Ako ste nakon dugo vremena ponovno počeli izlaziti, mogli biste se neugodno iznenaditi ponašanjem potencijalnih partnera. U nekom trenutku jednostavno – ispare. Iznenada, bez poruke, bez pozdrava.
Ovaj način prekidanja komunikacije toliko je učestao da je postao normalan pa čak i dobio naziv – ghosting, od engleske riječi ghost koja znači duh. Termin je novijeg datuma, a postao je šire popularan kada je 2015. glumica Charlize Theron navodno upravo na ovaj način ostavila kolegu Seana Penna nakon godinu dana veze.
Da su se stvari okrenule naopako potvrđuje i činjenica da ghosting nazivaju modernim načinom prekidanja odnosa pa ispada kao da je to nešto normalno pa čak i poželjno. U svakom slučaju za onog koji odlazi ovo je puno lakši način za prekid. Kukavički, ali u trendu.
U Velikoj Britaniji čak je 80 posto ljudi bilo žrtva ghostinga, u vrijeme dok su izlazili na spojeve, prenosi Fortune. Treba li išta više dodati?
Osoba koja je ostavljena, ostaje s bezbroj upitnika nad glavom, a ako nije upućena u trendove dejtanja možda pozove policiju pa prijavi nestanak svog dragog ili drage ili pak nazove sve bolnice u okolici da provjeri leži li on ili ona u nekom bolničkom krevetu u komi pa ne može odgovoriti na poruku ili je barem pogledati. No, najčešće situacija nije ni približno toliko ozbiljna ( i bolje da je tako).
Ghostanje je naprasit prekid svakog oblika komunikacije. Razvijao se jačanjem utjecaja društvenih mreža i online dejtanja pa je postao normalan čak i prihvatljiv način prekidanja komunikacije, u početku na Tinderu i drugim aplikacijama za upoznavanje, a onda i u ostalim sferama.
Nije bezazleno samo ispariti iz nečijeg života
Ghosting može itekako utjecati na mentalno zdravlje, piše Psychology Today.com. Odbacivanje pogađa u mozgu istu regiju kao i fizički nanesena bol, no puno teže zacjeljuje od ozljede na koju ćete staviti flaster, zavoj ili gips. Ruši samopouzdanje i negativno utječe na buduće veze, romantične i druge.
Stručnjaci za mentalno zdravlje tvrde da je ghosting oblik emocionalne okrutnosti jer nas ostavlja nemoćnima, bez odgovora i bez prilike za završetkom.
Jedina situacija u kojoj je ghosting opravdan je ona u kojoj se, u komunikaciji s drugom osobom osjećate ugroženo, izmanipulirano ili na bilo koji drugi način nesigurno. U tom slučaju ghosting može biti oblik samozaštite. No, kada je osoba s kojom komunicirate odnos pristojna i normalna, ne ignoranciji nema mjesta.
Prisjetimo se zlatnog pravila: Ponašajmo se prema drugima onako kako bismo željeli da se drugi ponašaju prema nama. Bezobrazluk, bez obzira u kakav ga trend upakirali, nikada nije i neće biti u modi.
Komentari