NAŠIH RUKU DJELO Zbog klimatskih promjena tropske oluje postaju učestalije i sve razornije

Autor:

CHIAYI, TAIWAN - JULY 26: A man walks near a road that was blocked due to flooding in areas ahead following typhoon Gaemi in Chiayi, Southwestern Taiwan on 26 July, 2024. After causing widespread flooding, 6 deaths and hundreds injured in Taiwan and bringing catastrophic damage to the Philippines, the super typhoon has hit China. It has cause major losses and impacts on multiple places across East Asia and Southeast Asia. Daniel Ceng / Anadolu/ABACAPRESS.COM,Image: 892690145, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

AA/ABACA//Profimedia

Razorni tajfun koji je prošlog mjeseca harao Filipinima, Tajvanom i Kinom, uništavajući infrastrukturu i ostavivši više od 100 mrtvih, značajno je osnažen klimatskim promjenama koje je uzrokovao čovjek, kažu znanstvenici u izvješću objavljenom u četvrtak.

Dok je još jedan tajfun stigao do Japana, klimatski istraživači kažu da toplija mora osiguravaju dodatno “gorivo” za tropske oluje u Aziji, čineći ih opasnijima.

Tajfun Gaemi pogodio je istočnu Aziju 22. srpnja, a više od 300 mm kiše palo je na glavni grad Filipina Manilu u samo jednom danu.

Vjetar koji je dosezao brzine od čak 232 km/h pokrenuo je olujne valove koji su potopili naftni tanker u blizini filipinske obale i teretni brod u blizini Tajvana. Kiša iz Gaemija također je uzrokovala kobne odrona blata u kineskoj pokrajini Hunan.

Zbog viših temperatura mora brzine vjetra tajfuna Gaemi bile su oko 16 km/h veće, a količina oborina do 14% intenzivnija, navode znanstvenici u izvještaju World Weather Attribution, saveza istraživača koji analiziraju odnos između klimatskih promjena i ekstremnih vremenskih pojava.

S porastom globalnih temperatura, već svjedočimo porastu temperature oceana, a kao rezultat toga, “snažnije gorivo” postaje dostupno za ove tropske ciklone, povećavajući njihov intenzitet”, rekla je na brifingu uoči objave izvještaja Nadia Bloemendaal, istraživačica na Kraljevskom nizozemskom meteorološkom institutu.

Na istom brifingu, Clair Barnes, znanstvena suradnica na londonskom Institutu Grantham, rekla je da je sada 30% veća vjerojatnost da će se tajfuni pojaviti, u usporedbi s predindustrijskim dobom, upozoravajući da će postati još češći i intenzivniji, ako globalna temperatura naraste za dva Celzijeva stupnja.

Istočna Azija navikla je na ekstremne vremenske uvjete, ali njezina infrastruktura za sprječavanje poplava i planiranje odgovora na hitne situacije pod sve su većim pritiskom, rekla je Maja Vahlberg, konzultantica za klimatske rizike pri Klimatskom centru Crvenog križa i Crvenog polumjeseca.

Čak i uz sav naš trud, dovedeni smo do krajnjih granica“, zaključila je Vahlberg.

MILIJUNI SE EVAKUIRAJU Tajfun Shanshan s udarima vjetra preko 200 km/h poharao japansku obalu; deseci ozlijeđnih

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.