NEISPUNJENA OBEĆANJA Petek: ‘Od borca za javno dobro Tomašević se pretvorio u populista’

Autor:

27.8.2024., Nastavni zavod za javno zdravstvo "Andrija Stampar", Zagreb - Predstavljanje pilot-projekta Sluzbe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti. Tomislav Tomasevic, gradonacelnik Zagreba. Photo: Josip Mikacic/PIXSELL

Josip Mikacic/PIXSELL

Stranka Možemo! u posljednjih je devet mjeseci upravljanja Zagrebom. Nacional otkriva ključna proturječja između njihovih predizbornih obećanja i poteza koje stranka vuče u mandatu na vlasti te kakve posljedice to može imati za Možemo!

Stranka Možemo! ušla je u svojih posljednjih devet mjeseci upravljanja u gradu Zagrebu. Prema svojem predizbornom programu, gradonačelnik Tomislav Tomašević i njegovi zamjenici Danijela Dolenec i Luka Korlaet neke stvari dobro su odradili. Primjerice, mjera roditelj-odgojitelj koja je ‘’gutala’’ 67 milijuna eura godišnje, iako nespretno i ‘’zbrzano’’, ipak je ukinuta kao što je obećano. Grade se novi vrtići, što je isto tako obećano. Kreditni rejting grada podignut je u najkraćem roku, dugovi u velikoj mjeri sanirani, a brzom financijskom stabilizacijom spriječeno je povećanje cijena komunalnih usluga i javnih usluga za Zagrepčane. Napokon se počelo s ulaganjima, ali i preuređenjem primjerice Paromlina ili Gredelja, što je isto tako bilo obećano. Međutim, velik dio obećanja koja su članovi stranke Možemo! davali prije lokalnih izbora 2021. godine ne samo da nisu ispunjena nego – još gore – danas, pred kraj prvog četverogodišnjeg mandata na čelu Zagreba i uoči novih lokalnih izbora u svibnju iduće godine, članovi stranke Možemo! rade poteze potpuno suprotne od onih za koje su se borili dok su kao aktivisti iz oporbe kritizirali Milana Bandića i njegovu vladavinu.

Stranka Možemo! u svom je programu, primjerice, istaknula reformu mjesne samouprave, to je bila važna stavka političke promjene koju su donosili. Veća participacija građana u političkom životu bila je prioritet, ali ne samo to već i veća moć odlučivanja pa su tako predlagali i mogućnost veta na neke odluke ‘’odozgo’’, primjerice. To ne da se nije dogodilo, nego je Možemo! u praksi nažalost pokazalo da želi manju participaciju građana. Primjer je SRC Jarun, kad je na nedavnoj tribini s građanima Andro Pavuna, pročelnik Gradskog ureda za mjesnu samoupravu, civilnu zaštitu i sigurnost, rekao da Jarun nije samo njihov nego svih građana, dakle relativizirao je i umanjio utjecaj građana kvarta u kojem su novim GUP-om planirani veliki okolišni i prometni zahvati. Zatim, u oporbi je Možemo! bio izričito protiv gradnje Jarunskog mosta, a sad ne da su protiv, nego je taj projekt kad su došli na vlast postao prioritet.

Isto tako, glas Gordana Bosanca, europarlamentarca iz Možemo! za ponovni izbor Ursule von der Leyen na čelu Europske komisije, izričito je protiv onoga što su kao zelena stranka govorili, ali se Bosanac odmah nakon toga putem društvene mreža ispričao jer je to bilo ‘’za više dobro’’. Isto tako, na listi za europske izbore najveći broj glasova dobila je Ivana Kekin, a u EU parlament je otišao Bosanac. Stranka nije objasnila zašto se to dogodilo, a građani koji su dali glas Ivani Kekin osjećaju se prevarenima.

Problem oko gospodarenja otpadom jedno je od najvećih neispunjenih predizbornih obećanja jer su iz Možemo! godinama u oporbi najavljivali da će zatvoriti Jakuševec, pa se od svega toga odustalo. Promet je isto tako veliki problem u Zagrebu pa su prije izbora obećali uvođenje pješačkih zona i biciklističkih staza kao i gradnju parkirališta. Oni to jesu počeli raditi, ali na iznimno loš način, odnosno izgradili su biciklističku stazu nauštrb dijela prometnice u Deželićevom prilazu, a pješačku zonu u Vlaškoj i Masarykovoj bez ikakve prethodne studije ili savjetovanja, čime su se stvorile još veće gužve….

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.