Europa, pa tako i Hrvatska posljednjih dana prekrivena je prašinom i pijeskom koje vjetrovi s juga donose iz Afrike. Pomalo mutno nebo nad većim dijelom naše zemlje govori da je pijesak iznad nas. No, iako su temperature zraka iznadprosječno visoke i mame na izlazak, stručnjaci savjetuju: ostanite doma!
Prim.dr. Saša Srića, internist i pulmolog, voditelj opće interne KBC-a Zagreb govori kako saharski pijesak nije bezazlen. Može izazvati tek blage respiratorne poteškoće, ali kod najosjetljivijih kroničnih bolesnika čak dovesti do srčanog udara.
Ostanite u zatvorenom
“Ako su čestice velike one ne ulaze u donji dišni sustav i zadržavaju se na sluznicama, oka, nosa, usta. Dakle, mogu dovesti do nadražaja, grebanja grla, suzenja očiju, ali i dovesti do nekih infekata, poput konjunktivitisa. Naravno, može izazvati i alergijske reakcije“, govori prim. Srića.
Nadalje, pojašnjava pulmolog, one manje čestice mogu ući u donji dišni sustav i doći do pluća, a tada nije neobično da dođe do pneumonije, odnosno upale pluća, piše Jutarnji list.
“U onim najrjeđim i najopasnijim situacijama, čestice mogu ući u krvotok i dovesti do akutnog infarkta miokarda, a to se događa kod već bolesnih ljudi. Naravno to su vrlo rijetke situacije i nadamo se da će u ovom trenu to biti u teoriji, a ne u praksi“, govori prim.Srića.
Najugroženiji kronični bolesnici
Kao najugroženije navodi kronične plućne i srčane bolesnike.
“U nepovoljnijoj situaciji su astmatičari, osobe koje često imaju respiratorne probleme, pacijenti s KOPB-om, karcinomom pluća… te osobe s kardiovaskularnim kroničnim bolestima“, kaže prim. Srića.
Savjetuje da se redovno uzimaju terapije, te da takvi kronični pacijenti ne borave na otvorenom, a ako ipak izađu i primijete tegobe da odu svojim kućama.
Što se djece tiče, također su najugroženiji oni koji imaju astmu, alergije i imaju česte respiratorne bolesti, piše Jutarnji list.
Komentari