NASA je, u prvom takvom eksperimentu takve vrste na svijetu, proizvela dovoljno kisika na Marsu što bi moglo koristiti astronautima.
Rover Perseverance, koji je sletio na crveni planet u veljači 2021., povremeno je sagorijevao ugljični dioksid u atmosferi kako bi proizveo male količine kisika više od dvije godine. Koristeći uređaj ne veći od mikrovalne pećnice, uspjeli su izvući ukupno 122 g kisika – što može izdržavati astronauta oko tri sata.
Otprilike 5 g dovoljno je astronautu za 10 minuta, što daje nadu da bi proizvodnja u većem opsegu mogla podržati ljudski život i osigurati raketno gorivo tijekom budućih istraživanja.
Uređaj, nazvan MOXIE, proizveo je kisik u 16 odvojenih prilika od prvog pokušaja u travnju 2021., a rezultat je daleko premašio NASA-ine izvorne ciljeve, rekla je to zamjenica upravitelja Pam Melroy. “Impresivna izvedba MOXIE pokazuje da je izvedivo izvući kisik iz Marsove atmosfere – kisik koji bi mogao pomoći opskrbu budućih astronauta zrakom za disanje ili raketnim pogonskim gorivom”, dodala je.
MOXIE, an oxygen-producing instrument on @NASAPersevere, has successfully completed its Mars mission. The tech demo successfully tested converting Martian CO2 into oxygen, which could help pave the way for future human missions to Mars.
Learn more: https://t.co/pw5Fud4e4G pic.twitter.com/fPIEnXVUIy
— NASA Mars (@NASAMars) September 7, 2023
“Razvoj tehnologija koje nam omogućuju korištenje resursa na Mjesecu i Marsu ključan je za izgradnju dugoročne prisutnosti na Mjesecu, stvaranje snažne lunarne ekonomije i omogućuje nam da podržimo početnu kampanju istraživanja ljudi na Marsu”.
Na svom vrhuncu, MOXIE je stvorio 12 g kisika u sat vremena, što je dvostruko više od NASA-inog cilja, i dolazio je s najmanje 98% čistoće, piše Sky News.
The #MarsRoverTour lands in #Huntsville this weekend at @RocketCenterUSA. Meet mission experts from @NASAJPL and @NASA_Marshall, and check out full-scale models of @NASAPersevere, #MarsHelicopter, and the first rocket for launching from Mars! 🚀 https://t.co/kT3Tbj1h7b pic.twitter.com/armxiXvr3R
— NASA Mars (@NASAMars) September 1, 2023
Komentari