Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo prošle je godine podneseno 130 patentnih prijava, što je 42 više nego godinu ranije, a istovremeno je u nacionalnom postupku priznat 51 patent, sedam manje nego 2021. godine, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Domaći su prijavitelji lani podnijeli 122 patentne prijave, što je 45 više nego godinu prije. Od ukupnog broja prijava domaćih prijavitelja, 45,1 posto patenata prijavile su fizičke osobe, a 54,9 posto pravne osobe.
Strani prijavitelji lani su podnijeli osam patentnih prijava, što je tri manje nego u godini ranije. Kod stranih prijavitelja i fizičke i pravne osobe imale su udio od 50 posto prijava.
Prema tehničkom području, najveći udio priznatih patenata u 2022. bio je u području kemije (30,6 posto), slijede područja elektrotehnike i općeg strojarstva (oba područja s udjelom po 19,4 posto), dok je najmanji udio bio u području mjeriteljstva (14,5 posto).
Prema klasifikacijskoj oznaci MKP-a (Međunarodna klasifikacija patenata), najveći udio priznatih patenata u 2022. bio je u području svakodnevne životne potrepštine (29,5 posto), a najmanji u području kemija; metalurgija i građevinarstvo (oba područja s udjelom po 7,8 posto), dok u području tekstil; papir nije bilo priznatih patenata.
Rast broja važećih patenata
Statistika važećih patenata pokazuje nastavak trenda rasta njihova broja. Tako je u 2018. ukupan broj važećih patenata u Hrvatskoj, u što su uključeni i europski patenti potvrđeni u RH, iznosio 9.260, u 2019. ih je bilo 10.365, u 2020. godini 11.335, a u 2021. godini 12.183.
U 2022. godini je ukupan broj važećih patenata u Hrvatskoj, u što su uključeni i europski patenti potvrđeni u RH, bio 12.905, što je 722 više nego godinu ranije.
Patent je, pojašnjavaju statističari, isključivo pravo priznato za izum koji nudi novo rješenje nekoga tehničkog problema. Patent se priznaje za izume koji se odnose na proizvod, postupak ili primjenu, a vlasniku osigurava isključivo pravo na izradu, korištenje, stavljanje u promet ili prodaju izuma zaštićena patentom, tijekom ograničenog razdoblja koje ne može trajati dulje od 20 godina od datuma podnošenja prijave patenta. Protekom tog vremena patent postaje javno dobro, svakomu dostupno na upotrebu.
Statistika patenata donosi informaciju o uspješnosti istraživanja, razvoja i inovacijske aktivnosti u odabranim područjima tehnologije, a broj patenata jedna je od mjera inventivne aktivnosti zemlje koja također pokazuje kapacitet iskorištavanja znanja i pretvaranja znanja u potencijalne gospodarske koristi, napominju iz DZS-a.
Komentari