Francuski predsjednik Emmanuel Macron u petak je rekao da Europska unija neće ukinuti sankcije Rusiji ako neće biti napretka u pitanju Ukrajine, ali je s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom našao zajednički jezik glede postupaka američkog predsjednika u pitanju sporazuma o klimatskim promjenama, međunarodnoj trgovini i sporazuma s Iranom.
“Lopta je kod Rusije i Ukrajine. To je jednostavno tako. Nećemo ukinuti sankcije ako se ništa ne učini. O tome smo razgovarali s Vladimirom Putinom”, rekao je Macron na konferenciji za tisak nakon sastanka s ruskim predsjednikom u Sankt Peterburgu.
Zemlje Europske unije sastat će se u srpnju kako bi razmotrile produljenje sankcije Rusiji uvedenih 2015. godine, najavio je Macron.
Francuska je u sporu s Moskvom zbog ruske aneksije Krima prije četiri godine i navoda da se Rusija uplela u francuske predsjedničke izbore podržavajući Macronovu protukandidatkinju.
No Macron i Putin su na Međunarodnom gospodarskom forumu u Sankt Peterburgu iskazali i bliske stavove glede politika SAD-a u, među ostalim, pitanju klimatskih promjena, međunarodnoj trgovini i sporazumu o nuklearnom programu Irana, koji je ugrozila odluka Donalda Trumpa da iz njega povuče Sjedinjene Države.
Povlačenje SAD-a iz sporazuma otvara mogućnost da ruske i francuske tvrtke koje posluju s Iranom pogode jednostrane američke sankcije.
Govoreći na tribini pred ruskim dužnosnicima i poslovnim ljudima Putin je ocijenio da je povlačenje SAD-a štetno i kontraproduktivno.
Također je napao SAD za primjenu zakona izvan američkih granica i kažnjavanje stranih kompanija. “To je neprihvatljivo i mora stati”, rekao je.
Macron, koji je posjetio Washington i neuspješno pokušao uvjeriti Trumpa da nastavi poštivati sporazum s Iranom, ipak nije izravno kritizirao čelnika SAD-a.
Rekao je da ima snažan odnos s Trumpom ali i priznao da postoje “pitanja u kojima se razlikuju”.
On je rekao da će pokušati uvjeriti Trumpa da se vrati razgovorima o iranskom nuklearnom programu a bio je kritičan i prema Trumpovoj odluci da preseli veleposlanstvo SAD-a u Izraelu u Jeruzalem, koja je bila protivna stajalištu većine europskih vlada.
“To nije bilo poželjno”, rekao je Macron i dodao da je preseljenje veleposlanstva odigralo ulogu u fatalnim sukobima palestinskih prosvjednika s izraelskim snagama sigurnosti.
Tijekom tribine Macron je sjedio pored Putina i obraćao mu se s “dragi Vladimire”, a dvojica čelnika su odobravajući klimala glavama jedan drugome u nizu pitanja.
Macron je rekao da je Trump, de facto, izgubio u pitanju Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama jer se međunarodni konsenzus oko podrške sporazumu održao iako je Trump iz njega istupio.
Trumpova administracija je prošlog mjeseca uvela sankcije nizu velikih ruskih tvrtki, a taj je korak pogodio i europske i druge međunarodne kompanije koje su morale prekinuti poslovne veze s ruskim kompanijama pod sankcijama iz straha od odmazde Washingtona.
Francuski je predsjednik više puta spomenuo potrebu uspostave “europskog financijskog suvereniteta”, što bi bio udarac oslanjanju europskih gospodarstava na financijski sustav SAD-a.
Macron je doputovao u Sankt Peterburg s brojnim izaslanstvom francuskih poslovnih ljudi spremnih potpisati ugovore s Rusijom bez obzira na nove sankcije SAD-a.
Na konferenciji za novinare francuski je predsjednik također kazao kako želi “pružiti ruku novoj talijanskoj vladi” i predložiti joj suradnju na pitanjima sigurnosti, migracija i geopolitičkim pitanjima, poput produbljivanja eurozone.
“Vidjet ćemo što će Italija izabrati, poštujem tu veliku zemlju koja je uvijek bila uz nas”, rekao je Macron, dodajući kako smatra Italiju važnom članicom EU-a i saveznicom.
Giuseppe Conte, mandatar za sastavljanje iduće talijanske vlade, počeo je u četvrtak niz konzultacija oko izbora ministara u svojoj vladi.
Komentari