Kina je u četvrtak kritizirala planiranu deklaraciju sa samita NATO-a u Washingtonu u kojem ju se opisuje kao odlučujući pokretač ruskih ratnih napora u Ukrajini, ustvrdivši da je deklaracija pristrana i ‘sije razdor’.
Peking predstavlja sustavne izazove Europi i sigurnosti, navodi se u nacrtu deklaracije s NATO samita.
“U vezi s ukrajinskom krizom, NATO povećava odgovornost Kine. To nema smisla i dolazi sa zlonamjernom namjerom”, rekao je glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Lin Jian na redovnom brifingu za novinare. “Tražimo od NATO-a da razmisli o temeljnom uzroku krize i onome što je učinio te poduzme konkretne korake za deeskalaciju umjesto prebacivanja krivnje”, dodao je Lin.
Njegovi su komentari uslijedili nakon primjedbi glasnogovornika kineske misije pri Europskoj uniji, koji je nešto ranije planiranu NATO deklaraciju opisao kao “punu hladnoratovskog mentaliteta i ratoborne retorike, a sadržaj vezan uz Kinu pun provokacija, laži, huškanja i klevetanja”.
“Kinesko temeljno stajalište po pitanju Ukrajine je promicanje mirovnih pregovora i političkog rješenja, što je široko priznato i cijenjeno od strane međunarodne zajednice”, rekao je glasnogovornik.
Peking je prije više od godinu dana iznio dokument u 12 točaka koji je iznio opća načela za okončanje rata, ali nije ulazio u pojedinosti. U to vrijeme naišla je na mlak prijem i u Rusiji i u Ukrajini. Sa svoje strane, Kina je u više navrata napadala kritike NATO-a i upozoravala na njegovo širenje u azijsko-pacifičku regiju, rekavši da to remeti prosperitet i stabilnost regije, navodi Reuters.
Čelnici Japana, Južne Koreje, Novog Zelanda i Australije, koji sudjeluju u NATO-u, uspostavili su jače veze sa sigurnosnim savezom usred sve veće zabrinutosti zbog kineske agresije u Južnom kineskom moru.
Kina želi kontakt s NATO-om na ‘ravnopravnoj osnovi’
Kina nikada neće prihvatiti “neutemeljene optužbe” iznesene protiv nje na summitu NATO-a u Washingtonu, rekao je ministar vanjskih poslova Wang Yi svom nizozemskom kolegi u telefonskom razgovoru, priopćilo je u četvrtak njegovo ministarstvo.
Wang je rekao da je Kina voljna održavati kontakt s NATO-om na “ravnopravnoj osnovi” i provoditi razmjene na temelju uzajamnog poštovanja, tražeći od vojnog saveza da se ne miješa u njezine unutarnje stvari niti dovodi u pitanje njegove interese.
Rekao je da Kina i zemlje NATO-a imaju različite političke sustave i vrijednosti, ali to ne bi trebao biti razlog da NATO “potiče sukob s Kinom”.
“Pravi način je ojačati dijalog, poboljšati razumijevanje, izgraditi osnovno međusobno povjerenje i izbjeći strateške pogrešne procjene”, rekao je Wang u telefonskom razgovoru u četvrtak.
Komentari