NEDOSTATAK RADNE SNAGE Zaposlenika u mirovini više je nego ikad. Evo što i gdje rade

Autor:

Rad u mirovini

Boris Scitar/PIXSELL

Turistička sezona sada je već daleko iza nas, no sve je više umirovljenika koji rade unatoč završetku sezonskih poslova.

Naime, broj zaposlenih na pola radnog vremena uz primanje cijele mirovine prvi put je prešao 33.000.

Točnije, 33.061 korisnik starosne, prijevremene i obiteljske mirovine, bilo prema općim, bilo prema posebnim propisima, odlučio se na rad u mirovini krajem listopada, pokazuju posljednji podaci Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, a piše portal mirovina.hr.

Velik broj umirovljenika među sezoncima u turizmu

Kada je riječ o sezonskim poslovima, sezonaca je među umirovljenicima krajem kolovoza bilo 2838 i to baš na poslovima pružanja smještaja te pripreme i posluživanja hrane. Već u rujnu ta je brojka pala na 2494, da bi krajem listopada u tim djelatnostima ostalo 2126 umirovljenika.

Riječ je o oko 700 radnika manje pa ipak radnika u mirovini više je nego ikad. Naime, do pojačanog zapošljavanja dolazi u ostalim djelatnostima, i to ne više samo u onim najtraženijima, poput trgovine, prerađivačke industrije i građevine. Umirovljenici su sve traženija “roba” i u zdravstvu i školstvu.

Gotovo tisuću umirovljenika među učiteljima i profesorima

Kako je u rujnu počela nova školska, odnosno akademska godina, više je zaposlenih u obrazovanju, uz porast sa 611 umirovljenika u kolovozu na 795 njih u rujnu, da bi ta brojka sada dosegnula 856 umirovljenih učitelja i profesora aktivnih na tržištu rada. Rezultat je to i zakonskih izmjena prema kojima nastavnici mogu nastaviti raditi i nakon 65. godine.

Zaposlenih je oko 350 više nego u prethodnom mjesecu, pri čemu se dogodio jednaki pad samo u turističkim djelatnostima. Međutim, taj se gubitak ne samo izjednačio, nego doveo i do pozitivnog trenda zahvaljujući pojačanom zapošljavanju u ostalim granama.

Najviše umirovljenika radi u trgovini

Najviše umirovljenika do polovine radnog vremena zaposleno je u trgovini, njih 5568, odnosno oko stotinu više nego u rujnu.

Na drugom je mjestu prerađivačka industrija s 4275 zaposlenih umirovljenika, gdje se također bilježi rast od 150 novozaposlenih u samo mjesec dana.

Na trećem su mjestu stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti s 4185 radnika. Slijede administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti s 3625 zaposlenih, a potom i građevina s 3500 zaposlenih, odnosno oko stotinu više u listopadu nego u rujnu. U prijevozništvu i skladištenju radi 2951 umirovljenik, uz trend rasta.

Među liječnicima skoro 700 umirovljenika

Dakle, sve djelatnosti bilježe rast zaposlenih umirovljenika pa tako i one u kojima ih nema na tisuće. To se najbolje vidi u obrazovanju s već spomenutih 856 umirovljenika, ali i u djelatnosti zdravstvene zaštite i socijalne skrbi s 1970 radnika u mirovini.

Broj liječnika u mirovini stalno raste, a trenutačno u mirovini radi 681 liječnik. Onih koji imaju 60 i više godina je 2702.

Dvije trećine zaposlenih umirovljenika su muškarci

Ove trendove prati i potražnja za radnicima na stranici za zapošljavanje umirovljenika Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Tamo se traži 109 prodavača, 62 čistačice, 44 čuvara, 33 medicinske sestre, odnosno tehničara, 25 njegovatelja, 28 vozača te, uz ostalo, po 19 kuhara i konobara.

Inače, oko dvije trećine zaposlenih u mirovini čine muškarci kojih je 21.505 u odnosu na 11.556 žena.

Najviše umirovljenika radi u Zagrebu

Gotovo trećina umirovljenika radi na području Grada Zagreba, njih oko 9500.

NOVE PRILIKE Umirovljenici će uskoro moći raditi puno radno vrijeme, evo koliko ih već radi

Među županijama prednjači Splitsko-dalmatinska s 3636 zaposlenih. Iduća je Primorsko-goranska na čijem području radi 3245 umirovljenika, a po brojnosti slijede Istarska s 2463 i Zagrebačka s 2013 umirovljenika koji rade uz primanje punog iznosa mirovine, piše mirovina.hr.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.