Neizvjesna budućnost Cibone: Jedan vjerovnik blokira izlazak iz stečaja i početak procesa privatizacije

Autor:

Goran Stanzl, Igor Soban/PIXSELL

Vodstvo košarkaškog kluba Cibona uspjelo se dogovoriti sa svim vjerovnicima koji su blokirali klupski račun, osim s odvjetnikom Krunoslavom Štenglom koji i dalje ne pristaje na dogovor zbog duga od 70 tisuća eura

Čelnici Košarkaškog kluba Cibona uspjeli su se dogovoriti s gotovo svim vjerovnicima te su oni spremni odblokirati račun kluba, čime bi se stekli uvjeti za izlazak iz stečaja u kojem se Cibona nalazi od rujna prošle godine. Međutim, nekada najuspješniji hrvatski košarkaški klub trenutno je talac jednog čovjeka koji ne pristaje na dogovore te je zbog njega Cibona još uvijek u stečaju. Nacional je od izvora bliskih KK-u Cibona doznao da je riječ o bivšem odvjetniku kluba Krunoslavu Štenglu, koji od Cibone potražuje oko 70 tisuća eura te do sada nije pristao na dogovor s Upravom, koja se pokušava izvući iz financijske krize koja traje godinama i zbog koje je Cibona prestala biti relevantan faktor na košarkaškoj sceni ne samo Europe, već i Hrvatske.

Izvori bliski zagrebačkom klubu otkrili su Nacionalu da su ukupna dugovanja KK-a Cibone u ovome trenutku oko pet milijuna eura, od čega milijun i pol otpada na investitore koji su u klub ušli sredinom 2023. te će svoje dugovanje pretočiti u dionice kluba jednom kada se završi proces njegova preoblikovanja. No da bi se to ostvarilo, potreban je izlazak Cibone iz stečaja, a toga nema bez dogovora s vjerovnicima, koji je, prema riječima našeg sugovornika, zapravo i okončan te bi Cibona uskoro mogla izaći iz stečaja. Ali samo ako bi na dogovor pristao i spomenuti Tomislav Štengl.

Tomislav Šerić aktualni je direktor KK Cibona te su u njegovu mandatu u klub dovedeni strani investitori koji svoje dosadašnje ulaganje žele pretvoriti u vlasnički udio u klubu. FOTO: Igor Soban/PIXSELL

Budući da s njim dogovor još nije ostvaren, Cibona je i dalje u stečaju te je neizvjesna i budućnost kluba. Nacionalov izvor kaže da Štengl iz samo sebi poznatih razloga ne želi pristati na dogovor, te dodaje:

“Krunoslav Štengl je prije nekoliko godina bio odvjetnik kluba i to dugovanje je iz tog razdoblja. Zašto se on danas ne želi dogovoriti s upravom kluba, to nikome nije jasno i vjerojatno samo on zna zašto uporno odbija bilo kakvo rješenje. Problem je što i ostali vjerovnici s kojima je Cibona postigla načelni dogovor, odustaju od tog dogovora kada vide da se netko pokušava naplatiti iz stečajne mase, i to je potpuno razumljivo. U klubu se nadaju da će se uskoro dogovoriti i s Krunoslavom Štenglom jer bi taj dogovor omogućio daljnju stabilizaciju kluba.”

Po riječima istog izvora, Krunoslav Štengl ostao je jedini vjerovnik kluba koji nije pristao na neku vrste nagodbe s kojom bi se skinula blokada računa Cibone te bi se time omogućio izlazak iz stečaja u kojem se Cibona našla u rujnu prošle godine nakon što joj je račun bio blokiran više od 120 dana. Usprkos tomu, klub je krenuo u novu natjecateljsku sezonu te za sada bilježi vrlo solidne rezultate s obzirom na lošu financijsku situaciju i nemogućnost privlačenja vrhunskih igrača u Zagreb.

Strani investitori koji su do sada u Cibonu uložili oko milijun i pol eura, najavili su da više neće ulagati novac u klub dok god se ne riješi blokada računa i dok se ne pokrene proces privatizacije Cibone

Uz sve to, u Cibonu su sredinom prošle godine ušli i novi inozemni ulagači koji su u kratkom vremenu u klub uložili oko milijun i pol eura, a tu će investiciju jednoga dana pretvoriti i u vlasničke udjele. Riječ je o trojici investitora koje predvodi Brian Lu, koji je u međuvremenu postao i predsjednik Skupštine Cibone, a ujedno je i partner u investicijskom fondu Headline Asia. Uz njega, u Cibonu su ušli i Sanjay Reddy, generalni partner kompanije Unlock Ventures, te Pankaj Shah, osnivač i izvršni direktor američke tvrtke Finches.

No iako su u kratkom roku u Cibonu investirali prilično velik novac, krajem prošle godine oni su obavijestili direktora KK-a Cibone Tomislava Šerića da više neće ulagati u Cibonu dok god se ne riješi problem s vjerovnicima. U pismu koje su objavili i hrvatski mediji, između ostalog, stoji i da su vrlo iznenađeni i duboko zabrinuti izvješćem o aktualnoj financijskoj situaciji i pokrenutim postupkom stečaja, a posebno blokadom računa i nemogućnošću plaćanja igrača koja je krajnje uznemirujuća.

S obzirom na stečaj i vrlo lošu financijsku situaciju u klubu, Cibona ove sezone ostvaruje vrlo dobre rezultate u hrvatskoj ligi, ali i u regionalnoj ligi gdje je zabilježila nekoliko impresivnih pobjeda. FOTO: Goran Stanzl/PIXSELL

“Ako dobro razumijemo situaciju, u posljednjih 18 mjeseci mi smo Ciboni posudili 1,5 milijuna eura od čega su više od 70 posto uzeli vjerovnici iz razdoblja između 2013. i 2021. godine, a samo 30 posto, oko 450.000 eura, iskorišteno je za operativne troškove. Je li to u redu da je više od milijun eura koje smo dali blokirano ili progutano od banaka odnosno kreditora od prije siječnja 2022. godine? A posebno smo iznenađeni time što direktori, od siječnja 2022., nisu mogli sklopiti strukturne i poštene sporazume s vjerovnicima kako bi se izbjegle blokade i loše upravljanje protokom novca”, stoji u pismu investitora, u kojem se navodi i da su odlučili ne financirati više Cibonu dok ne uspije deblokirati račun i prekinuti proceduru stečaja, odnosno, dok Cibona ne uđe u strukturni sporazum o dugu sa svim nepodmirenim vjerovnicima da oni više ne blokiraju račun kluba. A on iznosi, po razumijevanju investitora, gotovo 3,5 milijuna eura nepodmirenog duga vjerovnicima, ne uključujući njihovih 1,5 milijuna eura.

Baš iz ovih navoda je jasno zašto je vodećim ljudima Cibone važno da se postigne dogovor s vjerovnicima i zašto im je važno da na dogovor pristane i odvjetnik Krunoslav Štengl, pogotovo ako se zna da su investitori dali Upravi rok do kraja siječnja da se ti problemi riješe i da se krene u proces privatizacije kluba. Nacional je pokušao stupiti u kontakt i s odvjetnikom Krunoslavom Štenglom, no on nam do zaključenja ovog broja nije odgovorio na pozive. Inače, Krunoslav Štengl je sin bivšeg gradonačelnika Vukovara Vladimira Štengla, a zanimljivo je da ga je zastupao u sudskom procesu koji je rezultirao jednom od najzačudnijih presuda u novijoj hrvatskoj povijesti. Naime, 2016. je donesena pravomoćna sudska presuda kojom je bloger Damir Fintić morao platiti obitelji bivšeg vukovarskog gradonačelnika Vladimira Štengla čak 290 tisuća kuna odštete. Tako visoka odšteta je dodijeljena jer je Fintić bio administrator neprofitnog portala na kojem je nepoznata osoba u komentarima uvrijedila Štengla. Iako Fintić ni riječju nije uvrijedio Štengla, sud ga je proglasio krivim zbog povezanosti s neprofitnom internetskom stranicom Vukovarac.net na kojoj su objavljeni sporni tekst i komentari. Obitelj bivšeg gradonačelnika podigla je seriju tužbi protiv Fintića, koji je na kraju ukupno u trima procesima morao platiti 290 tisuća kuna. Hrvatsko novinarsko društvo još je 2009. godine upozoravalo da je slučaj Damira Fintića “jedinstven slučaj kršenja medijskih sloboda”, kao i da je država “Fintića bacila u dužničko ropstvo, a sud pljunuo na Ustav RH”. S druge strane, odvjetnik Vladimira i Dragice Štengl, njihov sin Krunoslav, tvrdio je da se ne radi ni o čemu neuobičajenom, samo o običnom odštetnom zahtjevu.

Preslika Finina dokumenta o neizvršenom plaćanju košarkaškog kluba Cibona iz kojeg se jasno vidi koliko iznose potraživanja odvjetnika Krunoslava Štengla. FOTO: Nacional

“Kada pogledate sudsku praksu po pitanju naknade duševne boli, vidjet ćete da je riječ o sasvim prosječnom iznosu. Naravno, u ovom slučaju treba uzeti u obzir i kvalifikaciju samog djela”, izjavio je nakon što je donesena pravomoćna presuda Krunoslav Štengl, koji se u posljednje vrijeme spominje u još jednoj zanimljivoj ulozi.

Naime, Večernji list je nedavno objavio priču o izraelskoj tvrtki Sabra Intelligence Solutions, koja se navodno specijalizirala za pomaganje u financijskim nevoljama ili za suzbijanje opasnosti da uđete u financijske nevolje. Kako piše Večernji list, tvrtka je brojčano mala, a sjedište joj je u trećem po veličini izraelskom gradu Haifi. Nekoliko desetaka zaposlenika su terenski agenti, obavještajni analitičari te terenski stručnjaci za pravo, psihologiju i tržište kapitala. Riječ je o bivšim obavještajcima i agentima koji su nekad radili u operativnim postrojbama vanjske tajne službe Mossada, unutarnje službe Shin Bet ili u Sayeret Matkalu, specijalnoj izvidničkoj jedinici glavnog stožera izraelske vojske.

Odvjetnik Krunoslav Štengl sin je bivšeg vukovarskog gradonačelnika Vladimira Štengla, a svog je oca i zastupao u nekoliko predmeta. Isto tako, Štengl je prije nekoliko godina zastupao i Cibonu

Klijenti su obično predmetom ucjene, neprijateljskog preuzimanja ili su njihove velike tvrtke izložene napadima koji obezvređuju njihova ulaganja i ruše cijenu dionica. Izraelski mediji Sabru, koja je osnovana 2017., vole nazivati “Mossadom za civile”. U Sabri kažu da su odabrali Hrvatsku kao „regionalni hub za središnju i jugoistočnu Europu“ zbog njezina profila zemlje razvijene poslovne kulture, otvorene za inovacije i svjesne uloge informacija u kompetitivnom poslovnom okruženju.

No za ovu priču je zanimljivo to što usluge pružaju putem svog kontakta u Hrvatskoj, zagrebačkog odvjetnika Krunoslava Štengla, koji je Sabrin savjetnik i predstavnik. Možda će u bliskoj budućnosti usluge Sabre koristiti i Cibona, pogotovo ako se u vrlo kratkom roku ne uspiju dogovoriti s Krunoslavom Štenglom te ako se uskoro ne pokrene proces privatizacije dvostrukog europskog košarkaškog prvaka.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.