NAVIKA ZDRAVOG BUĐENJA Nakon okrepljujućeg noćnog sna ‘ne ležite još malo u krevetu’

Autor:

Davor Puklavec/PIXSELL

Usnuli ste oko ponoći, a probudili se oko deset sati, no osjećate se neispavano. Njemački stručnjak za san i spavanje dr. Ingo Fietze potvrđuje da ste, ako je riječ o zdravu snu, vjerojatno spavali previše.

Fietze, ravnatelj Interdisciplinarnog centra za medicinu spavanja u belinskoj bolnici Charite, kaže da deset sati sna u nekim situacijama ne mora biti previše te da neće nužno rezultirati umorom tijekom dana.

“Trebali biste spavati onoliko dugo koliko to vaš organizam traži”, rekao je, upozorivši da ljudi često čine pogrešku kada nakon sedmosatnog ili osmosatnog okrepljujućeg sna ostanu još malo u krevetu, “okrenu se drugu stranu” i nastave dalje spavati.

“Organizam ne tone ponovno u duboki san”, objašnjava Fietze, tvrdeći da dodatna dva sata osobu neće osvježiti, već će se ona naprotiv, nakon buđenja osjećati još umornijom. “To je kao da kratko popodnevno spavanje ‘obavite’ u pogrešno vrijeme ili da tijekom poslijepodnevne sieste spavate nekoliko sati.”

“Ako ste se nakon sedmosatnog ili osmosatnog spavanja probudili osvježeni i odmorni – brzo van iz kreveta!”, poručuje dr. Fietze.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)