Europska komisija Vijeća Europe za efikasnost pravosuđa (CEPEJ) objavila je svoje najnovije izvješće na osnovi podatka prikupljenih tijekom 2022. godine.
Informacije su dostavile 44 zemlje, od njih 46 koje su članice Vijeća Europe. CEPEJ u analizi zaključuje nužnost digitalizacije pravosuđa jer su upravo informatički sustavi pokazali tijekom pandemije covida-19 kako mogu biti korisni održavanju i ubrzavanju sudskih procesa.
Poražavajuće u Hrvatskoj
Podaci za Hrvatsku dosta su poražavajući jer i dalje smo u vrhu po dužini rješavanja sudskih predmeta, kao i po broju neriješenih. Doduše, broj neriješenih, navodi se u izvješću, nešto je smanjen od 2020. jer su u međuvremenu donijete presude u masovnim radničkim i potrošačkim tužbama, piše N1.
Hrvatska se nalazi i među šest zemalja koje su jedine smanjile izdvajanja za sudove. Uz nas to su učinile još Crna Gora, Norveška, Slovačka, Švedska i Ukrajina. U ostalim zemljama trend je povećanja sudskih proračuna – u Armeniji za čak 51 posto, Azerbajdžanu za 74 posto te u Gruziji za 85 posto.
To povećanje budžeta odnosi se uglavnom na povećanja plaća, kao i nabavku informatičke opreme, povećanju sudskih taksi i većem broju sudskih predmeta te novim sudskim zgradama.
IZVJEŠĆE EK: Neovisnost pravosuđa u RH i dalje vrlo niska, a ni mediji nisu u puno boljem položaju
Nismo povećali proračunska sredstva za DORH
Hrvatska se nalazi i među ukupno tri zemlje koje jedine od 2020. do 2022. nisu povećale proračunska sredstva za državno odvjetništvo. To nisu učinile još Danska i Portugal.
Najveće povećanje zabilježeno je na Cipru – čak 194 posto jer je u toj zemlji, kako stoji u izvješću, provedena generalna reforma državnoodvjetničkog sustava, a dodatno su povećane i plaće savjetnika u uredu glavnog državnog odvjetnika.
CEPEJ uočava kako samo 20 posto zemalja, točnije njih devet ima testiranja, odnosno posebne ispite koje suci moraju zadovoljiti kako bi napredovali. U 71 posto zemalja nema nikakve posebne procedure, a u većini zemalja suci napreduju na osnovu procjena. Uz njih ponekad moraju proći i intervjue, kao što je to slučaj u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini te Crnoj Gori, stoji u izvješću.
ISTRAŽIVANJE Znate li koliko Hrvata potpuno vjeruje sudstvu? Brojka je poražavajuća
Što je sve analizirano?
Analizirani su podaci i o spolnoj strukturi sudaca i tužitelja, među kojima su u Hrvatskoj u većini žene; mogućnost da okrivljenici budu oslobođeni plaćanja troškova ako bi im to ugrozilo egzistenciju što je slučaj u Hrvatskoj; broj sudova kojih u Hrvatskoj ima tri na 100 tisuća stanovnika dok je prosjek zemalja članica Vijeća Europe 1,38.
Samo u Hrvatskoj i Monaku vrijeme rješavanja sudskih predmeta duže je od godine dana, ali smo učinkovitost ipak poboljšali jer su u periodu koji obuhvaća izvješće riješene masovne tužbe, piše N1.
Komentari