Nataša Ban Toskić, predsjednica Koordinacija hrvatske obiteljske medicine, u petak je poručila da su obiteljski liječnici ostali neugodno iznenađeni kad su vidjeli da je u e-savjetovanje upućen nacrt prijedloga Zakona o sigurnosti prometa na cestama.
Ističe da obveza liječnika da pacijentu izreknu privremenu zabranu upravljanja vozilom predstavlja ‘atak na obiteljsku medicinu, slobodu i odnos svakog pacijenta i liječnika’. Dodaje da se tim zakonom obiteljskim liječnicima nameće obveza da pri svakom posjetu svakog pacijenta, između ostalog, procijene i njegovu sposobnost upravljanja vozilom, izreknu mu privremenu zabranu upravljanja vozilom i isti tren o tome obavijeste policiju putem centralnog elektroničkog zdravstvenog sustava.
Smatra da je to atak na obiteljsku medicinu, na slobodu i odnos svakog pacijenta i liječnika da imaju povjerljiv odnos zato što je povjerenje preduvjet uspješnog procesa liječenja.
KOHOM se povodom toga obratio i predlagatelju zakona, no bez uspjeha. U svom pismu liječnici obiteljske medicine naglašavaju da su neke točke ovog zakona u suprotnosti s nekim točkama istog tog zakona. Tako ne postoje nedvosmisleni kriteriji s kojima bi bili upoznati i vozači, ali i liječnici prema kojima bi se postupalo, govori Ban Toskić i dodaje kako je provedba nemoguća. Smatra da obiteljski liječnici nemaju vremena za procjenu sposobnosti vozača, ali da to i nije njihov posao.
“Ljudi će biti s pravom rezignirani, a možda će doći i do verbalne ili fizičke agresije”, naglasila je Nataša Ban Toskić za HRT i dodala da neki od obiteljskih liječnika sigurno neće htjeti raditi taj posao izlagajući se odgovornosti za tuđe postupke. S druge strane, smazta, neki će se liječnici striktno držati zakona i svakom drugom pacijentu će izricati zabranu vožnje automobila. To će, uvjerena je, zbog neujednačenog postupanja dovesti do kaosa.
Komentari