Nastavlja se sudski proces Jamesa Safechucka i Wadea Robsona koji tvrde da ih je Michael Jackson zlostavljao kao djecu

Autor:

James Safechuck i Wade Robson glavni su akteri dokumentarnog filma ‘Leaving Neverland’ u kojem su ustvrdili da ih je Michael Jackson zlostavljao dok su bili djeca. Unatoč mogućoj zastari, njihova tužba ipak je uvažena i suđenje se nastavlja.

Privremena presuda kalifornijskog žalbenog suda otvorila je put za nastavak tužbe Jamesa Safechucka i Wadea Robsona, muškaraca koji tvrde da ih je Michael Jackson seksualno zlostavljao dok su bili djeca, o čemu su javno progovorili 2019. godine u dokumentarnom filmu ‘Leaving Neverland’ britanskog redatelja Dana Reeda.

Privremena presuda žalbenog suda u Kaliforniji utvrdila je da MJJ Productions nije bio oslobođen svoje dužnosti zaštite navodnih žrtava. Oni su prethodno tvrdili da se od njih ne može očekivati ​​da zaštite djecu od Michaela Jacksona jer je on bio jedini vlasnik tvrtke. U privremenoj presudi je tročlano sudsko vijeće izjavilo da nisu oslobođeni svoje dužnosti da ih zaštite, navodeći da bi bilo perverzno zaključiti da nemaju nikakvu dužnost samo zato što je tvrtka imala samo jednog dioničara. Dva su tužitelja podnijela tužbu svaki zasebno, ali čini se da su slučajevi spojeni za potencijalno suđenje.

U službenoj izjavi Robson i Safechuck su putem svojih odvjetnika naglasili: “Smrt seksualnog zlostavljača ne lišava njegove žrtve suđenja kao i očekivane pravde. Michael Jackson nije osobno tužen u ovom slučaju – njegova tvrtka jest, i dobit će priliku braniti se vezano uz ovaj slučaj. Drago nam je što je Žalbeni sud odvojio vrijeme i razmotrio sve činjenice i mjerodavno pravo u ovim slučajevima. Radujemo se usmenim raspravama sljedeći mjesec i konačnoj odluci Žalbenog suda.”

Robson i Safechuck tvrde da su zaposlenici Michaela Jacksona sudjelovali kao suučesnici u njegovom navodnom seksualnom zlostavljanju te da su mu pomagali u prikrivanju tih djela, te su ih nazvali suzavjerenicima, suradnicima, pomagačima i njegovim alter egom u navodnom seksualnom zlostavljanju u djetinjstvu. Zaposlenici Michaela Jackosna su navodno kupovali darove i igračke za njegove žrtve koristeći financijska sredstva njegove tvrtke, uključujući kreditnu karticu koju je izdala MJJ Productions. U tužbi se tvrdi da je poslovna politika MJJ Productions osmišljena kako bi se Jacksonu omogućilo da bude sam s djecom, te da je zaštitarsko osoblje dobilo upute da se drže podalje kada se Jackson ‘igrao’ s djecom u svom domu.

Wade Robson prethodno je zanijekao da ga je Jackson zlostavljao kada je svjedočio u obranu Michaela Jacksona na njegovom suđenju 2005. godine. Robson je svejedno prvi put tužio Zakladu Michaela Jacksona 2013. godine, a Safechuck je prvotno podnio tužbu protiv MJJ Productions Inc. i MJJ Ventures Inc. 2014.,no obje su tužbe odbačene 2017. jer je nastupila zastara. Godine 2019. ponovo je otvoren slučaj protiv Michaela Jacksona i tužba koju su podnijeli Robson i Safechuck zbog kalifornijskog zakona pod nazivom ‘Phoenix Act’, zbog kojega su žrtve zlostavljanja podnijele nove tužbe. Za taj se zakon posebno zalagala Evan Rachel Wood, vezano uz njezinu tužbu protiv Marylina Mansona.

Po tom zakonu, dopušteno je navodnim žrtvama seksualnog zlostavljanja podnošenje pritužbi do dobi od 40 godina. Prije toga je dobno ograničenje bilo na 26 godina. Taj zakon također daje navodnim žrtvama rok od tri godine za tužbu za djela iz prošlosti u kojima je istekla zastara.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.