NATO PROTIV TRUMPA Ne možemo ispuniti zahtjev američkog predsjednika; što je previše, previše je

Autor:

July 11, 2024, Washington Dc, District Of Columbia, United States of America: The NATO compass rose flag in the background with the official White House presidential portrait of Donald Trump, who is running for a second term in the 2024 U.S. Presidential Election...NATO, led by Secretary General Jens Stoltenberg, is currently grappling with a range of complex issues. The ongoing conflict in Ukraine poses a significant challenge, requiring member nations to bolster their collective defense and support for Ukraine while avoiding direct confrontation with Russia. Additionally, the rise of cyber threats and hybrid warfare necessitates enhanced coordination and investment in cybersecurity measures. The organization also faces internal pressures, including differing defense spending commitments among member states. These issues were central to discussions at the recent NATO summit held in Washington, D.C., where leaders focused on strengthening alliances, increasing defense budgets, and addressing emerging threats to ensure the stability and security of member nations.,Image: 889142233, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Taidgh Barron / Zuma Press / Profimedia

Taidgh Barron/Zuma Press/Profimedia

NATO neće podržati prijedlog novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa da se potrošnju za obranu poveća na pet posto BDP-a, ali će vjerojatno pristati na veća izdvajanja od sadašnjeg cilja od dva posto BDP-a.

Trump je u utorak rekao da bi države članice Sjevernoatlantskog saveza trebale izdvajati za obranu pet posto BDP-a, što je puno više od sadašnjeg cilja od dva posto i iznos koji ne izdvaja nijedna članica, pa tako ni SAD.

Trumpova izjava, dana na konferenciji za novinare na kojoj je izazvao oluju i izjavama o Grenlandu, Kanadi i Panami, podsjetila je na njegov fokus na potrošnju za obranu u okviru NATO-a tijekom njegova prvog mandata i njegove prijetnje da neće zaštititi saveznike koji ne ispune zadani cilj.

Dužnosnici država članica NATO-a rekli su da se slažu da potrošnju za obranu treba povećati, ali ne podržavaju cilj od pet posto BDP-a, koji bi po analitičarima bio politički i ekonomski neizvediv većini članica i značio bi stotine milijardi američkih dolara dodatne potrošnje.

NIKAD VIŠE EU će 2025. za obranu potrošiti rekordnih 326 milijardi eura

Strah od širenja sukoba

No, novi cilj vjerojatno će biti dogovoren na samitu NATO-a u Den Haagu u lipnju zbog bojazni da bi Rusija mogla napasti neku članicu NATO-a nakon Ukrajine te Trumpova pritiska, rekli su dužnosnici.

Ključna otvorena pitanja su koliki će taj novi cilj biti i hoće li to Trumpu biti dovoljno.

Neki očekuju da će 32 države članice NATO-a dogovoriti cilj od oko tri posto BDP-a. Mnogima bi i to bilo mnogo jer još nisu ili su jedva ispunili cilj od dva posto, deset godina nakon što je određen.

“Izgleda da će se dogoditi pomak”, rekao je talijanski ministar obrane Guido Crosetto za Reuters.

“Mislim da neće biti pet posto, što bi sada bilo nemoguće gotovo svakoj državi na svijetu, ali… neće biti dva posto, što već teško ispunjavamo, no bit će više od dva”, rekao je.

Italija izdvaja za obranu oko 1,5 posto BDP-a i spada među osam država članica NATO-a koje ne ispunjavaju cilj od dva posto.

Poljska, koja graniči s Ukrajinom, izdvaja najviše za obranu od svih članica NATO-a. Prošle godine za obranu je potrošila 4,12 posto BDP-a, po procjenama NATO-a. Slijede je Estonija s 3,43 posto te SAD s 3,38 posto.

RAZDOR MEĐU SAVEZNICIMA Trump želi Grenland, Danska se ubrzano naoružava za obranu

Puste milijarde dolara!

Po procjenama NATO-a, države članice izdvojile su za obranu 2024. 1,474 bilijuna američkih dolaraSAD oko 968 milijardi, a europske zemlje i Kanada 507 milijardi dolara. Ukupni prosjek je oko 2,71 posto NATO-ova BDP-a.

Neki dužnosnici i analitičari smatraju da je Trumpov prijedlog od pet posto namjerno visok kako bi počeli pregovori i očekuju da bi mogao pristati na nešto bliže tri posto.

U predizbornoj kampanji prošle godine Trump je predložio cilj od tri posto, dodajući da bi to značilo povećanje proračuna za obranu od oko 30 posto za većinu država članica.

Fenella McGerty, stručnjakinja za obrambenu ekonomiju pri Međunarodnom institutu za strateške studije, rekla je da su nedavna povećanja potrošnje za obranu bila izuzetna, ali i da trebaju godine da se ostvari nove ciljeve.

“Čak i da Europa nastavi ovim ritmom zaista izvanrednog rasta – više od deset posto u realnom smislu 2024. – trebalo bi ipak još deset godina da se dosegne tri posto BDP-a”, rekla je.

Francuska i baltičke zemlje zauzimaju se da se EU zajednički zaduži radi obrane. Rezultat te rasprave mogao bi ovisiti o parlamentarnim izborima u Njemačkoj idući mjesec. Berlin se za sada protivi toj ideji.

UTRKA U NAORUŽANJU ‘Hrvatska strahuje od velikosrpske opasnosti, dok Beograd postaje tihi američki saveznik’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Boba Lazarevic

prije 1 sat

Zašto bi Evropa financirala NATO kad je NATO jedino u interesu SAD-u? SAD se pretvara da "štiti" Evropu, a zapravo je reketari. I rat u Ukrajini je dijelom izazvan da se "dokaže" da NATO ima razlog da postoji, u smislu "evo, vidite, svi ste ugroženi bez NATO-a". Ali prije će biti da je NATO glavni izvor opasnosti. Svakako nije zaštita, jer do sad ništa nije zaštitio. Samo je napadao okolo.