Sisačko-moslavački župan Ivan Celjak i ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim područjima Sisačko-moslavačke županije Dragica Vugić otvorili su u Petrinji Edukativno-prezentacijski centar NATURA SMŽ, vrijedan 2,3 milijuna eura.
Tim je otvorenjem završen europski projekt održivog regionalnog razvoja uključivanjem prirodne baštine kroz osnivanje edukativno-prezentacijskog centra.
Vrijednost projekta je 2,3 milijuna eura, od čega je 85 posto nepovratnog novca iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a 15 posto iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU.
Centar je smješten u zgradi uprave petrinjske bolnice, koja je prilagođena novim sadržajima, a uza nju su izgrađena tri tematska vidikovca i četiri info-točke.
“Ovo je izvanredni projekt za Sisačko-moslavačku županiju, a posebno za grad Petrinju, koji nudi raznolike sadržaje posjetiteljima. Najpoželjniji su posjetitelji djeca predškolske i školske dobi, ali i oni stariji će ovdje pronaći sadržaje za sebe, gdje će na suvremen ili tradicionalan način mnogo naučiti o biljnom i životinjskom svijetu našeg kraja”, rekao je župan Celjak.
Najavio je uskoro i uređenje okoliša, gdje će se uz obnovljene paviljone bolnice u blizini izgraditi i naselje drvenih kuća za privremeni smještaj korisnika kontejnera, a poslije starijih osoba.
Centar će osmišljeno promicati prirodne vrijednosti županije i biti edukativno središte gdje će se posjetitelji upoznati s prirodnim vrijednostima, rekla je ravnateljica Dragica Vugić.
“Centar koristi najsuvremeniju tehnologiju, ali i tradicionalne metode kako bi prirodne vrijednosti približio posjetiteljima. Uz Centar, izgrađena su tri tematska vidikovca i četiri info-točke. Edukativni programi pripremljeni su za tri školska uzrasta, koji će se obrađivati u prezentacijskoj dvorani, što će u vrijeme još skučenog školskog prostora za škole biti dobro rješenje”, rekla je Vugić.
Dodala je kako se posjetitelji u Centru mogu detaljnije upoznati s biljnim i životinjskim svijetom, vrstama tla i kamena te vode i zraka. Po uzoru na postojeću špilju, izgrađena je špilja šišmiša, zatim potok s dabrovom branom, mravinjak i ptičja gnijezda, a uz zvukovne i svjetlosne efekte, unutarnji sadržaji zgrade predstavljaju šetnju kroz prirodne ljepote županije, rekla je Vugić i dodala kako je osmišljen i jedan ornitološki program s opremom i kombijem za terenski rad.
U sklopu Centra su suvenirnica, uredi i druge prostorije koje su prilagođene osobama s invaliditetom i slabovidnim osobama.
Komentari