Premijer Andrej Plenković i austrijski kancelar Karl Nehammer sastali su se u srijedu u Banskim dvorima kako bi riješili pitanje Hrvatske i Schengena.
Austrija i Hrvatska prijateljske zemlje
“Kao što je poznato, Austrija i Hrvatska su prijateljske zemlje. Odnosi s Austrijom su zadnjih 30 godina među najrazgranatijima od brojnih država s kojima Hrvatska surađuje. To se vidi i po robnoj razmjeni. Austrija je među prvih pet vanjskotrgovinskih partnera Hrvatske i drugi investitor u RH. Dvije od četiri banke s najvećim udjelom su austrijske banke. Tu su i medijske kuće, velike građevinske firme, a da ne spominjem ostale u različitim sektorima. Ove godine nas je posjetilo milijun i pol austrijskih turista. To je također primjer koliko su naše veze jake”, istaknuo je.
Kriteriji
“Ovo je bila prilika da austrijskom kancelaru pokažem što je Hrvatska sve učinila do danas i koliko je kriterija ispunila. Mi smo u cijelom procesu jasno kazali da smo spremni dodatno pojasniti ako bilo koja članica ima bilo kakvo pitanje ili zabrinutost glede našeg ulaska u Schengen. To smo učinili i danas. U jednom širem kontekstu s kojim je Austrija suočena, to se tiče snažnog porasta tražitelja azila u Austriji i općenito povećanom broju ilegalnih migracija. S te strane smo itekako svjesni posebnih zabrinutosti s kojima se susreće i kancelar i austrijska vlada”, izjavio je
Nehammer i bliske veze s Hrvatskom
Austrijski kancelar Nehammer osvrnuo se na bliske gospodarske veze. “Hrvatska je pouzdan partner te da se radi o dobrom tržištu. Pored toga, postoje i kulturne i povijesne veze, a u vremenima kao što su danas posebno treba istaknuti i sigurnosne veze i suradnju”, rekao je.
Nehammer čestitao na ulasku u Schengen
“Želim vam čestitati na ulasku u eurozonu i važno je postaviti daljne korake bitne za budućnost. Austrija se danas nalazi pred jednim od najvećih izazova među svim članicama EU zato što imamo ogroman pritisak zbog ileguralnih migracija unatoč tome što smo zemlja koja nema vanjsku granicu EU. Od 2015. godine imamo mnoge ljude koje smo primili u našu zemlju i sada imamo i desetke tisuća Ukrajinaca koji traže utočište. Moram reći da sam zadivljen koliko je velika spremnost Austrijanaca za pomoć Ukrajini”, pojasnio je.
Problema ilegalnih migracija
“Mnogi od njih uopće nemaju pravo na azil, većina uopće nije registrirana. Austrija nema vanjske granice što znači da migranti prolaze kroz zemlje EU, a nisu u niti jednoj registrirani. Trenutačno raspravljamo o proširenju Schengena, a istovremeno vidimo da posebno Austrija ima s nedovoljnom zaštitom vanjskih granica. Istovremeno imamo smanjenje zaštita granica unutar EU, po našem mišljenju to ne može tako ići, trebat će poduzeti neke mjere”, izjavio je.
Dao je i pojašnjenje kako će glasati o ulasku pojedinih zemalja u Schengen. Uzet će se u obzir kojom rutom im dolazi većina migranata. “Kad govorimo o proširenju Schengena, a pritom kritiziramo plan koji Europska komisija treba predočiti s obzirom na ove probleme koje smo iznijeli, važno je reći da se to ne odnosi na Hrvatsku. Posebno će se glasati za Hrvatsku, a posebno za Bugarsku i Rumunjsku”, izjavio je.
Osvrnuo se na to kako je potrebno promijeniti sustav i ojačati vanjske granice kako bi slobodno kretanje unutar Schengena bilo moguće, piše N1.
Komentari