fbpx

NAPETO U DORH-u ‘Vlada pritišće Turudića da zbog Josipe Rimac otvori izvide protiv europske tužiteljice jer Plenković želi oslabiti EPPO’

Autor:

Dusko Jaramaz, Davorin Visnjic, Boris Scitar/PIXSELL

Nacional otkriva nove detalje koji pokazuju kako je bivša šefica USKOK-a Tamara Laptoš, sada šefica Ureda europskog javnog tužitelja u Zagrebu, s već pripremljene optužnice maknula imena Josipe Rimac i njezina bivšeg supruga zbog nezakonite dodjele stana te kako taj slučaj Vlada uz pomoć glavnog državnog odvjetnika želi iskoristiti za obračun s EPPO-om koji progoni Plenkovićeve bivše ministre

Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić nalazi se pod ogromnim pritiskom Vlade da zbog slučaja nezakonite dodjele stana bivšoj državnoj tajnici i bivšoj gradonačelnici Knina Josipi Rimac, sada Pleslić, i njezinu tadašnjem suprugu Danijelu Rimcu, pokrene službene izvide ili barem unutarnji nadzor protiv bivše šefice Uskoka Tamare Laptoš, danas čelne europske tužiteljice u Uredu europskog javnog tužitelja u Zagrebu. I to zato što je upravo Tamara Laptoš na naredbu tadašnjeg glavnog državnog odvjetnika Dinka Cvitana pristala imena Josipe i Danijela Rimca maknuti iz već pripremljene optužnice.

Otkrio je to za Nacional izvor blizak Vladi koji o svemu ima i neposredna saznanja.

Turudić zasad dvoji i lomi se, iako itekako misli da za takvo što ima razloga i dovoljno snažnih indicija. On je zasad u dvojbi jer je itekako svjestan da bi se u slučaju pokretanja izvida protiv Tamare Laptoš, mogao ponovno naći u središtu pozornost, jer bi se taj njegov potez mogao protumačiti kao udar na funkcioniranje europskog javnog tužitelja u Zagrebu, u najmanju ruku pokušaj njegova ozbiljnog slabljenja – što bi najviše odgovaralo Vladi i premijeru Andreju Plenkoviću zbog više slučajeva njegovih bivših ministara koji su se našli pod istragama europskih tužitelja.

A u slučaju bivše ministrice regionalnog razvoja i fondova EU-a Gabrijele Žalac, trag u transkriptima vodi i prema premijeru Andreju Plenkoviću kojeg Gabrijela Žalac i Josipa Rimac u tim transkriptima oslovljavaju kao – AP-a. Smatra se da je upravo curenje tih transkripata Plenkoviću bio povod i za donošenje kontroverznog „Lex AP-a“, kako su u javnosti prozvane izmjene Zakona o kaznenom postupku vezano uz curenje informacija iz istraga u javnost.

Glavnom državnom odvjetniku Ivanu Turudiću predočeni su precizni detalji o događanjima u DORH-u krajem 2015. i razlozima nepodizanja optužnice protiv supružnika Rimac. FOTO: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Osim bivše ministrice regionalnog razvoja i fondova EU-a Gabrijele Žalac i bivšeg ministra poljoprivrede Tomislava Tolušića, na udaru EPPO-a možda bi se uskoro mogla naći i Marija Vučković, današnja ministrica zaštite okoliša, a donedavno ministrica poljoprivrede u čijem su mandatu pripremani natječaji na kojima je višestruko uvećane poticaje dobivala jedna od tvrtki koja posluje u okviru grupacije Pivac u vlasništvu braće Pivac, čiji je jedan od čelnika, Miljenko Pivac, uhićen prije desetak dana. To bi mogao biti samo jedan od razloga zašto bi Vladi, to jest premijeru Plenkoviću itekako odgovaralo da destabilizira Ured europskog javnog tužitelja.

Glavnu ulogu u tome trebao bi odigrati šef DORH-a Ivan Turudić, ali on, kako doznaje Nacional od visokih pravosudnih izvora bliskih DORH-u, još nije odlučio i prelomio što će učiniti jer je potpuno svjestan posljedica koje bi izazvalo pokretanje istrage protiv šefice zagrebačkog EPPO-a. Tim više što je upravo on 8. veljače ove godine u intervjuu za N1 televiziju izjavio kako nije siguran da je trebalo osnovati Ured europskog tužitelja (EPPO) u Hrvatskoj te da ima niz zemalja koje nemaju takav ured. Zbog toga je u medijima etiketiran kao glavni zagovaratelj gašenja tog ureda, iako se on poslije opravdavao kako je njegova izjava izvučena iz konteksta.

„Turudić je itekako svjestan propusta koji su učinjeni u vezi podizanja optužnice u slučaju dodjele stana Josipi Rimac, ali kad bi on sada pokrenuo istragu protiv Tamare Laptoš, ona bi u očima javnosti ispala žrtva, a njega bi se prozivalo da želi ukinuti EPPO. Međutim, on konačnu odluku u tom slučaju još uvijek nije donio, još uvijek važe što će učiniti, hoće li pokrenuti i službene izvide ili ne protiv Tamare Laptoš i Dinka Cvitana“, tvrdi izvor blizak DORH-u.

Bivši glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan pozvao je tijekom referata o optužnici protiv Josipe Rimac, Tamaru Laptoš na razgovor u četiri oka i nakon toga ona i suprug maknuti su iz optužnice. FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Pritisak na Turudića pojačao se nakon što je Nacional u pretprošlom broju objavio presliku originalne prve verzije optužnice Uskoka u kojoj su se nalazila imena Josipe i Danijela Rimca koji su naknadno iz te optužnice jednostavno izbrisani. Nacional je sada doznao nove detalje zašto se može vrlo osnovano sumnjati da je upravo Tamara Laptoš bila odgovorna što su imena Josipe Rimac i njezina bivšeg supruga naknadno maknuta iz već pripremljene optužnice protiv njih i Anne Marije Radić, koja je kao ravnateljica Uprave za područja posebne državne skrbi nekadašnjeg Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva, pribavila obitelji Rimac na štetu državnog proračuna dvije stambene jedinice vrijedne više od 548.000 kuna. U sudskom postupku koji je potom uslijedio odgovarala je samo Anna Maria Radić i to zato što Josipa Rimac i njezin suprug nisu ni bili optuženi pa ih sud, osim što su se u postupku pojavili kao svjedoci, nije ni mogao goniti. A to ne može ni sada jer se ne može nikome dvaput suditi za jedno kazneno djelo. Ali bi se moglo eventualno suditi onima za koje se može dokazati da su sprječavali dokazivanje ili koristili položaj i ovlasti da bi nekome u ovom slučaju pogodovali. A to su, kako se sumnja, bili Tamara Laptoš i njezin tadašnji šef Dinko Cvitan, tadašnji glavni državni odvjetnik.

Nacional je od visokih pravosudnih izvora bliskih DORH-u doznao da su glavnom državnom odvjetniku Ivanu Turudiću predočeni vrlo precizni detalji i dokumenti o tome što se sve događalo krajem 2015. godine, kad je već bila napisana optužnica broj K-US-94/14, s datumom od 14. prosinca, u kojoj je, pored prvookrivljene Anne Marije Radić, drugookrivljena bila Josipa Rimac, a trećeokrivljeni njezin tadašnji suprug Danijel Rimac. Optužnica je bila napisana na 38 stranica, a bila su joj priložena i dodatna 64 dokazna spisa.

‘Turudić je svjestan propusta u vezi s podizanjem optužnice u slučaju dodjele stana Josipi Rimac, ali kad bi on pokrenuo istragu protiv Tamare Laptoš, ona bi ispala žrtva, a njega bi se prozivalo da želi ukinuti EPPO

No umjesto toga, Uskok je Županijskom sudu u Zagrebu u siječnju 2016. poslao novu optužnicu u kojoj nije bilo imena Josipe i Danijela Rimca.

O tome što se događalo u tih nekoliko tjedana i zašto je odgovorna upravo Tamara Laptoš, otkrio je Nacionalu visoki pravosudni izvor blizak DORH-u:

„Istina je da je tadašnji glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan izvršio pritisak na Tamaru Laptoš da povuče imena Josipe i Danijela Rimca s već gotove optužnice. Međutim, isto tako, ne može se govoriti o nekom njegovu velikom pritisku jer je ona na to pristala nakon 5 minuta razgovora s njim. Dakle, uvjerio ju je za ravno 5 minuta. Ona je na to pristala bez da je uopće tražila obveznu pisanu uputu, kao što je uobičajeno u takvim situacijama kad se tužitelj ne slaže s odlukom svog nadređenog. Da je ona to tražila, sada uopće ne bismo razgovarali o njezinoj odgovornosti, već samo o odgovornosti Dinka Cvitana.“

Ne može se govoriti o nekom velikom pritisku Dinka Cvitana na Tamaru Laptoš jer je ona na njegov zahtjev pristala nakon pet minuta razgovora i nije uopće tražila obveznu pisanu uputu’

Drugi visoki pravosudni izvor, također blizak DORH-u, za Nacional je iznio još neke detalje o tome kako se sve odvijalo. On ističe da se taj razgovor Dinka Cvitana i Tamare Laptoš odvio prilikom njezina službenog referata glavnom državnom odvjetniku u siječnju 2016., ali da je u jednom trenutku Dinko Cvitan pozvao Tamaru Laptoš na sastanak u četiri oka. Taj izvor navodi da bi bilo ključno za istragu ustanoviti postoji li službeni zapisnik s navedenog referata i koji su argumenti navedeni za odustajanje od kaznenog progona supružnika Rimac. Tamara Laptoš i Dinko Cvitan, međutim, nisu bili jedini prisutni na tom referatu, odnosno postoje svjedoci koji bi sada, pokrene li Turudić istragu, mogli ispričati što se točno na tom referatu događalo.

„Sudionici tog referata mogli bi potvrditi da je Tamara Laptoš odustala od podizanja optužnice protiv supružnika Rimac nakon što je s njom nasamo razgovarao Dinko Cvitan. Turudić bi svakako trebao zatražiti očitovanja Tamare Laptoš i Dinka Cvitana o njihovu tajnom razgovoru i dogovoru da se odustane od kaznenog progona supružnika Rimac. Također, Turudić sada i sam može pogledati sve dokumente navedene u toj prvoj verziji optužnice i, iz pozicije glavnog državnog odvjetnika, procijeniti je li Uskok u pripremljenoj optužnici raspolagao dovoljno utemeljenim iskazima svjedoka i materijalnim dokazima da se protiv supružnika Rimac podigne optužnica“, tvrdi Nacionalov izvor.

Premijer Andrej Plenković primio je nedavno na sastanak glavnu europsku tužiteljicu Lauru Kövesi i šeficu zagrebačkog ureda EPPO-a Tamaru Laptoš, ali nije tajna da mu taj ured smeta. FOTO: Marko Lukunic/PIXSELL

No ako bi bilo točno da je Dinko Cvitan izvršio pritisak na Tamaru Laptoš, ključno bi također bilo utvrditi tko je izvršio pritisak na njega i je li bila riječ o političkom pritisku.

Međutim, Turudić je dobio i dodatne informacije o tome kako je Tamara Laptoš zloupotrebljavala resurse Uskoka u privatne svrhe dok je bila na čelu te institucije. Izvor blizak DORH– tvrdi bi Turudić trebao pokrenuti unutarnji nadzor protiv Tamare Laptoš najmanje zbog još jednog slučaja.

„Trebao bi se pokrenuti unutarnji nadzor po pitanju navoda kako je Tamara Laptoš zloporabljivala resurse DORH-a u privatne svrhe. Naime, službeni vozač Tamare Laptoš službenim je vozilom višekratno vozio njenu nećakinju iz Čakovca, gdje je živjela, u Zagreb i natrag, kada bi nećakinja u Zagrebu imala sportska natjecanja ili privatne obveze. Taj vozač Tamare Laptoš mogao bi potvrditi te navode kad bi ga DORH službeno ispitao. Ako bi se potvrdilo da je ona na taj način zloporabila službene resurse DORH-a, to bi se moglo smatrati počinjenjem kaznenog djela, osobito jer je Uskok pod ravnanjem Tamare Laptoš zbog sličnih zloporaba kazneno gonio Milana Bandića, odnosno smatrao takve zloporabe ozbiljnim kaznenim djelom i korupcijom. Posebno će biti zanimljivo kako će se DORH postaviti prema Tamari Laptoš ako se potvrdi zloporaba položaja i ovlasti ili zloporaba službenih resursa DORH-a s njezine strane, a s obzirom na njezinu današnju funkciju, to jest s obzirom na to da se radi o europskoj tužiteljici“, rekao je za Nacional visoki pravosudni izvor blizak DORH-u.

Originalna verzija optužnice broj K-US-94/14 od 14. prosinca 2015., u kojoj su bili okrivljeni Josipa i Danijel Rimac, a ne samo Anna Maria Radić. FOTO: Nacional

Upravo zbog današnje pozicije Tamare Laptoš ovaj je slučaj posebno osjetljiv za glavnog državnog odvjetnika.

Međutim, za Turudića bi taj slučaj mogao biti izazovan iz još jednog razloga, a to su upravo njegovi raniji odnosi s Josipom Rimac. Naime, početkom veljače, dok je Turudić još bio kandidat za glavnog državnog odvjetnika, a njegovo imenovanje nailazilo je na veliko osporavanje oporbe i javnosti, Jutarnji list objavio je transkripte njegovih poruka s bivšom državnom tajnicom Josipom Rimac.

„Sadržaj mobitela Josipe Pleslić (prije Rimac), koje je USKOK zaplijenio, svjedoči da su tijekom godina, sve do njezina uhićenja 29. svibnja 2020. godine, sudac Turudić i ona razmijenili više stotina poruka i telefonskih poziva te se susreli više puta. Neki od njih dogodili su se i na Županijskom sudu u Zagrebu. Prepiska pokazuje i da te susrete nije inicirala samo ona, već i on. On čak i malo više. Otkriva da se Rimac s Turudićem sastajala zbog konkretnih predmeta vođenih na tome sudu, da je od njega znala tražiti i pravne savjete, ispijala kavu sa sutkinjom koju je nazivala ‘mojom i tvojom’, ali i da je on od nje ponekad tražio usluge“, objavio je Jutarnji list. Kao glavna metafora tog njihova odnosa poslužile su poruke u kojima ona njemu, primjerice, piše „Radosti, može kava ujutro?“, a on se njoj obraća s „Di si lipa“.

Josipa Rimac, tvrde pravosudni izvori, više puta kontaktirala je Dinka Cvitana oko Anne Marije Radić te ga čak i posjećivala u DORH-u. FOTO: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Te su se poruke u političkim i javnim raspravama tumačile kao jedan od razloga zašto Turudić, zbog bliskih relacija s ljudima pod kaznenim progonom poput Josipe Rimac i Zdravka Mamića, ne bi smio biti izabran za glavnog državnog odvjetnika.

U tom kontekstu, Turudić bi sada upravo na slučaju nezakonite dodjele stana Josipi Rimac i njezinu bivšem suprugu, mogao dokazati svoju nepristranost. Iako se njihova kaznena situacija ne bi uopće promijenila jer im se ne može ponovno suditi.

Uskok je u siječnju 2016. izvijestio da je obustavio istragu protiv Josipe Rimac i njezina supruga koje su sumnjičili za poticanje na zlouporabu položaja i ovlasti pri stjecanju stambenog prostora. Tužiteljstvo je pojasnilo da je istragu obustavilo jer “nije utvrđeno postojanje relevantnog stupnja sumnje da bi počinili kaznena djela poticanja na zlouporabu položaja i ovlasti”.

‘Trebao bi se pokrenuti unutarnji nadzor zbog navoda da je Tamara Laptoš zloupotrebljavala resurse DORH-a u privatne svrhe. Vozač Tamare Laptoš službenim je vozilom vozio njezinu nećakinju iz Čakovca u Zagreb’

No Uskok istovremeno nije odustao od progona Anne Marije Radić koja je optužena da je samoinicijativno pogodovala obitelji bivše kninske gradonačelnice. Uskok je tvrdio da je optuženica od sredine 2008. do kraja 2009. protivno odredbama Zakona o područjima posebne državne skrbi “poduzela niz protuzakonitih radnji kojima je obitelji gradonačelnice Grada Knina, osim stambenog prostora površine 126,28 m2, omogućila neosnovano stjecanje vlasništva nad još dvjema etažiranim stambenim jedinicama u istoj zgradi u Kninu, površine 128,68 m2”.

Odustajanje od optužnice protiv Josipe Rimac i njezina tadašnjeg supruga odvijalo se u siječnju 2016., upravo u trenucima kad se, nakon dugih pregovora SDP-a i HDZ-a s Mostom, formirala vlada HDZ-a i Mosta. Na čelu te vlade nije bio tadašnji predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko, već nezavisni Tihomir Orešković, ali HDZ je svakako bio najsnažniji partner u tadašnjoj koaliciji. Josipa Rimac u to je vrijeme bila saborska zastupnica. Međutim, Josipa Rimac nije dalje napredovala u to vrijeme, već nakon što je na čelo HDZ-a, a potom i Vlade došao Andrej Plenković. Upravo je Plenkovićeva vlada 14. rujna 2017. imenovala Josipu Rimac državnom tajnicom u Ministarstvu uprave kojem je tada bio na čelu Lovro Kuščević, jedan u nizu Plenkovićevih ministara koji je kasnije morao otići zbog sumnje u razna namještanja, dodjeljivanje nezakonitih privilegija ili korupciju. Josipa Rimac uhićena je kasnije u aferi Vjetroelektrane, a povezivalo ju je i s nezakonitim zapošljavanjima i namještanjima državnih ispita.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.