NAPLATA ULASKA U SCHENGEN Pečati u putovnicama odlaze u povijest, kreće jači nadzor granica EU-a

Autor:

Granica Schengena

Joeran Steinsiek / imago stock&people / Profimedia

Sustav koji će pratiti ulaske i izlaske stranaca u Europsku uniju, skraćeno nazvan EES, konačno kreće 10. studenoga, potvrdila je povjerenica Europske unije za unutarnje poslove Ylva Johansson.

”Možda ste ponekad vjerovali da se to nikada neće dogoditi, ali hoće, sve se spaja, u završnoj smo fazi testiranja. Prijevoznici, operateri, željezničke stanice, zračne luke, svi se pripremaju za veliki dan”, rekla je Johansson tijekom posjeta agenciji EU za IT infrastrukturu EES-a u estonskom Tallinnu.

Cilj je da stranci u Schengenu ne borave dulje nego što im propisi dopuštaju

Entry/Exit Sxstem (EES) zamijenit će pečate u putovnicama digitalnim registracijom podataka građana izvan EU kad god uđu i izađu iz Schengena.

Cilj je da ne ostanu u šengenskom području duže od 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana.

Putnici će pri prvom prelasku morati predati biometrijske podatke o otisku prsta i licu, dok će sljedeći prelasci EES-a zahtijevati samo skeniranje putovnica na samoposlužnom kiosku kako bi se identifikacijski dokument usporedilo s upisanim biometrijskim podacima, objavio je The Guardian.

Točno će se znati tko ulazi i izlazi iz šengenskog prostora

EES je trebao biti pokrenut još 2022. godine, ali se suočio s višestrukim preprekama zbog problema s IT rješenjima i kašnjenja u instaliranju automatiziranih prepreka potrebnih na svim međunarodnim kopnenim, pomorskim i zračnim granicama u šengenskom području.

S EES-om ćemo točno znati tko ulazi u šengenski prostor sa stranom putovnicom. Znat ćemo ako ljudi ostanu predugo i suprotstavljat ćemo se neregularnim migracijama, a EES će kriminalcima, teroristima ili ruskim špijunima otežati korištenje lažnih putovnica zahvaljujući biometrijskoj identifikaciji, fotografijama i otiscima prstiju“, istaknula je Johansson, a objavio je Euronews.

Sljedeće godine konačno kreće i ETIAS

Šest mjeseci kasnije trebalo bi uslijediti puno zaživljavanje Europskog sustava putnih informacija i autorizacije (ETIAS).

Taj će sustav zahtijevati od državljana zemalja kojima nisu potrebne vize za ulazak u Schengen da prije ulaska u EU podnesu elektronski zahtjev. Riječ je, prema podacima Europske komisije, o državama poput Ujedinjenog Kraljevstva, Kanade, SAD-a, Australije i Novog Zelanda te zemalja Zapadnog Balkana, kao i Japana, Južne Koreje i Tajvana.

Zahtjev će koštati sedam eura, a dozvola ulaska vrijedit će tri godine ili do isteka putovnice. Naknadu neće morati platiti podnositelji zahtjeva koji su u trenutku njegova podnošenja mlađi od 18 godina ili stariji od 70 godina.

Dodajmo ovome kako zahtjev neće morati podnositi državljani članica EU, ali ni EFTA-e (Island, Norveška, Lihtenštajn i Švicarska), kao ni europskih mikrodržava.

Europska inačica američke ESTA-e

U biti, radi se o europskoj verziji američke ESTA-e, također digitalnog sustava za “najavu“ ulaska u SAD državljanima zemalja kojima nije potrebna američka viza.

Pokretanje ETIAS-a je dosad u više navrata odgađano, a sadašnji planovi govore da bi sustav trebao zaživjeti sljedeće godine. ETIAS bi trebao u cijelosti profunkcionirati do šest mjeseci od pokretanja EES-a, što znači najkasnije u svibnju 2025. godine.

Čekaju li nas gužve na granicama?

No, to znači da bi novi režim na granicama mogao utjecati na dolaske turista. Naime, strahuje se da bi novi sustav ulaska na područje Unije mogao izazvati gužve na vanjskim granicama bloka.

Čeka se uvođenje dva važna sustava – Entry-Exit i ETIAS. Božinović iznio detalje

Europska komisija je stoga predložila postupno i fleksibilno uvođenje novog režima na vanjskim granicama kako bi se smanjila početna vremena čekanja.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.