Povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta, a uoči predsjedanja Republike Hrvatske Međunarodnim savezom za sjećanje na holokaust (IHRA-om), u četvrtak od 16 do 19 sati, u Kinu Tuškanac održat će se seminar ‘Wannsee konferencija – Konačno rješenje židovskog pitanja’.
Seminar organiziraju Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust, Zaklada Konrad Adenauer, Goethe-Institut Kroatien, Festival suvremenog židovskog filma Zagreb (Festival tolerancije), a suorganizatori su Agencija za odgoj i obrazovanje, Hrvatski filmski savez i Kino Tuškanac.
Ravnateljica Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust i Festivala suvremenog židovskog filma Nataša Popović gostovala je na Radio Nacionalu.
Osim o seminaru i projekciji nagrađivanog filma ‘Wannsee konferencija’, Nataša Popović govorila je i o situaciji u Hrvatskoj, kakav je stav politike prema holokaustu i nedonošenju kaznenog zakona.
Revizionizam je, istaknula je, sve učestalija pojava i u Europi , ne samo u Hrvatskoj. “Godinama, od 2009., govorim da stare ljude nećemo promijeniti, ali moramo raditi s mladima. Vrlo je malo obrazovanja o holokaustu u školama, ali malo je obrazovanja i o općedruštveno prihvaćenih tema. Moramo postati društvo koje ne tolerira takve stvari”, poručila je.
U filmu se, rekla je Nataša Popović, navodi da je Hrvatska među prvima dala privolu da se što prije riješi židovsko pitanje. Metode su bile takve, rekla je, da su Nijemci zatražili da to ‘malo ublaže’.
“Sve je to povijest. Međutim, ono što je u javnom narativu prisutno – nema jasne osude, nema jasne politike, nema jasnih smjernica i mislim da je to najveći problem. U trenutku kad se pita što mislite o Drugom svjetskom ratu naravno da će političari reći – ne – Hrvatska je bila na pravo strani povijesti”, rekla je Zrinki Vrabec Mojzeš.
Godinama Vlada odbija donijeti kazneni zakon koji bi strogo kažnjavao upotrebu ustaških obilježja. “Stvari su vrlo jednostavne, ako postoji politička volja, sve se može”, istaknula je.
Komentari