NE BACAJTE GA Od suhog lišća napravite listinac, vrijedan organski supstrat za svoj vrt

Autor:

Pexels

“Gdje mi duša spava nikad nećeš saznati, pokrit će me draga žuto lišće ljubavi”, pjevao je veliki Oliver. Samo u pjesmi opalo lišće može biti romantično. U stvarnosti nam zadaje posla koji izgleda kao Sizifov.

Neprestano grabljamo, ono neprestano pada. Kao cvjetovi magnolije u proljeće. Ima ga u nevjerojatnim količinama. No, ipak, treba priznati – lijepo je kada šuška pod nogama dok hodamo i kada krajolik oboji u čarobnu žutu boju jeseni. No, čarolija prestaje kada uzmemo grablje u ruke.

Što učiniti sa svim tim suhim lišćem? Ako imate vrt, ne bacajte ga i nikako ne spaljujte! Uništavate dragocjen organski materijal za vaše biljke, a i dovodite u opasnost i sebe  susjede.

Od prikupljenog opalog lišća napravite listinac – organski kompost koji nastaje njegovom biorazgradnjom.

Kako napraviti listinac?

U biti vrlo jednostavno. Prikupite lišće na hrpu koja ne bi trebala biti manja od 1,2 metra u visinu i 1,5 metara u širinu. To je bitno zbog vlažnosti i temperature koji potiču i održavaju proces razgradnje. Odaberite sjenovito područje u vrtu na koje ćete smjestiti šuškavu gomilu. Kako vjetar ne bi raznosio lišće, ogradite ga drvenim okvirom ili stavite u drveni vrtni sanduk.

Vodite računa da u listinac stavljate samo zdravo lišće, a ako ima i onog koji su napale štetočine, pozicionirajte ga u sredinu gomile, gdje je temperatura viša, kako bi se gljivice ili ostali mikroorganizmi uništili.

Nikako ne miješajte otpatke od hrane i lišće jer se hrana puno brže razgrađuje. Pretvorit će se u kompost već za šest mjeseci, dok lišću treba otprilike dvije godine.

Ako je lišće suho, nakon što ga prikupite, gomilu zalijte vodom. Dodajte mu i usitnjene grančice kako bi zadržao rahlost.

Preporučuje se raditi listinac od različitih vrsta lišća, a osobito su se dobrima pokazali lišće graba, bukve i hrasta. Želite li ubrzati proces razgradnje dobro usitnite lišće.

Lišće kestena i vrbe te iglice četinjača jako sporo se razgrađuju.

Za lišće oraha ne vrijedi pravilo da se miješa s ostalim lišćem kako bi listinac bio kvalitetniji. Orah se treba kompostirati sam i koristiti za suzbijanje korova, a ne gnojidbu povrća.

Listinac star godinu dana koristi se za malčiranje. U njemu ima još neraspadnutog lišća. Listinac star dvije godine kvalitetan je organski supstrat, tamnosmeđe boje, mrvičaste teksture i mirisa šumskog tla. Savršen je za sjetvu i za sadnju proljetnih presadnica.

Priroda se za sve pobrinula. Njezini su i vrijeme i materijal. Vaše samo da ga prikupite na hrpu i pričekate dok ona ne odradi svoje.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.