Stanovi su dodijeljeni na temelju prvog kruga javnog poziva a riječ je o ostvarenju prava na doživotno stanovanje onih koji nisu imali pravo na naknadu za izvlaštenje, jer nisu bili vlasnici objekata u kojima žive, odnosno onih čija je vrijednost vlasničkog ili suvlasničkog dijela nekretnine iznosila 75.000 eura ili manje, pojašnjavaju iz HEP-a.

Navode da će preostalih 19 stanova biti dodijeljeno prema specifičnim uvjetima i kriterijima, uključujući veličinu domaćinstva i socijalni status, nakon provedbe drugog kruga javnog poziva.

‘POTOPIT ĆE POLA LIKE NIZAŠTO’ Most od europske Direkcije za okoliš traži da spriječi HES Kosinj

“Ukupno 25 stanova iskoristit će se u svrhu zbrinjavanja socijalno ugroženih stanovnika s područja obuhvata budućeg HES Kosinj, dok će se preostala tri stana privremeno koristiti za smještaj radnika”.

Višestambena zgrada ima 28 stanova neto površine 39 do 97 četvornih metara, 30 spremišta, kotlovnicu i 42 parkirna mjesta i da je ukupna novčana vrijednost izgradnje 3,7 milijuna eura s porezom na dodanu vrijednost.

Predsjednik Uprave HEP-a Vice Oršulić rekao je da  projekt HES Kosinj “napreduje i ide svojim tijekom” te da je do pola stigla izgradnja tunela i kanala Bakovac – Lika.

Hidroelektrana će potopiti Kosinjsku dolinu: Mještani moraju iseliti iz svojih kuća i premjestiti groblje

HES Kosinj s hidroelektranom Senj 2 predstavljat će dogradnju postojećeg hidroenergetskog sustava Senj, a riječ je o ulaganju od pola milijarde eura. To je, kažu, najveći projekt HEP-a od osamostaljenja Hrvatske te će se snaga postojećeg sustava povećati s 216 na 630 megavata.

Projekt , međutim, ima brojne protivnike, od političkih stranaka, mještana i ostalih koji su upozoravali da je riječ o “promašenom projektu” koji će potopiti sela Gornji Kosinj i Mlaka, kao i da je Kosinjsko polje bogato kulturnom baštinom.

Ključeve stanarima je uručio načelnik Perušića Ivan Turić u nazočnosti ličko-senjskog župana Ernesta Petryja i voditelja tima HEP-a za izgradnju HES Kosinj Tomislava Tomića.

Kosinjani ponovno protestirali protiv izgradnje hidrocentrale na slijevu rijeka Like i Gacke