Kandidatura Irene Hrstić za novu ministricu zdravstva podijelila je zastupnike oporbe u Saboru: iako nitko od njih neće glasati za njeno imenovanje, veći dio smatra da je riječ o vrlo sposobnoj liječnici i političarki koja bi u drugačijim okolnostima bila idealna ministrica
Ne mogu reći ništa loše o Ireni Hrstić, osobito ne o njenom mandatu ravnateljice bolnice u Puli”, tim je riječima jedan utjecajan član oporbenog SDP-a komentirao karijeru po svemu sudeći nove ministrice zdravstva Irene Hrstić koju bi tijekom ovog tjedna saborski zastupnici trebali potvrditi za nasljednicu Vilija Beroša.
Kada se to dogodi, bit će to vrhunac strelovitog uspona ove pulske liječnice koja je tek nedavno, nakon parlamentarnih izbora, postala državna tajnica u Ministarstvu zdravstva, a prije toga je deset godina bila prvo sanacijska upraviteljica, a potom i ravnateljica Opće bolnice u Puli. Iako većina Nacionalovih sugovornika ima samo riječi pohvale za buduću ministricu zdravstva i tvrde da je riječ o vrhunskoj liječnici koja je napravila sjajan posao ravnateljice Opće bolnice Pula, nekolicina je ipak upozorila na to da slika nije baš onakva kakva se čini na prvi pogled te mandat Irene Hrstić u Puli nije bio tako uspješan kao što se čini i kao što se pokušava stvoriti slika u javnosti otkada je postalo jasno da će postati Beroševa nasljednica.
U cijeloj priči oko Irene Hrstić zanimljivo je i to što joj ide u prilog da pohvale za njen rad i stručnost dolaze sa svih strana političkog spektra. Nacional je razgovarao s više članova IDS-a i SDP-a koji su nam rekli da smatraju da je Irena Hrstić zaslužila biti ministrica zdravstva te da bi, da su okolnosti drugačije, vjerojatno i oni glasali za nju u Saboru te joj dali povjerenje. Jedan od naših sugovornika, inače član IDS-a, ovako je opisao situaciju:
“Iako je Irena članica HDZ-a, iza njenog mandata u pulskoj bolnici zaista nema repova i ona je pulsku bolnicu dobro vodila. Mislim da bi joj čak i IDS-ovi zastupnici u Saboru dali podršku da nije bilo ove afere Vilija Beroša. Nažalost, sada je nemoguće dati mandat ministrici koja je dio ove korumpirane vlade. Da je Plenković smijenio Beroša ranije ili da je možda predložio Irenu Hrstić za ministricu odmah nakon parlamentarnih izbora, onda bi joj IDS vjerojatno dao podršku. Ovako, nažalost, to ne dolazi u obzir.”
Slično razmišlja i jedan saborski zastupnik SDP-a koji je na našu molbu da komentira prijedlog Andreja Plenkovića kojim je odabrao Irenu Hrstić za novu ministricu zdravstva rekao sljedeće:
“Znam da očekujete kritiku Irene Hrstić, ali od mene to nećete čuti. Pogotovo nećete čuti kritiku njenog rada kao ravnateljice OB-a u Puli. Više od toga vam ne mogu reći, osim da je riječ o vrlo sposobnoj liječnici koja je svojim radom uspostavila normalno funkcioniranje pulske bolnice koja je prije nje bila na izdisaju.”
No ne dijele svi riječi hvale o radu buduće ministrice zdravstva. Nekoliko sugovornika koji su dobro upoznati s radom Opće bolnice u Puli tvrde da se od javnosti skriva da je Irena Hrstić ostavila tu bolnicu s potpuno devastiranim liječničkim kadrom i manjkom liječnika pa je upitna kvaliteta medicinske usluge koju ta bolnica može pružiti. Jedan od naših sugovornika pojasnio je svoj stav:
“Nažalost, za neke teže zahvate ili dijagnoze pacijenti iz Istre još uvijek radije idu u Rijeku nego u Pulu. Razlog tome je taj što u Puli još uvijek nema vrhunskih liječnika, a u nekim slučajevima nema ni dovoljno liječnika da bi se mogla pružiti kvalitetna usluga. Od javnosti se skriva to da Irena Hrstić nije uspjela riješiti taj problem i da nije privukla dovoljan broj liječnika u Pulu. Dobili smo moderno uređenu bolnicu koja je vrhunski opremljena, ali nema dovoljno liječnika da bolnica ispuni svoj potencijal. To zamjeram Ireni Hrstić i javnost bi to morala znati. Uostalom, to nije samo moje mišljenje, već je i struke, pa čak i novog ravnatelja koji je prošlog tjedna, doduše ‘u rukavicama’, javno priznao da mu nedostaje kadar u bolnici.”
Naš sugovornik se referirao na neke istupe novog ravnatelja OB-a Pula Andreja Angelinija koji je nakon izbora kadroviranje istaknuo kao glavni problem pulske bolnice. Tako je u jednom razgovoru za Glas Istre Angelini rekao sljedeće:
“Ono na što sam stavio naglasak je kadrovsko pitanje, što je problem koji je postojao i prije, ali je bilo i nekih drugih prioriteta jer se gradila i selila bolnica, a tu je bila i pandemija covida-19. Sada nemamo tih problema, već su nam se prioritetno nametnuli upravo kadrovski problemi.”
‘Znam da očekujete kritiku Irene Hrstić, ali od mene je nećete čuti. Pogotovo nećete čuti kritiku njezina rada kao ravnateljice OB-a u Puli’, izjavio je za Nacional jedan saborski zastupnik SDP-a
Otkada je preuzeo pulsku bolnicu, Angelini je u konstantnoj potrazi za novim kadrom pa zato putem javnih natječaja kontinuirano traži zdravstveni kadar koji bolnici već godinama nedostaje, što onda utječe i na liste čekanja, ali i na kvalitetnu, brzu, učinkovitu i svima dostupnu javno-zdravstvenu uslugu u bolnici.
No osim natječaja za zapošljavanje liječnika i medicinskih sestara, bolnica je u potrazi i za specijalizantima. Tako je ovih dana pri kraju natječajna procedura za čak 26 specijalizanata koji će se usavršavati u pulskoj Općoj bolnici. Sve to pokazuje da su vjerojatno i opravdane kritike onih koji tvrde da Irena Hrstić nije uspjela u gotovo deset godina na čelu pulske bolnice riješiti kadrovski problem i privući vrhunske liječnike u Pulu. S druge strane, dio naših sugovornika tvrdi da se za to ne može isključivo kriviti Irenu Hrstić jer je slična situacija u cijelom hrvatskom zdravstvenom sustavu i većini hrvatskih bolnica.
I dok joj neki zamjeraju manjak liječnika, svi naši sugovornici s kojima smo razgovarali o Ireni Hrstić slažu se da je ona velika stručnjakinja u svojoj grani medicine i da iza njena mandata u Puli nisu ostale afere ili repovi. Irena Hrstić je rođena u Puli 1969., a u tom gradu završila je osnovnu i srednju školu, dok je u Zagrebu završila Medicinski fakultet, na kojem je diplomirala 1995. Nakon završenog fakulteta ostala je raditi u Zagrebu i 2003., u dobi od 33 godine, kako je navela u svojoj biografiji, postala je najmlađa gastroenterologinja u Hrvatskoj. Uz stručno usavršavanje, paralelno je pohađala poslijediplomski studij biomedicine i 2008. stekla je stupanj doktorice znanosti na temu iz područja virusnog hepatitisa. Radila je u Domu zdravlja Dubrava, pa u KBC-u Zagreb od 1997. do 2012., kada se, nakon 24 godine provedene u Zagrebu, vratila u rodnu Pulu, u Opću bolnicu u kojoj je godinu dana kasnije postala ravnateljica.
Uspješno privođenje kraju radova na bolnici, što je jedan od najvećih zdravstvenih projekata u Istri, kao i činjenica da je na lokalnim izborima za istarskog župana 2021. osvojila za HDZ gotovo nevjerojatnih 18,1 posto glasova, čime je ostvarila daleko najbolji rezultat koji je neki HDZ-ov kandidat postigao u toj županiji, rezultirali su time da joj je porastao ugled unutar HDZ-a. Iako je treće mjesto u utrci za župana prilično slab rezultat, kad se uzme u obzir to da su HDZ-ovi kandidati za istarskog župana do tada dobivali najviše oko 11 posto, a čak je i poznati rukometni trener i izbornik rukometne reprezentacije Lino Červar osvojio manje od toga, onda je jasno da je 18 posto veliki uspjeh HDZ-a u Istri. Stoga i nije čudno da je nakon posljednjih parlamentarnih izbora u travnju ove godine Irena Hrstić u novoj vladi HDZ-a i DP-a izabrana za državnu tajnicu, a potom je nakon smjene Vilija Beroša predložena i za ministricu zdravstva.
Komentari