Natječaj u Petrinji poništen je zbog Katice Mišković, osumnjičene u aferi Horvat

Autor:

Igor Soban, Milan Sabic/PIXSELL, Ministarstvo screennshot

Ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije Nataša Tramišak našla se prošlog tjedna na meti kritika jer je poništila natječaj za financiranje projekata iz fondova EU-a namijenjen poduzetnicima s područja Petrinje. Poduzetnici su se prijavili, neki od njih čak su  i dobili odluku o financiranju projekta.  No, natječaj ‘Razvoj poduzetništva u gradu Petrinju – 2. faza’ je potom poništen te je primjer jednog od natječaja koji je u stručnim službama Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije izazvao sumnju.

Međutim, prema tvrdnjama Nacionalovih izvora, natječaj je poništen zato što je Katica Mišković, ravnateljica Uprave za potpomognuta područja, ignorirala upute da se pristigle prijave ocjenjuju prema kvaliteti, a ne po principu “najbrži prst”. Ubrzo nakon što je Nataša Tramišak uočila neke nelogičnosti u načinu na koji su zaprimale prijave te počela postavljati pitanja Katici Mišković, dogodilo se uhićenje bivšeg ministra graditeljstva Darka Horvata i to upravo zbog sumnje u namještanje potpora za gospodarstvenike s određenih područja. Kao jedno od imena osumnjičenih u toj aferi iskrsnulo je i ime Katice Mišković, sadašnje ravnateljice Uprave za potpomognuta područja, a prije toga pomoćnice ministrice Gabrijele Žalac i bivšeg ministra Tomislava Tolušića.

Katicu Mišković USKOK sumnjiči da je u studenome 2018., kada je bila pomoćnica ministrice Gabrijele Žalac, sudjelovala u nenamjenskoj dodjeli poticaja te da je urgirala za tvrtku Mate Bilonjića, bivšeg saborskog zastupnika HDZ-a i načelnika općine Okučani. Također se spominje da je bila članica Povjerenstva koje je od 58 milijuna proračunskih kuna iz “Programa ulaganja za zajednicu” 53 dodijelilo pretežito katoličkim župama, a samo 4,8 milijuna kuna svima ostalima koji su se javljali na natječaje, vezano za saniranje i obnovu škola, vrtića, bolnica za rehabilitaciju djece te popravak kazališta i pučkih učilišta.

Kako je pisao Jutarnji list, na sličan način Povjerenstvo u koje ju je imenovala Gabrijela Žalac dijelilo je novac i prije i nakon 2018.

Da nešto nije u redu s natječajem za poduzetnike u Petrinji, kako tvrde Nacionalovi izvori, stručne službe Ministarstva i ministrica Nataša Tramišak posumnjali su i prije uhićenja Darka Horvata, kad je postalo jasno da je jedna od osumnjičenih i Katica Mišković. Naime, prvi razlog za “uzbunu” bila je činjenica da je natječaj trebao biti otvoren do 27. prosinca 2021. i da su se sve pristigle prijave trebale ocjenjivati prema kvaliteti, a umjesto toga netko je u Upravi za potpomognuta područja odlučio odraditi sve po principu “najbrži prst” pa je tako u kvotu za dodjelu sredstava ušlo samo 16 tvrtki koje su se javile u prve dvije sekunde od otvaranja ponuda. Neke od tih tvrtki trebale su dobiti iznose veće od milijun kuna, a najmanji iznos koji je trebao biti dodijeljen iznosio je oko pola milijuna kuna, što su više nego značajna sredstva. Posebno je bilo zanimljivo da je jedna od tih 16 tvrtki bila tvrtka navodno povezana s bivšim gradonačelnikom Petrinje Darinkom Dumbovićem. Ostalih stotinjak tvrtki ne samo da nisu prošle, već nitko nije ni pogledao njihove prijave. A to je bilo upravo suprotno onome što je ministrica tražila.

Da je tome tako, sugeriraju i odgovori koje su na Nacionalova pitanja dostavili iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, iako nisu željeli precizirati koja je točno osoba provodila natječaj, spomenuli su Upravu za potpomognuta područja, a na čelu te uprave je upravo Katica Mišković koja je nakon uhićenja Darka Horvata, doznaje Nacional, otvorila bolovanje.

Na pitanje zašto je natječaj, to jest poziv u Petrinji bio poništen, iz Ministarstva su odgovorili:

“Iako je poziv trebao biti otvoren 30 dana, do 27. prosinca 2021. godine, bio je raspisan po principu otvorenog postupka u modalitetu trajnog poziva, koji se zbog velikog interesa u odnosu na raspoloživa bespovratna sredstva u iznosu od 15.707.000,00 kn pretvorio u tzv. ‘najbrži prst’ te je cijela alokacija trebala biti potrošena u dvije sekunde, odnosno, o tome koji projekti bi ulazili u odabir odlučivale bi tisućinke sekundi, a svi ostali projekti bili bi odbijeni.

Poziv je greškom Uprave za potpomognuta područja raspisan kao trajno otvoreni poziv koji ima uvjete do iskorištenja alokacije. Nadležna Uprava za potpomognuta područja napravila je omašku tijekom raspisivanja poziva jer je poziv koncipirala po principu prethodnih poziva za poduzetnike kako je to bilo u pozivima do 2020. godine. Nakon što je ministrica dobila informaciju iz nadležne uprave da se nije odradila evaluacija svih 124 prijave, iako je istu zatražila u siječnju 2022. godine, poziv je poništen, kako bi se spriječila nedovoljno transparentna dodjela sredstava i kako više od 100 prijavljenih projekata ne bi bilo odbijeno.”

U nastavku odgovora tvrdi se da su od 22. studenoga 2021., kada je Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije započelo zaprimati projektne prijave, pristigle 124 prijave u vrijednosti od 101.003.180,10 kuna.

Poziv je, objašnjavaju, raspisan kako bi se sredstva iz Intervencijskog plana Grada Petrinje koja su ostala neiskorištena za javne projekte grada radi više sile, upotrijebila za razvoj poduzetništva do kraja 2023. On nije namijenjen obnovi od potresa, već je raspisan u skladu s dugoročnim programom društvene i gospodarske revitalizacije područja i jačanju gospodarske aktivnosti.

Iako su odlučili natječaj poništiti, dobra je vijest da će u novom pozivu iznos namijenjen poduzetnicima biti značajno veći, čak šest do sedam puta.

“Prvih 16 pristiglih projekata zatražilo je iznose financiranja čime bi se u cijelosti iscrpila sredstva od 15.707.000,00 kuna, te je Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije odlučilo stoga zatražiti povećanje alokacije kako bi svi mali i srednji poduzetnici s područja Petrinje, koji su aplicirali na poziv, a koji bi ispunjavali evaluacijske kriterije, imali jednak tretman i kako bi im se osigurala sredstva za provedbu projekata. Zbog definiranih ograničenja u samom pozivu i metodologiji kako se provodi, naknadno povećanje alokacije nije bilo moguće, te bi isto predstavljalo nepravilnost. Odluke koje su potpisane u veljači trebale su biti prve koje su evaluirane i potpisane, uzimajući u obzir da se čekala evaluacija svih 124 prijave. U tom svjetlu, nažalost smo bili primorani privremeno poništiti poziv raspisan po principu tzv. ‘najbržeg prsta’ kako bi se spriječila netransparentna dodjela sredstava bez ocjene kvalitete svih projekata, a od Ministarstva financija i Vlade Republike Hrvatske zatražili smo povećanje sredstava za 100 milijuna kuna. Po suglasnosti ćemo žurno objaviti novi, ispravljeni poziv u kojem će se prijave zaprimati do kraja roka za podnošenje prijava i čija će se kvaliteta ocijeniti bez obzira na redoslijed zaprimanja (što sada nije bilo moguće po uvjetima poništenog poziva), a sve s ciljem da svi poduzetnici dobiju jednaku priliku i tretman. Novi poziv je već u pripremi iz aktualnog Operativnog programa i rok za provedbu projekata bit će 12 mjeseci s olakšanim kriterijima provedbe”, stoji u njihovu odgovoru. Na kraju se ističe da je Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije u potpunosti svjesno složenosti situacije u kojoj se nalazi Grad Petrinja i petrinjski poduzetnici te da njihove službe rade na objavi novog poziva s alokacijom od 115 milijuna kuna, gdje će svi zainteresirani dobiti jednaku priliku bez obzira na brzinu interneta koju imaju (ne „najbrži prst“), s ciljem zadržavanja postojećih i otvaranja novih radnih mjesta u Petrinji.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.