Doktor Vladimir Draženović iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i profesor doktor Goran Tešović iz Klinike za infektivne bolesti Fran Mihaljević za N1 televiziju komentirali su pojavu ospica u Dubrovniku.
Oba liječnika istaknula su važnost visoke procijepljenosti potrebne kako bi se održao kolektivni imunitet, naglasivši kako niti jedno cjepivo nije sto posto djelotvorno, te da je stoga potrebno održavati visoki cijepni obuhvat.
Doktor Tešović podsjetio je da su ospice opasna, potencijalno smrtonosna, bolest, a doktor Draženović je komentirao kako je, prije obveznog cijepljenja protiv ospica, godišnje od te bolesti obolijevalo oko 15 tisuća osoba.
“Autizam nije bio zabilježen u prvim desetljećima cijepljenja, pojačan broj reakcija se dogodio nakon rada engleskog liječnika krajem devedesetih. To se usadilo u populaciji da cjepivo ima veze s autizmom. Od autizma obolijevaju četiri puta više dječaci, a cijepe se podjednako dječaci i djevojčice. Onda je nelogično da je to povezano. Nema ni znanstvenih dokaza koji to povezuju”, istaknuo je dr. Vladimir Draženović, dodajući da cijepiva nikad nisu bila sigurnija.
“Vrlo rijetko se ili gotovo nikada srećem s roditeljima koji misle da im djeca imaju neurološko oštećenje zbog cjepiva. Puno više dobijam odgovora da dijete nije cijepljeno. Najviše ljudi mi dolazi po savjet koji bi cijepili djecu s odgodom ili samo protiv nekih antigena”, rekao je dr. Goran Tešović, naglasivši da je cijepljenje obavezno, ali da roditelji, koje liječnici prijave da ne cijepe djecu, jednostavno plate kaznu, a djeca ostanu necijepljena.
Komentari