Centar za mirovne studije oštro je reagirao na priopćenje MUP-a, optužujući ga za obmanjivanje javnosti i dezinformacije o policijskom nasilju nad migrantima, nakon što je list The Guardian objavio izvještaj o protjerivanjima i zlostavljanju migranata.
“Čini se da hrvatska granična policija spaljuje odjeću, mobilne telefone i putovnice oduzete tražiteljima azila koji pokušavaju prijeći u Europsku uniju, prije nego ih protjeraju natrag u Bosnu“, stoji u tekstu koji je objavio britanski Guardian, a prenijeli mnogi mediji.
Organizacija No Name Kitchen (NNK), koja je ustupila izvještaj The Guardianu, potkrijepila ga je fotografijama spaljenih predmeta, kao i svjedočanstvima o seksualnom nasilju i premlaćivanjima od strane hrvatske policije.
U svom priopćenju, Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) demantiralo je optužbe, nazvavši tvrdnje o nezakonitom protjerivanju – poznatijem kao pushback – “vještom manipulacijom” bez temelja u nacionalnim i europskim propisima.
MUP je naglasio da “Hrvatska policija nikada nije provodila tzv. ‘pushback’, već zakonite postupke u skladu sa šengenskim propisima”.
‘LAŽNE OPTUŽBE’ Evo što policija kaže o napisima The Guardiana
Centar za mirovne studij (CMS), međutim, tvrdi suprotno, ističući da je MUP u proteklih osam godina sustavno negirao sve optužbe o nezakonitim praksama.
“Presuda Europskog suda za ljudska prava u slučaju Madinine obitelji jasno je dokazala kršenje zabrane kolektivnog protjerivanja, dok MUP nastavlja dezinformirati javnost“, navode iz CMS-a.
Madina je šestogodišnja afganistanska djevojčica koja je poginula u naletu vlaka dok je u grupi migranata pokušavala ući u Hrvatsku.
CMS je također upozorio na probleme u funkcioniranju Nezavisnog mehanizma nadzora, kojeg financira sam MUP i koji, prema CMS-u, nije sposoban objektivno pratiti situaciju zbog svoje povezanosti s Ministarstvom.
CMS je istaknuo da je tijekom godina podnio više od 10 kaznenih prijava zbog nasilnih protjerivanja, ali nitko nije odgovarao za zlostavljanja i krađe koje su uključivale spaljivanje predmeta i dokumenata izbjeglica.
“Dokazi koje je prikupila No Name Kitchen, a The Guardian objavio, predstavljaju dodatnu potvrdu brutalnosti hrvatske granične policije“, ističe CMS.
Komentari