Nataša Ban Toskić, predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KOHOM), u subotu je komentirala stanje u zdravstvu, poručivši da je gotovo 40 posto svih liječnika u obiteljskoj medicini starije od 60 godina.
“Obiteljska medicina stari. Trenutno imamo 810 liječnika starijih od 60 godina, to je 37 posto svih liječnika, a 200 ih je starije od 65. U idućih pet godina najkasnije 40 posto populacije u Hrvatskoj će ostati bez svog temeljnog liječnika, to je milijun i pol ljudi, možda i više. U Primorsko goranskoj županiji ove godine čak 35 liječnika stječe uvjete za mirovinu, navršava 65 godina, a samo jedna mlada liječnica je spremna preuzeti ordinaciju. Ako bude dovoljno entuzijasta da nastave raditi u mirovini, to nije rješenje jer kolege mogu u svakom trenutku aktivirati mirovinu, a kad gledate rastuće opterećenje, posebno administrativno, i kad pomislite da istovremeno imamo tri epidemije, kolege starije životne dobi imaju svoje zdravstvene probleme, upitno je na koliko njih možemo računati”, rekla je i dodala da je situacija slična u cijeloj Hrvatskoj.
Naglasila je da je obiteljska medicina pred raspadom i da je situacija kritična. “U primarnoj ginekologiji i pedijatriji situacija je još gora, a najgore je što se ne čini ništa učinkovito”, poručila je za N1.
Istaknula je da je županija ta koja mora riješiti problem jer su oni odgovorni za dostupnost primarne zdravstvene zaštite. “Vjerojatno će se opteretiti preostali liječnici. Jedan liječnik će morati pokrivati dvije ili tri ordinacije paralelno. Kako će to raditi? Dogodit će se liste čekanja u obiteljskoj medicini koje dosad nisu upamćene u hrvatskom zdravstvu”, smatra i zaključuje da se moraju odrediti prioriteti, inače će se sustav urušiti.
Komentari