Negativni demografski trendovi u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji mogli bi se ublažiti kvalitetnijom prometnom povezanošću i većom dostupnošću primarne zdravstvene zaštite, rečeno je u utorak na konferenciji o demografskoj obnovi u toj županiji, održanoj u Štefanju.
U organizaciji Središnjega državnog ureda za demografiju i mlade i Općine Štefanja u utorak je održana je konferencija “Doprinos jedinica lokalne i područne/regionalne samouprave (JLPRS) demografskoj revitalizaciji Bjelovarsko-bilogorske županije“.
Prema posljednjem popisu stanovništva, sve općine u toj županiji bilježe pad broja stanovnika u odnosu prema popisu iz 2011., a županija bilježi pad broja stanovnika od 14,6 posto. Zbog nepovoljnog prirodnog prirasta i migracija, Bjelovarsko-bilogorska županija u posljednjih deset godina izgubila je 17.500 stanovnika.
Zamjenik državne tajnice Središnjega državnog ureda za demografiju i mlade Ante Babić istaknuo je da taj ured cijeni i podupire osviještenost lokalnih i regionalnih vlasti za demografsku obnovu svojeg područja.
„Koliko se na tom polju radi, vidljivo je iz podataka o demografskim mjerama jedinica lokalne i područne samouprave, koje je Ured i ove godine prikupio i objedinio na nacionalnoj razini kako bi informirao građane. Analiza tih podataka upućuje na pozitivan trend i povećanje ulaganja županija, gradova i općina u obitelji i mlade”, rekao je zamjenik državne tajnice Babić.
Najavio je uskoro izmjene i dopune Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama kojima će se zaposlene i samozaposlene očeve potaknuti na veću uključenost u ranu skrb o djeci uvođenjem očinskog dopusta te olakšati financijski aspekt roditeljstva povećanjem maksimalnog iznosa naknade plaće za vrijeme roditeljskog dopusta na 7.500 kuna.
Bjelovarsko-bilogorski župan Marko Marušić u uvodnom govoru upozorio je na zabrinjavajuće demografske trendove u toj županiji te je istaknuo potrebu za boljom prometnom povezanošću i pokrivenošću primarnom zdravstvenom zaštitom.
Načelnik općine Štefanja istaknuo je da su jedinice lokalne samouprave, prema načelu supsidijarnosti, prve koje moraju inicirati važne promjene na svojem području, tako i one koje se odnose na demografiju.
„Želimo mijenjati percepciju da su demografske mjere isključivo vezane za direktne financijske potpore građanima. Demografske mjere uključuju i stvaranje uvjeta za kvalitetan život u lokalnoj zajednici“, poručio je načelnik Štefović.
Komentari