Nacional posjeduje izvješće kojim Grad Petrinja nadležnim ministarstvima pravda utrošena sredstva iz državnog proračuna za ublažavanje šteta od potresa, zbog kojeg je Inicijativa branitelja i građana Petrinje podnijela kaznenu prijavu protiv Dumbovića
Nacional je u posjedu izvješća kojim Grad Petrinja Ministarstvu financija i Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine pravda utrošena sredstva iz državnog proračuna namijenjena za ublažavanje i djelomično uklanjanje posljedica šteta od potresa. Riječ je o podugoj specifikaciji troškova u ukupnom iznosu od 26,4 milijuna kuna, u kojoj je navedeno o kojoj se vrsti roba i usluga radi, ali nije navedeno kome su i kada svi ti računi plaćeni, a za dio stavki nije naznačeno kome i za što su roba i usluge isporučene. Pa je tako navedeno da je Petrinja kupila brodski transportni kontejner za 228.900 tisuća kuna koji nitko nije vidio i ne zna gdje se nalazi. Za robu za prehranu potrošila je 331.973 tisuća kuna, dok istovremeno Pleter kuha hranu za sve stanovnike s petrinjskog područja. Za građevinski materijal platila je 288.631 tisuću kuna, iako su tone građevinskog materijala dolazile u Petrinju kao donacije iz Hrvatske i inozemstva. Isto tako, a prema saznanjima Nacionala, od proračunskog novca plaćeno je privatnoj tvrtki NIL-Ž 405.812 tisuća kuna pod stavkom “energija, čuvari, viličar”, 230 tisuća kuna pod stavkom “najam prostora” za veljaču i ožujak te 42.500 kuna pod stavkom “refundacija troška struje”, iako je vlada od 1. siječnja do 30. svibnja oslobodila stanovništvo i tvrtke Petrinje plaćanja troškova električne energije.
‘Glavnu državnu odvjetnicu Zlatu Hrvoj-Šipek Obavijestili smo da postoje osnovane sumnje u niz počinjenih kaznenih djela gradonačelnika Darinka Dumbovića i vlasnika tvrtke NIL-Ž Nevena Žužića zbog zlouporabe položaja i ovlasti, trgovanja utjecajem i nezakonitog pogodovanja’, kažu u inicijativi branitelja i građana Petrinje
Nacional je bio u Petrinji i obišao sporne lokacije te razgovarao s članovima Inicijative branitelja i građana Petrinje koji će dokument javnosti predstaviti u utorak, 27. svibnja. Osnivača Inicijative Ivu Vranića zatekli smo na prostoru skladišta gradskog poduzeća Komunalac u Ulici Ive Maline, gdje se nalazi više od stotinu nabacanih, potpuno novih tuš-kabina koje su na ovoj lokaciji osvanule u noći 20. na 21. svibnja. On kaže: “Svaka ova tuš-kabina vrijedna je oko tri tisuće kuna i ne znamo zašto one nisu narodu podijeljene, zašto ovdje stoje i tko je za to odgovoran. Pretpostavljamo da je ovo dio donacije vrijedne 500 tisuća eura koja je stigla iz Velike Kladuše još 5. siječnja, a u sklopu koje je došao i kompletan kupaonski namještaj. O toj donaciji postoji pismeni trag iz kojeg je vidljivo da je humanitarna pomoć, od oko 118 tona u 13 kamiona, iz Velike Kladuše ušla u Hrvatsku na graničnom prijelazu Maljevac, a ocarinjena je u Karlovcu s krajnjim odredištem skladište u Petrinji. Pitamo se: gdje je sav ostali materijal, gdje su bidei, WC školjke, umivaonici, ormarići? Gdje su oni nestali? Jesu li, kome i kada podijeljeni, tko ih je dijelio i odlučivao o tome tko može nešto dobiti, a tko ne.”
Vranić ističe da su specifikaciju troškova kojom Grad pravda utrošeni novac iz državnog proračuna dobili od osoba koje rade u gradskom poglavarstvu i koje više ne mogu gledati što se događa u Petrinji.
“Na tom dokumentu vidimo puno spornih stvari. Jedna od najvećih je skladište privatne tvrtke NIL -Ž, na koje je došlo tisuće tona građevinskog materijala, a u izvješću stoji da je gotovo 300 tisuća kuna potrošeno na građevinski materijal. Javno pitamo: zbog čega se i kakav građevinski materijal kupovao ako je on postojao na ovom skladištu? Također, kada je riječ o brodskom transportnom kontejneru pitamo: za koga je kupljen taj kontejner, čemu on služi i gdje se nalazi? Isto tako, kada je riječ o iznosu od 330 tisuća kuna pod stavkama ‘roba za prehranu’, vrlo dobro znamo da su dan nakon potresa ovdje volontirali kuhari sa svojim namirnicama, a Crveni križ i ostali volonteri su razvozili hranu. Nakon toga je prehranu stanovništva preuzeo Pleter koji je također razvozio hranu po mjestima oko Petrinje, a mi na specifikaciji vidimo da su dva vozila, Toyota i Caddy Furgon, potrošila dodatnih 300 tisuća kuna za dostavu hrane. Čija su to vozila i za što su potrošila toliko goriva? Tu ima i troškova za registriranje vozila za koja sumnjamo da pripadaju gradskom voznom parku. Posebno me boli to što su građani imali pravo na kupnju bojlera na struju i kupnju plinskih protočnih bojlera, a po toj specifikaciji nitko nije dobio bojlere, osim dvije osobe – djelatnice gradskog poglavarstva, odnosno pročelnice u dva gradska ureda.”
Kada je riječ o tvrtki NIL-Ž, ona se izravno u specifikaciji ne spominje kao izvršitelj usluge, nego se samo navodi vrijeme, vrsta i cijena usluge, a što znači da resornim ministarstvima nadležnim za kontrolu utrošenih sredstava nije prezentirano kome je i za što novac isplaćen, upozorava Vranić te pojašnjava da se na prostoru ove tvrtke prvih mjeseci nakon potresa nalazilo skladište doniranog građevinskog materijala i privremeno kontejnersko naselje.
“Jako me pogodila činjenica – s obzirom na to da su građani Petrinje, kao i tvrtke koje ovdje posluju, oslobođeni plaćanja struje – da je tvrtki NIL-Ž Grad uplatio za struju, čuvare i viljuškar gotovo 500 tisuća kuna. Osim toga, ova je tvrtka dodatno zaradila i od najma prostora – više od 200 tisuća kuna. Jesmo li mogli proći bez ovih troškova, je li taj novac mogao biti bolje iskorišten, je li ovaj potres došao da bi se privatnoj tvrtki plaćali čuvari i viličar? Osim toga, mi ne znamo gdje su završile tisuće tona doniranog materijala s ovog skladišta. Zbog toga smo podnijeli kaznenu prijavu Općinskom državnom odvjetništvu u Sisku protiv Darinka Dumbovića, gradonačelnika Petrinje i Danijela Dvornekovića, načelnika Stožera civilne zaštite Grada Petrinje, zbog osnovane sumnje da su kao odgovorne osobe iskoristili svoju ovlast i prekoračili granice svoje ovlasti te su time drugima prouzročili znatnu štetu. Također, glavnoj državnoj odvjetnici Zlati Hrvoj-Šipek dostavili smo dokumentaciju vezanu za nezakonito korištenje humanitarne pomoći poslane 5. siječnja iz Velike Kladuše. Obavijestili smo je da postoje osnovane sumnje u niz počinjenih kaznenih djela gradonačelnika Dumbovića i vlasnika tvrtke NIL-Ž Nevena Žužića zbog zlouporabe položaja i ovlasti, trgovanja utjecajem i nezakonitog pogodovanja. Gradonačelnik Dumbović je bio taj koji je zaprimao donacije, on se slikao pred kamerama i zahvaljivao na pomoći. Sada bih ga zamolio da se slika pred ljudima kojima je pomoć dodijeljena. Molim sve institucije da istraže i procesuiraju što se dogodilo s donacijama koje su stizale u Petrinju. Sve smo im dokaze poslali i nije teško utvrditi gdje je nestao građevinski materijal, jer se zna tko ga je zaprimao i s njim raspolagao. Ne želimo zimu dočekati u kontejnerima, već želimo početi obnavljati svoje kuće i stoga tražimo građevinski materijal koji nam je za obnovu doniran. Kao Inicijativa branitelja i građana Petrinje ne podržavamo niti jednu političku opciju ni na razini grada, ni na razini županije, ni na razini države i do kraja ćemo se boriti protiv kriminala koji se u Petrinji događa i to je naša poruka svim političarima. Za državu smo se borili i ne želimo je prepustiti kriminalcima. Od potresa se iz Petrinje i okolice iselilo od dvije i pol do tri tisuće ljudi. Najžalosnije je što nam odlaze obitelji s djecom koje se više nikada neće u Petrinju vratiti. Naše su škole prazne.”
‘Gradonačelnik Dumbović bio je taj koji je zaprimao donacije, on se slikao pred kamerama i zahvaljivao na pomoći. Sada bih ga zamolio da se slika pred ljudima kojima je pomoć dodijeljena’, kaže Petrinjac Ivo Vranić
Sanja Babić, učiteljica u Osnovnoj školi Dragutin Tadijanović, kaže da njena škola od državnog novca nije dobila ništa, iako je Petrinji 2017. dodijeljeno javno priznanje Grad Petrinja – prijatelj djece.
“Da je Grad od tog novca djeci platio školsku kuhinju i produženi boravak tijekom ovih pet mjeseci, njihovim bi roditeljima bilo puno lakše prebroditi sve ovo što nas je snašlo. Roditelji su najviše ogorčeni zato što nemamo produženi boravak, nismo ga mogli organizirati. Imam očajne roditelje u razredu koji rade od 8 do 16 sati i nemaju kuda s djecom. Ti su roditelji na rubu plača. Također nemamo ni sigurne koridore, kojim putem bi djeca sigurno dolazila i vraćala se iz škole. Ništa od toga se u ovom gradu nije napravilo. Učiteljica sam prvog razreda i moji učenici, mala djeca, dolaze iz drugog kraja grada autobusom, zbog toga su i djeca i učitelji i roditelji u neprestanom strahu. Roditelji mi govore da čekaju što će se događati tijekom ljeta i da će, ako ovakvo stanje ostaje nepromijenjeno, biti primorani otići. Riječ je o mladim roditeljima koji su u svojoj ranoj mladosti proživjeli rat i oni ne žele da njihova djeca ponovno odrastaju u ruševinama. Apeliram na sve da poduzmu maksimalno što mogu kako ne bismo ostali bez djece. Bojim se da će Petrinja, ako se i dalje bude vodila ista politika, postati spaljena zemlja.”
Ivan Marinović iz Strašnika, mjesta u blizini Petrinje, ništa od Grada nije dobio. Jedinu pomoć koju su on i supruga primili je 3500 kuna od Centra za socijalnu skrb i 1900 kuna od Crvenog križa. Kaže da ih cijelo ovo vrijeme nitko nije došao ni pogledati, ni gradonačelnik, niti župan.
“Kuća mi je uništena, sve je unutra polomljeno, imamo crvenu naljepnicu, struja nam je na dan potresa isključena, ali i dalje nam iz HEP-a šalju račune. Živim sa suprugom u maminoj kući od 30 kvadrata, također u Strašniku. I jedna i druga kuća su građene u obnovi. Mamina je kuća građena među zadnjima u mjestu, drugi izvođač je obavljao radove, ti su radovi kvalitetno izvedeni i kuća je izdržala potres. Moja kuća nije izdržala i mogu reći da imam sreće da koliko toliko u ovoj maloj kućici mogu normalno živjeti. Konkretnu pomoć nisam od nikoga tražio zbog ponosa, nisam želio moliti nikoga da mi da milostinju. Isključivo su mi pomogli prijatelji iz raznih dijelova Hrvatske. Što se tiče naših lokalnih moćnika nitko me nije obišao, ništa pitao, niti mi bilo što ponudio. Kako je potrošen novac ja ne znam, ali sam čuo da se pojedincima pomoglo, da su od Grada dobili po 50 tisuća kuna, pa su čak neki od tog novca i automobile kupili. Iako su već jako puno dobili od Grada i moćnika, čuo sam da im je obećana pomoć i u namještaju i drugoj opremi.”
‘Za ove silne milijune moglo se mnogo toga obnoviti – da ljudi mogu živjeti u svojim kućama, a ne ih trpati u kontejnere. Život u kontejnerskim naseljima bit će kroz koju godinu veliki problem’, rekao je Damir Svoboda
Damir Svoboda posebno je ogorčen načinom i količinom novca potrošenog na kontejnersko stambeno naselje Mošćenica. Pod raznim stavkama u izvješću na kontejnerska naselja potrošeno je više od 10 milijuna kuna. Pod stavkom “sanitarni kontejneri s mini kuhinjom” potrošeno je više od pet milijuna kuna, pod stavkom “plato Mošćenica” gotovo 2 milijuna kuna, pod stavkom “izvođenje radova na privremenom modularnom naselju u Mošćenici” dva milijuna i šesto tisuća kuna. Stavke od nekoliko tisuća do nekoliko desetaka tisuća kuna ne možemo sve ni pobrojati. Više od milijun kuna potrošeno je samo na razne elaborate. Svoboda na to kaže: “Iako se cijena zemljišta na kojem se nalazi stambeno kontejnersko naselje Mošćenica ne nalazi u ovoj specifikaciji i ona je više nego sporna. Naime, isto je zemljište prije par godina Grad prodao jednoj privatnoj tvrtki za 63 tisuće kuna, a sada ga je otkupio od druge tvrtke za 565 tisuća kuna, gotovo deset puta više. Sve ovo ukazuje na apsurdnost izgradnje ovog naselja. Potrošeni su milijuni kuna, a ono zjapi poluprazno. Osim toga, nemamo informaciju tko sve tu živi, od kuda su sve došli ti ljudi. Grad stalno gradi nekakva kontejnerske naselja, a mi ne znamo zašto i ne želimo da Petrinja bude grad kontejnerskih naselja, već da se ljudima obnavljaju kuće. Za ove silne milijune moglo se mnogo toga obnoviti – da ljudi mogu živjeti u svojim kućama, a ne ih trpati u kontejnere. Život u kontejnerskim naseljima bit će kroz koju godinu veliki problem. Kontejneri trebaju grijalice i klima-uređaje, sve su to troškovi koji su se mogli preusmjeriti na korisnije stvari. Većina Petrinjaca, kojima su jako stradale kuće i opasne su po život, imaju kontejnere u svojim dvorištima i čekaju početak obnove. Njihove kuće treba obnoviti, a ne uzaludno rasipati novac.”
Darinku Dumboviću, gradonačelniku Petrinje, Nacional je poslao upit da pojasni jesu li sredstva iz državnog proračuna potrošena namjenski, zašto je kupovao građevinski materijal kada su Petrinji donirane stotine tona građevinskog materijala i raznih alata i opreme, u koju je svrhu kupljen brodski kontejner i gdje se on sada nalazi, zašto su privatnoj tvrtki NIL-Ž plaćeni veliki računi za struju i iznajmljivanje prostora te na što je potrošen novac za prehranu i dostavu hrane. Odgovor do zaključenja ovog članka nismo dobili.
Na upit koji je Nacional gradonačelniku Darinku Dumboviću poslao u petak, 21.svibnja 2021. , iz Ureda gradonačelnika odgovori su stigli mailom u utorak, 25. svibnja 2021. u 8.26 sati, na dan kad je Nacional već bio na kioscima. Istog dana u večernjim satima, u 20.55 sati dostavljeno je mailom iz Ureda gradonačelnika i priopćenje Darinka Dumbovića.
U nastavku donosimo odgovore na upućeni upit i priopćenje:
Odgovori na pitanja Nacionala
1.Na što su potrošena sredstava u iznosu 30 milijuna kuna, koja je vlada RH dala za pomoć stanovništvu Petrinje i okolice? Do sada je prema izvješću poslanom Ministarstvu financija potrošeno 26.407.641,72 kuna.
Utrošak sredstava od 30 milijuna kuna dobivenih od Ministarstva financija, jedinice lokalne samouprave dužne su pravdati svaka tri mjeseca. Za prva tri mjeseca Grad Petrinja je podnio svoje izvješće Ministarstvu financija. U trenutku za koji ste dobili informaciju, utrošak sredstava je bio manji nego što je trenutna situacija. Situacija utroška sredstava iskazana na današnji dan, prikazana je u tablici koja se nalazi u prilogu. Iz tablice je vidljivo da su utrošena sredstva za potrebe sanacije potresnih posljedica znatno veća od sredstava dobivenih od Ministarstva financija.
Bitno je naglasiti da je Grad Petrinja oslobodio svoje građane plaćanja komunalne naknade, vode, odvoza smeća i vrtića 6 mjeseci tj. do 30.06.2021. godine čime su značajna sredstva također potrošena u proračunu a procjena je da je to otprilike 13.000.000,00 kn.
OPIS
1 TROŠKOVI PRIKLJUČAKA KONTENJERA ( VODA, STRUJA, ODVODNJA I SL) 849.078,14 kn
2 TROŠKOVI PRIPREME TERENA I STAMBENIH JEDINICA ZA PRIVREMENO STAMBENO ZBRINJAVANJE ( KAMEN, PODLOGA, INSTALACIJE, KONTENERI) 17.740.013,93 kn
3 TROŠKOVI PREHRANE I OPSKRBE GRAĐANA NAMIRNICAMA( PRIJEVOZ, VOZILA, OSTALI MATERIJAL) 945.170,92 kn
4 OPREMA I OSTALI TROŠKOVI NA PRIVREMENIM SMJEŠTAJNIM JEDINICAMA I NASELJIMA 1.324.846,50 kn
5 RADOVI NA HITNIM SANACIJAMA OBJEKATA 7.049.069,86 kn
6 ISTRAŽNI RADOVI NA PODRUČJU GRADA PETRINJE 1.548.531,25 kn
7 IZRADA PROJEKTNE DOKUMENTACIJE 5.292.218,75 kn
8 TROŠKOVI USPOSTAVE GRADSKE UPRAVE, USTANOVA I PODUZEĆA 101.778,72 kn
9 TROŠKOVI KONTENJERSKIH NASELJA ( PRIKLJUČCI, VODA, ELEKTRIČNA ENERGIJA, SMEĆE I SL) 37.298,98 kn
10 TROŠKOVI MOBILIZIRANIH SNAGA I DODATNIH SNAGA 5.161.214,08 kn
11 TROŠKOVI POMOĆI GRAĐANIMA U OPSKRBI VODOM I ODVOZOM OTPADA 4.548.750,00 kn
12 OSTALI TROŠKOVI ZA SANACIJU POSLJEDICE OD POTRESA 170.449,80 kn
Ukupno 44.768.420,93 kn
2.Zašto se kupovao građevinski materijal u iznosu od 288.631,40 kuna kada su stotina tona građevinskog materijala u Petrinju došle kao donacija iz Hrvatske i inozemstva?
Grad Petrinja, kao osnivač poduzeća Komunalac Petrinja d.o.o. može dati odgovore isključivo za primopredane donacije Komunalcu, te za dio donacija koji je primopredan Nil-Ž, kao interventno mobiliziranom gospodarskom subjektu jer Grad Petrinja nije imao vlastite kapacitete za smještaj. Sva zaprimljena roba, izdavana je građanima Grada Petrinje uz identifikaciju osobnom iskaznicom te evidentirana, a navedene evidencije se nalazi u Policijskoj postaji Petrinja o čemu postoji predmet i Zapisnik o dostavi podataka Policijskoj postaji Petrinja. Dodatne količine su u prvim danima potresa, kao i svakim sljedećim danom nabavljene, zbog potreba za hitnim sanacijama od posljedica potresa. Navedene hitne sanacije izvodila su poduzeća u vlasništvu Grada Komunalac Petrinja i Privreda te Ustanova u vlasništvu grada Javna Vatrogasna Postrojba, kao ugovoreni partner. Navedeni subjekti su preuzimali i koristili potrebni građevinski materijali Za daljnje donacije koje su pristizale, Grad je osnovao logističku postrojbu koja je putem javnog poziva izvršila uvid u potrebe za sanacijom i dodjeljivala potrebni materijal.
3. U koju je svrhu i namjenu i za koga kupljen brodski kontejner u iznosu od 228.900,00 kuna? Gdje se taj kontejner nalazi?
Pod stavkom knjiženja „brodski transportni kontejner” nabavljen je kapacitet za potrebe interventnog rada Gradske knjižnice i nalaze se u Ulici Braće Hanžek, u koju smo morali izmjestiti Gradsku knjižnice. Tri kontejnera, svaki pojedinačne površine 31,25 m2, spojeni su u jedan komplet te je ukupna korisna površina za potrebe knjižnice 93,75 m2. Navedenu lokaciju građani su prozvali Trg Kulture. Otvaranje knjižnice je bilo javno i slobodni ste u bilo kojem trenutku obići navedenu lokaciju.
3. Zašto je iz novca namijenjenog pomoči stanovništvu Petrinje i okolice plaćeno privatnoj tvrtki Nil.d.o.o. 405.812,50 kuna po stavkama ENERGIJA, ČUVARI , VILIČAR
Nakon potresa koji je pogodio Petrinju tvrtka CROSCO je odlučila donirati Gradu Petrinji 11 kontejnera. Budući da Grad Petrinja u trenutku potresa nije raspolagao vlastitim kapacitetima za smještaj, navedena lokacija bila je jedina, adekvatna i dovoljno sigurna lokacija te je Grad Petrinja Odlukom smjestio navedene kontejnere na navedenoj lokaciji zbog potrebe za hitnim smještajem građana koji su se našli u životnoj opasnosti u vlastitim objektima. Temeljem procjene sudskog vještaka procijenjeni su troškovi smještaja (utrošak rada i kapaciteti) za interventne potrebe Grada Petrinje te je s navedenom tvrtkom temeljem procjene sklopljen najam s naknadom režijskih troškova. Dokumentacija vezana uz ovaj najam i postupak predana je u na uvid Policijskoj postaji Petrinja.
4. Zašto je istoj tvrtki plaćen najam prostora za veljaču i ožujak u iznosu od 230 tisuća kuna?
Grad Petrinja je na navedenoj lokaciji osigurao smještaj za 65 građana u 22 kontejnera, kao i smještaj uprave gradskog poduzeća Komunalac, jer je ocijenio navedenu lokaciju adekvatnom i sigurnom za potrebe interventnog smještaja. Navedenu lokaciju koriste i drugi proračunski korisnici, iz jednakog razloga, prema našim informacijama, Ministarstvo poljoprivrede i Fond za zaštitu okoliša.
5.Zašto je istoj tvrtki plaćena refundacija troška struje od 42.500 kuna, dok je vlada RH od 01.01 -30.05 2021 oslobodila stanovništvo Petrinje od plaćanja električne energije, kako stanovništvo tako i tvrtki?
Navedeni Zaključak Vlade RH o oslobođenju od plaćanja električne energije (otpisu) glasi: „Zadužuje se Hrvatska elektroprivreda d.d. da u svrhu sanacije šteta na potresom pogođenim područjima u Sisačko-moslavačkoj županiji, Zagrebačkoj županiji i Karlovačkoj županiji doprinese na način da se krajnjim kupcima iz kategorije kućanstvo stradalih u potresu čiji su objekti pretrpjeli štete i/ili za one za koje je osiguran privremeni zamjenski smještaj na potresom pogođenim područjima, sukladno popisu jedinica lokalne samouprave, a koji će Hrvatskoj elektroprivredi d.d. dostaviti Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske koji se odnosi na otklanjanje posljedica katastrofe uzrokovane potresom na području Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije, kroz svoja povezana društva, otpišu potraživanja nastala priključenjem zamjenskog objekta na elektroenergetsku mrežu, te drugih potraživanja u visini jedinstvenog računa za isporučenu energiju s pripadajućim naknadama za razdoblje siječnja, veljače i ožujka 2021. godine.”
Zaključaj je produljen i na mjesec Svibanj.
Iz navedenog Zaključka Vlade RH, nije vidljivo oslobođenje plaćanja električne energije (otpis) za pravne osobe. Grad Petrinja kao odgovorno tijelo lokalne samouprave dužno je plaćati zaprimljene račune, temeljem ugovornih odnosa.
6. Na što je utrošen novac pod stavkama “Roba za prehranu” u iznosu od 331.973,22 kuna kada Pleter kuha hranu za stanovništvo?
Grad Petrinje je Odlukom otkupio dio proizvedenih zaliha, u skladu s mogućnostima i prema imovinskom cenzusu, od naših lokalnih OPG-ova, što je doneseno kao mjera pomoći OPG-ovima iz razloga što oni imali iznimno visoke štete na vlastitim objektima te su ostali bez svojih objekata i mjesta gdje mogu skladištiti svoju robu te bi svi proizvodi propali i bili neupotrebljivi da nisu otkupljeni.
Navedene proizvode Grad Petrinja je podijelila građanima kao mjeru pomoći za što postoje javne obavijesti i pozivi građanima za uručenje paketa.
Za primopredaju navedenih paketa postoji evidencija u Gradu Petrinji.
Priopćenje Darinka Dumbovića
Državna vlast u predizbornoj kampanji više ne bira sredstva kojima želi ocrniti mene osobno, moju obitelj i moje suradnike. Ovaj put medijski, podmuklo i bez mogućnosti da bih dao odgovor na pitanja koja su mi upućena. Novinarka koja je pisala članak za Nacional vrlo profesionalno se ogradila od odgovornosti za neobjavljivanje odgovora na pitanja koja su nam poslana tako da je stavila “čarobnu” rečenicu “Do zaključenja teksta odgovor od Grada Petrinje nismo dobili.” Znamo svi dobro kako se i do kada zaključuju članci, radi prijelom novina i tisak, a i kada Nacional izlazi u prodaju. Stavili su nas u šah mat poziciju tako da ne možemo odgovoriti i da nas se ocrni, jer ipak je predizborna kampanja! Odgovori traže opsežno i temeljito zbrajanje stavki, točan i precizan prikaz i obrazloženje. Do izlaska sljedećeg broja Nacionala proći će izborna nedjelja i njima naš odgovor više neće biti interesantan za objavu. Zato molimo sve vas, dragi mediji kojima šaljemo ovo priopćenje, da nam izađete u susret i objavite naš detaljan i argumentiran odgovor zbog naših građana koji su se našli u situaciji da ih moramo izmjestiti radi nužnog prinudnog smještaja kako bi se uklonili objekti u ingerenciji države i stožera, a zatim im kroz suradnju osigurati novi dom. Molimo vas da ga objavite kako bi građani znali istinu i vidjeli koliko se podmeću neistine kako bih izgubio izbore te kako bi državna vlast, HDZ, imala svoga pijuna u Petrinji pomoću kojeg bi ostvarila svoj naum, a to je iseliti i raseliti građane Petrinje i Banovine, dovesti nuklearni otpad na Trgovsku goru, posjeći naše šume i prodati ih izvan Hrvatske, uništiti nas i ostaviti pustoš. Svoj plan misle provesti pod svaku cijenu ne birajući sredstva. Očekivao sam to, ali građani moraju otvoriti oči i vidjeti istinu jer nas u suprotnom više nikada neće biti tu. I nikada više nećemo imati Petrinju ukoliko nas samelje kriminalni, zločinački HDZ. Uz priopćenje šaljemo pitanja koja smo dobili od Nacionala i odgovore na iste, a koje smo i njima poslali u ponedjeljak, 24.svibnja 2021.
U tekstu Nacionala se navodi da takozvana Inicijativa branitelja nije politički obojana. Tu inicijativu predvodi i osoba koja je bila osuđena i zatvorena zbog prevare, Ivo Vranić zvan Buva, čiji je sin Mateo Vranić izveo teatralni ciljani napad pred kamerama, na gradonačelnika Grada Petrinje s isključivim ciljem diskreditacije Grada Petrinje, kao urednog izvršitelja financijskih obveza prema građanima. Ovakav pristup ne može se nazvati slučajan niti apolitičan, niti u jednom segmentu.
Komentari