti, pravde i ljudskoga dostojanstva

Prije parlamentarnih izbora Komisija Iustitia et pax HBK-a ipak se nakon dvije godine apstinencije javila, nekima spornom Izjavom premda sam ovdje konstatirao da nije problem u tekstu Izjave, ocijenivši je manje više korektnom, već u interpretacijama nekolicine članova Komisije koji su stali iznositi vlastita mišljenja kao da to govori sama Komisija. Tako se moglo zaključiti da HBK na izborima navija za HDZ, Most i DP. Sada smo pred europskim izborima, liste su predane DIP-u. Izbori u Hrvatskoj održat će se u nedjelju 9. lipnja. Još ima nešto vremena da se HBK-ova Komisija oglasi, bila bi šteta da to ne učini. Ali ovom kolumnom želim (nad)biskupima sugerirati: okrenite se mlađim našim sugrađanima, prvenstveno njima. Budite praktični. Pogledajte što rade biskupi Europe.

Na proljetnome zasjedanju Vijeća biskupskih konferencija zemalja Europske unije (COMECE), održanom od 17. do 19. travnja u Łomżi na istoku Poljske, predsjedništvo COMECE Youth Neta predstavilo je priručnik za mlade Europljane kao pomoć za nadolazeće izbore za Europski parlament koji se u zemljama EU-a održavaju od 6. do 9. lipnja. Željeli su i nadaju se da će taj alat biti koristan za mlade i da će ih motivirati da se aktivno uključe u politički život, počevši od nadolazećih europskih izbora. Želi se poticati mlade da budu svjesni važnosti svoga glasa kao konkretnoga načina da pridonesu europskom projektu koji je njihova budućnost. Nadahnut socijalnim naukom Crkve, priručnik motivira mlade ljude da promisle o etičkim aspektima svoga političkoga angažmana, naglašavajući vrijednosti poput solidarnosti, pravde i ljudskoga dostojanstva.

Strukturiran u pet glavnih odjeljaka, priručnik počinje relevantnim citatom iz enciklike ili apostolske pobudnice, a bavi se temama kao što su: politika, građanstvo, opće dobro, europski identitet i kritičko razmišljanje. Priručnik nudi praktične uvide u proces europskih izbora, uključujući korisne poveznice za mlade. Tako, primjerice, u dijelu naslovljenom “Europska unija: zajednica i pripadnost” stoji: “Kao mladi kršćani, možemo pridonijeti projektu Europske unije ponovnim otkrivanjem osjećaja pripadnosti europskoj zajednici solidarnosti, koja nudi mjesto za iskren i konstruktivan dijalog, pun poštovanja, gdje se autoritet i moć žive kao služenje promicanju kulture mira. To je Europa koja nama mladima omogućuje putovanja, studiranje, rad i susrete bez granica.”

Platforma mladih COMECE-a mladima pruža alate za komuniciranje o izborima za Europski parlament i snalaženje u često nejasnom kontekstu nadolazećih izbora. Fokusirajući se na poticanje sudjelovanja birača, alati naglašavaju važnost građanskoga angažmana i ključnu ulogu mladih u oblikovanju europske budućnosti. Imam dojam da naši biskupi nisu baš osobito posvećeni političkoj edukaciji mladih i promociji socijalnog nauka među njima. Nema puno dobrih programa, a po župama se nudi malo, gotovo ništa. Svećenicima, inače, nedostaju politička i medijska kultura i motivacija.

Osim toga, HBK ne čini dovoljno oko promocije bitnog našeg cilja, a to je proširenje EU-a na našu regiju. Osim umirovljenog banjalučkog biskupa Franje Komarice, nitko nije ponudio konkretan projekt širenja duha europeizma u regiji u ime Crkve. Komarica to radi u prostorijama bivše opatije trapista Marija Zvijezda kod Banje Luke. Zašto se članovi hrvatskog episkopata nisu oglasili oko nužnosti proširenja? Europski biskupi jesu i zasigurno će to nastaviti raditi na konferenciji u Beogradu u lipnju. Biskupi COMECE-a na rečenom zasjedanju u Poljskoj su objavili zajedničku deklaraciju u kojoj pozivaju na proširenje EU-a, „izbjegavajući dvostruke standarde u tretmanu zemalja kandidata“.

Zajednice ujedinjene oko velikih vrednota i stoga sposobne “jamčiti mir, slobodu, demokraciju, vladavinu prava, poštivanje ljudskih prava i prosperitet”, bila je početna intuicija očeva utemeljitelja. Nakon poznatih proširenja nastupio je “određen zamor”, novo je proširenje važno i potrebno, osobito zbog rata koji je izbio na istoku kontinenta. Treba dati „novi poticaj za buduća pristupanja Uniji, posebno što se tiče zemalja Balkana i istočne Europe“. A to, „osim što je geopolitička nužnost za stabilnost našeg kontinenta“, postaje „snažna poruka nade“, odgovor građanima zemalja kandidata “na njihovu želju da žive u miru i pravdi”.

Katolička Crkva pomno prati proces europskih integracija od njegovih početaka. Rimski biskupi osobito su posvećeni dobru EU-a. U deklaraciji biskupi primjećuju da „i uz čvrstu političku i ekonomsku integraciju“, u europskim društvima nije razvijen „autentičan dijalog“ između „nacionalnih stvarnosti, kultura, povijesnih iskustava i različitih identiteta“. “Sve dok se istinski europski duh potpuno ne razvije, što uključuje osjećaj pripadnosti istoj zajednici i zajedničku odgovornost, povjerenje unutar Europske unije moglo bi biti oslabljeno, a stvaranje jedinstva moglo bi biti ugroženo pokušajima postavljanja partikularnih interesa i uske vizije iznad općeg dobra”, pišu biskupi COMECE-a.

I HBK bi proširenje EU-a trebao promatrati kao “priliku za aktualizaciju ideje ujedinjene Europe, ukorijenjene u praktičnoj solidarnosti”, posebno prema “najugroženijim članovima društava”. Recimo za kraj kako je papa Franjo prošle godine rekao biskupima kontinenta da se i oni moraju truditi zaštititi “jedinstvo u različitosti živeći načela supsidijarnosti, poštivanja različitih tradicija i kultura, izbjegavajući put ideološkog nametanja”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.