NASLJEDNIK STOLTENBERGA Novog šefa NATO-a Marka Ruttea čekaju brojne sigurnosne glavobolje

Autor:

DEN HAAG - Voormalig premier Mark Rutte arriveert bij het Mauritshuis voor de voorbezichtiging van de tweedelige documentaire Rutte, over de laatste dagen van Ruttes premierschap. De documentaire verschijnt op Videoland. ANP ROBIN VAN LONKHUIJSEN,Image: 901624812, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: ROBIN VAN LONKHUIJSEN / AFP / Profimedia

ROBIN VAN LONKHUIJSEN / AFP / Profimedia

Bivši nizozemski premijer Mark Rutte u utorak preuzima dužnost glavnog tajnika NATO saveza, gdje će naslijediti Jensa Stoltenberga. Ovaj veteran EU-a s dobrim odnosima s Donaldom Trumpom u dobroj je poziciji da se uhvati u koštac s izazovima NATO-a, rekli su obrambeni stručnjaci za Euronews.

Dok Mark Rutte preuzima uzde u NATO-u, obrambeni pakt suočava se s novim i starim izazovima – ali je li bivši nizozemski premijer u dobroj poziciji da se s njima suoči?

Ovaj 57-godišnjak, jedan od europskih demokratskih čelnika s najdužim stažem, morat će se suočiti s ratobornom Rusijom, nemirnim odnosima s EU-om i potencijalnom egzistencijalnom prijetnjom Bijele kuće Donalda Trumpa, rekli su stručnjaci za obranu za Euronews.

Rutte, koji je diplomirao povijest, od 2010. godine predsjedavao je četirima različitim vladama u Nizozemskoj, ali je dao ostavku u srpnju nakon što se njegova koalicija raspala zbog neobuzdane migraciju.

ČEKA JE PAKAO U drugom mandatu Ursule von der Leyen stvari postaju ‘zbrkane i potencijalno gadne’

Od utorka, 1. listopada, on će preuzeti dužnost glavnog tajnika 32-članog NATO saveza, nakon što bivši norveški premijer Jens Stoltenberg odstupi. Rutteova povijest mogla bi ga učiniti jedinstveno dobro pozicioniranim.

Američki izbori

Rutte preuzima dužnost samo mjesec dana prije nego što će Amerikanci izaći na izbore na kojima će odlučiti hoće li Donald Trump ili Kamala Harris voditi najveću članicu NATO-a.

To je zvono na uzbunu, s obzirom na to da se Trump pokazao mlakim u pogledu podrške Ukrajini i općenito transatlantskom sigurnosnom paktu. Ima još mnogo toga što je nepoznato o tome što bi druga Trumpova administracija mogla značiti za sjevernoatlantski pakt, rekla je analitičarka Sophia Besch za Euronews.

“Ali, ako Washington poziva na mnogo manji NATO, onda to postaje egzistencijalno”, rekla je Besch, koja je suradnica Carnegiejeve zaklade za međunarodni mir. Smatra da postoje načini da se taj rizik svede na minimum.

Ona ukazuje na nedavne rasprave tijekom predsjedničke kampanje u kojima je Donald Trump pripisao zasluge za uvjeravanje drugih članica NATO-a da troše više na svoje vojske, sugerirajući da Europljani mogu ublažiti njegove strahove.

“To će vjerojatno biti pristup… uokviriti ga na način da su europski obrambeni napori odgovor na pritisak SAD-a”, rekao je Besch.

Ako je podmazivanje Trumpa uvjet za tu ulogu, tim bolje za Ruttea, koji je “uspio uspostaviti dobar radni odnos s njim dok je bio nizozemski premijer”, rekla je bivša glasnogovornica NATO-a Oana Lungescu za Euronews.

Na Ruttea se gleda kao na prizemnog vođu, često fotografiranog kako vozi bicikl po svom rodnom gradu Haagu ili gricka jabuku dok hoda na sastanak iz svog ureda premijera. A njegov prijateljski, ali čvrst pristup s Trumpom mogao bi “dobro poslužiti i njemu i NATO-u” ako republikanac pobijedi u studenom, dodala je Lungescu, koja je sad istaknuta suradnica u think tanku Royal United Services Institute.

‘ŠAPTAČ TRUMPU’ Može li Mark Rutte spasiti NATO?

Hladni odnosi s EU

Tko god bio u Bijeloj kući, i Besch i Lungescu slažu se da Europa mora povećati troškove obrane s obzirom na rusku agresiju. Sam Rutte bio je “snažan pristaša” Ukrajine, rekla je Lungescu, navodeći borbene zrakoplove, streljivo i sigurnosna jamstva koje je Nizozemska dala tijekom njegova mandata.

Ipak, možda najzahtjevniji odnos kojem se Rutte mora posvetiti nije Washington ili Kijev, već druga međunarodna organizacija sa sjedištem u Bruxellesu – Europska unija.

Nedavna objava predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen da imenuje povjerenika za obranu, Litvanca Andriusa Kubiliusa, izazvala je bijesnu reakciju Stoltenberga, zabrinutog da ona “cilja” na njegovu dužnost.

“Ono što EU ne bi trebala učiniti je početi graditi alternativne obrambene strukture”, rekao je Stoltenberg novinarima, dodajući: “Zemlje mogu imati samo jedan skup ciljeva sposobnosti, ne mogu imati dva, i to je odgovornost NATO-a.”

Rutteov izazov bit će ponovno izgraditi odnos s EU-om koji, prema Beschovim riječima, “ne može biti puno gori… pred njim je veliki posao.”

“Ova ideja da je ovaj EU-ov povjerenik za obranu na neki način uvreda za NATO samo pokazuje da EU nije bio uspješan u zastupanju vlastitog slučaja”, rekla je Besch.

NEĆE MU BITI DOSADNO Poznat novi šef NATO-a. Ovo je pet izazova koji ga čekaju

Lungescu, koja je radila sa Stoltenbergom gotovo cijelo desetljeće, optimističnija je, rekavši da je suradnja dosegla “neviđene razine”, te da su Stoltenberg i von der Leyen imali “jako dobru kemiju” — iako se slaže da će biti “zbrke” ako EU duplicira NATO strukture ili standarde.

Ali, dodaje Lungescu, “postoje neki koji su možda malo manje vjerovali Stoltenbergu jer njegova zemlja nije u EU” – problem koji je veteran Europskog vijeća Rutte u dobroj poziciji riješiti.

I Besch i Lungescu govore o novim prijetnjama iz Kine, čije pokazivanje vojnih mišića sve više ljuti SAD. Ali, Rutteov najveći izazov možda će biti najstariji izazov u NATO-u: Rusija.

“Odvraćanje i obrana danas su u središtu NATO-a i ostat će u središtu NATO-a u doglednoj budućnosti”, rekla je Lungescu i zaključila: “Ovo je opasan svijet, koji ne postaje manje opasan.”

SLUŽBENO Nizozemski premijer imenovan novim šefom NATO-a

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.