NEMEŽE Sabor odbio zahtjev Možemo! da o sukobu nadležnosti s EPPO-om odlučuje Vrhovni sud

Autor:

18.9.2024., SEECEL, Zagreb - UNICEF u suradnji s mjerodavnim ministarstvima, zagrebackim Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom te uz potporu Regionalnog ureda za Europu i centru za nestalu i zlostavljanu djecu organizira medunarodnu edukacijsko-znanstvenu konferenciju "SKRB2024 Transformacija skrbi o djeci u Europi". Vedrana Simunzda-Nikolic, drzavna tajnica u Ministarstvu pravosuda i uprave. Photo: Josip Mikacic/PIXSELL

Josip Mikacic/PIXSELL

Vladina predstavnica odbila je u petak u Saboru zahtjev Kluba Možemo da o sukobu nadležnosti između državnog odvjetništva i Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) odlučuje Vrhovni sud RH u roku osam dana od podnošenja zahtjeva za rješavanjem sukoba nadležnosti.

Svoj zahtjev saborski Klub Možemo! formalizirao je u amandman na Prijedlog zakona o provedbi Uredbe Vijeća (EU) o provedbi pojačane suradnje u vezi s osnivanjem EPPO-a.

Amandman se ne prihvaća, rekla je Vladina predstavnica Vedrana Šimundža Nikolić na sjednici Hrvatskog sabora.

Naglasila je kako Republika Hrvatska ima normativno rješenje propisano kao i 13 država članica (EU) koje sudjeluju u mehanizmu pojačane suradnje.

“Kod propisivanja ovog normativnog rješenja Hrvatska se vodila istovrsnim komparativnim rješenjima u većini država članica kao i u Recitalu 62 Uredbe Vijeća, kojim u slučaju neslaganja o pitanjima izvršavanja nadležnosti između EPPO-a i nacionalnog tužiteljstva, odlučuje nadležno nacionalno pravosudno tijelo“, istaknula je.

MOŽEMO Benčić: ‘O sukobu DORH-a i EPPO-a odlučivati treba Vrhovni sud, a ne Turudić’

Navela je kako eventualnu neusklađenost nacionalnog zakonodavstva s europskim propisima, pa tako i Uredbom, EPPO utvrđuje u skladu s odredbama Ugovora o funkcioniranju EU.

“Sukladno navedenom, Europska komisija je jedino ta koja u okviru predsudskog postupka može pokrenuti postupak zbog povrede prava EU, što u konkretnom slučaju u Hrvatskoj nije ni učinila”, rekla je Šimundža Nikolić.

Iz Kluba Možemo! naveli su kao svoj argument da se kod rješavanja sukoba nadležnosti, instanca za koju je propisana ovlast, mora moći izravno obratiti i Sudu EU – “što glavni državni odvjetnik ne može”.

Možemo! je amandman podnio na članke zakona koji nisu obuhvaćeni predloženim izmjenama, jer se, ustvrdili su, “radi o dokumentu vezanom za međunarodne integracije”.

EPPO ILI DORH Habijan: ‘U 14 zemalja u EU o nadležnosti odlučuje glavni državni odvjetnik’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.