Mladi hrvatski stoper Mario Vušković (22) nedavno je izbačen iz nogometa do jeseni 2026. godine. S obzirom na to da je suspendiran od studenog 2022., vodit će se kao da je kažnjen izbacivanjem iz nogometa na četiri godine. Sportski arbitražni sud odbacio je njegovu žalbu, ali čini se da slučaj još nije gotov.
TIjekom istrage u Vuškovićevom slučaju pojavile su se snažne indicije da uzorci njegove krvi nisu bili adekvatno skladišteni, da su se prevozili privatnim automobilom i da su vrlo lako mogli biti kontaminirani i lažno pozitivni. Također, dopinško sredstvo EPO unosi se direktno u venu, a screening Vuškovićeve kože nije otkrio tragove igle.
Kako piše tvrdi Süddeutsche Zeitung, Vušković i njegov odvjetnički tim su uložili žalbu švicarskom Saveznom vrhovnom sudu, a postoji mogućnost i nove žalbe pred Saveznim sudom Njemačkog nogometnog saveza (DFB). Njemački SD piše kako je predsjednik Saveznog suda na odlasku svom nasljedniku dao uputu da mora ispitati jesu li u slučaju poznate neke nove činjenice o kojima se nije raspravljalo na Sportskom sudu DFB-a ili pred CAS-om.
Sporna metoda kojoj ne vjeruju mnogi stručnjaci
Zaokret u Vuškovićevom slučaju moglo bi donijeti opovrgavanje tzv. Sar-Page metode kojom se utvrđuje prisutnost EPO-a u organizmu. Za metodu je već poznato da nije nepogrešiva, ali to je jedina metoda u koju se Svjetska antidopinška agencija (WADA) pouzda.
Mnogi stručnjaci osporavaju WADA-inu metodu. Šef endokrinologije na Sveučilišnoj klinici u Dresdenu Lorenz Hofbauer je rekao da se znanstvena metoda EPO analize temelji na “tehnologiji iz prošlog tisućljeća“, a profesor kemije David Chen je pred CAS-om tvrdio kako je nemoguće da Vuškovićevi nalazi pokazuju prisustvo EPO-a.
WADA je već griješila i pokušavala spasiti ugled
Slučaj podsjeća na proljeće 2016. godine kada su češkom triatloncu Woytechu Sommeru WADA-ini stručnjaci utvrdili pozitivan EPO test zbog malih sjena na uzorku, ali on nije prihvatio presudu. Kontaktirao je biokemičare i molekularne biologe, čije stručno mišljenje je bilo dovoljno da češki Olimpijski odbor poništi suspenziju.
Oni su zaključili da su interpretacije iz laboratorija WADA-e bile previše nejasne. WADA-in odvjetnik zatražio je da se Sommeru ne poništava kazna kako bi se sačuvao ugled i učinkovitost antidoping sustava. WADA je dvije godine kasnije podnijela zahtjev CAS-u da se triatlonac oslobodi, ali pod uvjetom da šuti o cijelom slučaju, piše njemački list Süddeutsche Zeitung. Mario Vušković također se nada kako će moći pobijediti u ovoj teškoj borbi.
GATTUSO ČASTI Odveo momčad na večeru, a Raketa poslao poruku igračima
Komentari