NAVALA NA USUD U utrci za ustavne suce trećinu čine žene, evo tko su one

Autor:

22.05.2013., Zagreb -  Ustavni sud RH na sjednici je raspravljao o tome je li Kurikulum zdravstvenog odgoja u osnovnim i srednjim skolama u skladu s Ustavom, medjunarodnim aktima i zakonom.Nakon rasprave Ustavni sud donio je odluku o privremenoj zabrani spolnog odgoja zbog nepostivanja procedura prilikom njegovog donosenja.rPhoto: Marko Lukunic/PIXSELL

Marko Lukunic/PIXSELL

Na javni poziv za deset novih ustavnih sudaca u utrci je čak 65 prijavljenih, a među njima su i 23 žene ili malo više od trećine svih pretendenata na tu važnu dužnost.

Među prijavljenima kandidatkinjama većinom su odvjetnice i profesorice pravnih znanosti. Na popisu se nalazi i aktualna sutkinja Ustavnog suda Lovorka Kušan, poznata odvjetnica Vesna Alaburić, nekadašnja pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić, Zagrepčanka 2022 godine, odvjetnica Sanja Bezbradica Jelavić,  sutkinja Županijskog suda u Zagrebu i nekadašnja zamjenica SDP-ovog ministra pravosuđa Orsata Miljenića, Sandra Artuković Kunšt…

S obzirom na to da je u tijeku ljetna stanka zasjedanja Sabora, procedura izbora ustavnih sudaca će se nastaviti tek na jesen, od 15. rujna, kad se zastupnici vrate u klupe, a mora se završiti do 7. prosinca.

IZBOR USTAVNIH SUDACA Grmoja: ‘Ovakav Ustavni sud nam ne treba. U njemu sjede ljudi koji su se lažno predstavljali…’

Ustavni suci imaju veliku moć u donošenju odluka o najosjetljivijim pitanjima u zemlji pa stoga nije nevažno ni kojeg su spola i roda, imaju li političku pozadinu te koliko su kompetentni.  Između ostalog odlučuju o ustavnosti zakona, povodom ustavnih tužbi, u skladu s Ustavom, o odgovornosti predsjednika Republike, nadziru ustavnost i zakonitost izbora i državnog referenduma i rješava izborne sporove koji nisu u djelokrugu sudova, kao i ustavnost programa i djelovanja političkih stranaka i mogu, u skladu s Ustavom, zabraniti njihov rad. Primarno, Ustavni sud arbitrira u sukobima nadležnosti između triju konvencionalnih grana vlasti: zakonodavne, izvršne i sudbene vlasti.

Njihov rad iznimno je važan kad se zadire u područje ljudskih prava poput prava na pošteno suđenje u razumnom roku, prava žena na izbor, odnosno prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece i pobačaju ili prava LGBT osoba. Ocjenjuju i zakonitost svih izbora u Hrvatskoj, a kako smo mogli vidjeti na primjeru Zorana Milanovića, mogu pojedincima i zabraniti da sudjeluju u izborima.

Predstavljamo 23 kandidatkinje za ustavne sutkinje:

Sutkinje:

Nives Vrvilo – od 1998. do danas sudac Općinskog suda u Šibeniku, 20 godina obnašala je dužnost građanskog i šest godina kaznenog suca. Predsjednica je kaznenog Odjela za maloljetnike. Ima status branitelja Domovinskog rata.

Ljiljana Stipišić – sutkinja Visokog kaznenog suda i članica radne skupine za unaprjeđenje zakonodavnog okvira zaštite od nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, mentor sudskim i višim sudskim savjetnicima.

Jasna Šoljan Andrašić – radni vijek koji traje više od 32 godine posvetila je radu u pravosuđu kao zamjenica općinskog državnog odvjetnika i sudac. Bila je javnobilježnički prisjednik, sutkinja Općinskog suda u Novom Zagrebu te sutkinja Općinskog građanskog suda u Zagrebu. Tijekom sudačke karijere donijela je oko 20000 presuda, odluka i rješenja.

Sandra Artuković Kunšt – sutkinja Županijskog suda u Zagrebu, nekadašnja zamjenica SDP-ovog ministra pravosuđa Orsata Miljenića.

Lovorka Kušan – doktorica pravnih znanosti i odvjetnica s više od 20 godina iskustva. Od 2016. je sutkinja Ustavnog suda RH. Do 1996. je bila članica Hrvatske socijalno liberalne stranke, dva puta kandidatkinja na parlamentarnim izborima.

Odvjetnice:

Jadranka Osrečak – ima više od 15 godina iskustva kao pravnica i više od osam kao pravosudni dužnosnik. Zamjenica je općinskog državnog odvjetnika u Zagrebu.

Vesna Alaburić – odvjetnica specijalizirana za slobodu izražavanja, zaštite od diskriminacije i drugih ljudskih prava te međunarodnog humanitarnog prava. Bila je glavna braniteljica optuženika pred Haškim sudom u predmetu poznatom kao hercegbosanska šestorka.

Mila Mikecin Mišetić – odvjetnica u vlastitom odvjetničkom uredu od 1987. godine.

Katarina Jukić Jakopič – odvjetnica u samostalnom odvjetničkom uredu u Puli.

Nada Mikulandra – doktorica pravnih znanosti, od 2004. godine radi u svom odvjetničkom uredu u Šibeniku.

Sanja Bezbradica Jelavić – od 2000. radi u svom odvjetničkom uredu, dobitnica je Nagrade Zagrepčanka godine 2022. za izniman doprinos u zaštiti i ostvarenju temeljnih ljudskih prava i sloboda najranjivijih skupina poput migranata, žena koje su preživjele nasilje i njihove djece.

Nicole Kwiatkowski – od 2003. godine radi u svom odvjetničkom uredu, na listi je branitelja po službenoj dužnosti za maloljetne počinitelje kaznenih dijela. Zastupala je potrošače u prvom kolektivnom sporu Udruge Potrošač protiv osam vodećih banaka u Republici Hrvatskoj.

Štefica Stažnik – ima više od 20 godina iskustva zastupanja Republike Hrvatske u svim sporovima koje su protiv Hrvatske pokrenule privatne i pravne osobe te druge države pred Europskim sudom za ljudska prava. Bila je članica Pregovaračkog tima za pristupanje Republike Hrvatske Europskoj uniji te u izradi Konvencije protiv trgovanja ljudima Vijeća Europe.

Profesorice:

Marta Dragičević Prtenjača – izvanredna profesorica, predstojnica Zavoda za kaznene znanosti, kriminologiju i viktimologiju Pravnog fakulteta u Zagrebu te dopredsjednica Akademije pravnih znanosti Hrvatske.

Ivana Milas Klarić – nekadašnja pravobraniteljica za djecu, doktorica pravnih znanosti i bivša docentica na Katedri za obiteljsko pravo Pravnog Fakulteta u Zagrebu. Trenutačno živi u Ujedinjenim Arapskim Emiratima zbog suprugovog posla.

Aleksandra Maganić – profesorica na Katedri za građansko procesno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu.

Biljana Kostadinov – profesorica i predstojnica Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu, autorica 80-ak znanstvenih radova na području ustavnog prava.

Maša Marochini Zrinski – izvanredna profesorica i predstojnica Zavoda za ljudska prava Pravnog fakulteta u Rijeci.

Anita Blagojević – profesorica na Katedri ustavnog i europskog prava osječkog Pravnog fakulteta.

Hana Horak – profesorica na Katedri za poslovno pravo Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.

Božena Ramljak – doktorica prava s više od 15 godina u pravnoj akademskoj zajednici i bogatim iskustvom u kreiranju financijskog regulatornog poretka.

Ostalo:

Branka Genzić – Horvat – stručna suradnica Službe pravnih, kadrovskih i općih poslova tvrtke Podzemno skladište plina d.o.o., s više od 30 godina iskustva na području uređenja imovinsko – pravnih odnosa i dugogodišnja ekološka aktivistkinja.

Marina Zagorec – doktorica kazneno pravnih znanosti. Od 2018. je viša upravna savjetnica Gradskog ureda za imovinsko – pravne poslove i imovinu Grada Zagreba.

https://www.nacional.hr/javni-poziv-malenica-realno-je-da-deset-novih-ustavnih-sudaca-bude-izabrano-do-listopada/

UVJETI PRENOŠENJA ČLANAKA: Svi članci objavljeni u izdanjima Nacional News Corporationa njegovo su vlasništvo. Nacional News Corporation dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka iz svojih izdanja u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka isključivo kao kratku vijest od najviše deset redaka (300 znakova) uz obavezno navođenje izvora. Nacional News Corporation tužit će prekršitelje pred sudom u Zagrebu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Roni

prije 5 mjeseci

Sutkinju Šoljan Andrašić poznajem godinama. Smatram da bi svojim znanjem, razumom i čestitošću uvelike doprinjela radu Ustavnog suda. Moja podrška.

BorisV

prije 5 mjeseci

Podrška gđi Andrašić

Sonja

prije 5 mjeseci

Sutkinja Šoljan Andrašić 💪👍

Marina

prije 5 mjeseci

Jasna Šoljan Andrašić je i vrhunski stručnjak i divna osoba, sigurna sam da je idealan kandidat za sutkinju ustavnog suda.