U pozadini izbora za novog predsjednika Županijskog suda u Osijeku posljednjih se dana odvijaju zakulisne akcije kojima se želi utjecati na rezultat izbora, a više pravosudnih izvora Nacionalu je potvrdilo da iza njih stoji Vladimir Šeks
Vladimir Šeks, višedesetljetni neformalni HDZ-ov gubernator kompletnog hrvatskog pravosudnog sustava, posljednjih dana poduzeo je više zakulisnih akcija kojima želi utjecati na izbor novog predsjednika Županijskog suda u Osijeku, a u tome ima neskrivenu pomoć nekih osječkih sudaca – uključujući vlastitu kćer Zrinku Šeks-Poštić koja je predsjednica nižerangiranog Općinskog suda u Osijeku. Ove tvrdnje za Nacional je eksplicitno iznijelo više visokih izvora iz pravosuđa, pa čak i sa samog Županijskog suda u Osijeku, a ilustriraju ih navodnim skandalom koji je prošloga tjedna plasiran u javnost i o kojemu su izviješteni predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić i ministar pravosuđa Ivan Malenica. Upravo uoči pokretanja procedure za izbor novog predsjednika objavljeno je da se današnji predsjednik važnog osječkog suda Zvonko Vrban „nedopustivo ponaša i izravno obraća pojedinim sucima Općinskog suda u Osijeku, zahtijevajući od njih kako trebaju presuditi u nekim konkretnim sudskim postupcima“, čime ga se želi kompromitirati i unaprijed eliminirati iz utrke za novi mandat. Više Nacionalovih sugovornika konsternirano je tim optužbama i tvrdi suprotno: da je Vrban upravo u navodno spornoj situaciji postupio korektno i u skladu sa svojim ovlastima, što su svojim presudama kasnije potvrdili drugi sudovi, te da se radi o dobro koordiniranoj akciji kojom se na njegovo mjesto želi postaviti Šeksu bliske kadrove. Nacional je i u samom Županijskom sudu u Osijeku provjerio detalje slučaja o kojemu je prošloga tjedna prvi izvijestio portal Telegram.
U svom planu da utječe na izbor Vladimir Šeks ima neskrivenu pomoć nekih osječkih sudaca – uključujući vlastitu kćer Zrinku Šeks-Poštić koja je predsjednica nižerangiranog Općinskog suda u Osijeku
„Ovo je Šeksovo djelo, njegova ‘igranka’ uoči novih izbora za predsjednika Suda. On na svaki mogući način pokušava utjecati na taj proces i progurati svoje poslušnike. U ovom mandatu to bi trebao biti netko lojalan, netko tko će ‘čuvati’ mjesto predsjednika dok uvjete za kandidaturu ne stekne njegova kći Zrinka Šeks-Poštić, koja ima ambiciju prebaciti se s Općinskog na Županijski sud. Današnji predsjednik Zvonko Vrban u tome mu predstavlja prepreku“, eksplicitno tvrdi jedan od iznimno dobro upućenih sugovornika iz Osijeka. Drugi izvor upozorava na dodatnu dimenziju cijelog slučaja: Zvonka Vrbana pokušalo se diskreditirati upravo uoči njegova završnog govora pred Državnim sudbenim vijećem u sklopu stegovnog postupka koji je pokrenuo protiv trojice sudaca tog suda zbog neprimjerenih kontakata s kasnije osuđenim i odbjeglim Zdravkom Mamićem. Upravo Vrban suspendirao je suce Darka Krušlina, Zvonka Vekića i Antu Kvesića neposredno nakon što je u javnosti izbio skandal s njima u glavnoj ulozi, a Državno sudbeno vijeće dalo mu je prošloga tjedna za pravo tako što je zbog nanošenja štete ugledu suda i sudačke dužnosti Krušlina razriješilo dužnosti. Stegovni postupak protiv suca Zvonka Vekića obustavljen je, on je ranije razriješen sudačke dužnosti na vlastiti zahtjev, dok je sucu Anti Kvesiću DSV produljio privremeno udaljenje sa sudačke dužnosti za još tri mjeseca.
Uoči pokretanja procedure za izbor novog predsjednika objavljeno je da se današnji predsjednik osječkog suda Zvonko Vrban ‘nedopustivo ponaša i izravno obraća pojedinim sucima’
Predsjednik Županijskog suda u Osijeku Zvonko Vrban, po pisanju Telegrama, „neprimjereno se ponašao“ prema sutkinji Općinskog suda u Osijeku Dorici Krnić Miloš, na čiju je presudu u jednom predmetu navodno pokušavao utjecati. Ona je potom to prijavila predsjednici suda na kojem radi Zrinki Šeks-Poštić, kćeri Vladimira Šeksa, pa se o slučaju raspravljalo na sjednici Kaznenog odjela Općinskog suda u Osijeku 14. lipnja ove godine. „Predsjednica poziva suce ovog [kaznenog] odjela da joj se osobno obrate ako je bilo takvog utjecaja ili ako ga i nadalje bude od strane predsjednika Županijskog suda u Osijeku Zvonka Vrbana“, stoji u zapisniku s te sjednice koji je objavio Telegram, kojemu je potvrđeno da su o tom slučaju potom obaviješteni Ministarstvo pravosuđa i Vrhovni sud. Izvori Nacionala iz Osijeka otkrivaju o čemu se zapravo radi.
„Predsjedniku Vrbanu obratio se jedan zagrebački odvjetnik zbog neugodnih iskustava s Općinskim sudom u Osijeku. Između ostalog, on je u ime svoje stranke – tvrtke Eurokamen – podnio tužbu protiv Šeksovog nećaka Bojana Divjaka, ujedno i bratića predsjednice Suda Zrinke Šeks-Poštić. Premda se radilo o hitnom postupku, predmet mjesecima nije dobio svoj broj, nije zakazano nijedno ročište, a sama tužba čak nije dostavljena drugoj stranci kako bi ona na nju odgovorila. Isti odvjetnik zastupa tvrtku Eurokamen u milijunskom sporu protiv Nogometnog kluba Osijek, koji je u vlasništvu mađarskih poduzetnika bliskih Viktoru Orbánu. U javnosti je već poznato da je ta tvrtka izbačena s gradilišta novog osječkog stadiona, oko čega su se vodile žestoke borbe i svaka je strana angažirala vlastite zaštitare. Gradilište je na koncu predano tvrtki Strabag, no na njemu su ostali blokirani vrijedni kranovi, strojevi i materijali, pa je Eurokamen podnio tužbu zbog ometanja posjeda nad tim pokretninama. Predmet je bio hitan, no dospio je sutkinji Dorici Krnić Miloš, koja po njemu nije postupala“, tvrdi za Nacional jedan izvor blizak samom predsjedniku Suda Zvonku Vrbanu.
„On je kao predsjednik višeg suda ovlašten i nadležan pratiti zakonitosti rada nižeg suda, u ovom slučaju Općinskog suda u Osijeku. Pozvao je spomenutu sutkinju i ukazao joj na to da ima predmet eksponiran u javnosti te od nje zatražio da poštuje proceduru hitnosti i strogo vodi računa o zakonitosti kako se za osječke sudove ne bi vezale nove kontroverze. Ona mu je uzvratila tvrdnjom da je tvrtka Eurokamen ‘promašila suštinu svoje tužbe’ jer se navodno trebala obratiti trgovačkom, a ne općinskom sudu, a čak je kazala i da zakonski ne postoji termin ‘ometanja posjeda nad pokretninama’. Vrban joj je kazao da ne želi ulaziti u meritum slučaja jer je on zapravo kazneni sudac i ne poznaje dovoljno materiju građanskog prava. No neposredno nakon sastanka zatražio je tumačenje svoje zamjenice u Županijskom sudu, inače doktorice znanosti, jer u drugostupanjskim postupcima taj sud rješava brojne slične slučajeve. Ona mu je kazala da je tvrdnja sutkinje o nepostojanju ‘ometanja posjeda nad pokretninama’ notorna glupost i u roku od nekoliko dana dostavila brojne primjere iz recentne sudske prakse“, govori isti sugovornik Nacionala. Kasnije je, tvrdi, ista sutkinja kazala da je „nije briga za to“ jer je odluku donijela i napisala, pa ju je Vrban zamolio samo da je dostavi strankama.
Dana 21. lipnja za pravo mu je dao Županijski sud u Puli, kojemu je taj predmet automatski dodijeljen u procesu žalbe: odluku sutkinje Dorice Krnić Miloš po hitnom postupku je ukinuo uz obrazloženje koje je za sutkinju iznimno neugodno: nije zaključio da je eventualno „nepotpuno utvrđeno činjenično stanje“, kako to obično biva, nego da se dogodila „bitna povreda odredbi parničnog postupka“. Drugim riječima, da je presuda de facto bila nezakonita.
Vrban se našao na udaru jer je reagirao u predmetu u kojem je tvrtka Eurokamen podnijela tužbu protiv Šeksova nećaka Bojana Divjaka, ujedno i bratića predsjednice Suda Zrinke Šeks-Poštić
„Potom ova sutkinja odlazi kod svoje predsjednice, Šeksove kćeri. Dosad je bila nezamisliva situacija da predsjednica nižeg suda formalno prijavljuje predsjednika višeg suda, a to se u ovom slučaju očito dogodilo jer je postojala pozadina u liku Vladimira Šeksa. No Zvonko Vrban nije se uplašio Zdravka Mamića pa tako sasvim sigurno neće ni Vladimira Šeksa. I da, ponovno će se kandidirati za predsjednika Županijskog suda u Osijeku“, govori jedan od Nacionalovih izvora.
Nad tom institucijom već gotovo dvije godine i dalje lebdi duh spomenutog Zdravka Mamića. Vrban je promptno suspendirao trojicu sudaca za čije je kontakte s Mamićem doznala javnost, i to u roku kraćem od dva dana, a njemu samome kao predsjedniku to je stvorilo goleme logističke probleme. Radi se zapravo o 20 posto kaznenih sudaca tog suda, no kako oni sudjeluju u brojnim sudačkim vijećima u različitim predmetima, zapravo je 40 posto postupaka u jednom trenutku bilo blokirano. No zbog afere sa spomenutom trojicom sudaca, osječki sud i dalje prati stigma korumpiranog.
„Zdravko Mamić nesumnjivo je u više navrata pokušao prodrijeti i do samog Zvonka Vrbana, a u jednom trenutku uspio se sastati s jednim Vrbanovim prijateljem kojega je zamolio da će Vrbanu, u slučaju da se pobrine da proces u Osijeku protekne povoljno po njega, ‘dati novca više nego što može zinuti’ – dakle, cijelo bogatstvo. Ovaj je to s gnušanjem odbio. Spomenuti sastanak dogodio se u Međugorju, kamo je Mamić namamio Vrbanova prijatelja, a po tvrdnjama svjedoka ondje se nalazio i Branimir Glavaš.
Kako je Vrban već od ranije upoznat s činjenicom da Mamić pokušava pristupiti i drugim sucima, pomno je pazio tko će biti u tročlanim sudačkim vijećima koja su radila na Mamićevim predmetima. Indikativno je da su u nekim segmentima dvojica sudaca iz sudačkog vijeća preglasala i samog predsjednika vijeća, dakle nominalno ‘glavnog’ suca Zdravku Mamiću. Zbog toga se on zamjerio ovom osuđenom kriminalcu i zbog toga ga Mamić iz Hercegovine često proglašava ‘najvećim kriminalcem od svih’. Pomutio mu je planove“, objasnio je za Nacional jedan sugovornik vrlo dobro upućen u zbivanja u Sudu u Osijeku u to doba.
„Zvonko Vrban se, s jedne strane, ozbiljno zamjerio ozbiljnim kriminalcima, a s druge strane s pozicije ga želi maknuti Vladimir Šeks – s time da njegovoj kandidaturi nimalo nije sklon ni utjecajni zagrebački sudac Ivan Turudić. Pokušaj njegova javnog odstrela traje već neko vrijeme“, upozorava još jedan sugovornik Nacionala. Dio hrvatskih medija intenzivno se posvetio Vrbanovu liku i djelu, objavivši desetke članaka s različitim navodnim aferama.
U jednome se tvrdilo da je iz osječkog butika svojevremeno uzeo „odijela u vrijednosti 900 tisuća kuna“, što bi preračunato značilo da ih je u nekoliko godina dobio čak oko 650 komada, a potom se pisalo da „drži u ladici“ predmet protiv te tvrtke zato što je svjestan da bi presuda i njega samoga kompromitirala. No pravomoćna presuda upravo u tom predmetu donesena je još 2014. godine i u njoj se Vrbana ni ne spominje. Sudac je stoga podnio pet privatnih tužbi i odmah zatražio delegaciju svih predmeta na neki drugi sud, s obzirom na to da je jasno da se ti procesi ne bi mogli voditi u Osijeku. Jedan predmet pripao je sutkinji Dorici Krnić Miloš – dakle, upravo onoj koja ga je prijavila zbog navodnih pritisaka.
Tko će se prijaviti uz Zvonka Vrbana još nije poznato, ali izgledno je da će to svakako biti osoba bliska Vladimiru Šeksu, koja to mjesto želi čuvati sve dok Šeksova kći ne stekne uvjete da i sama to mjesto zauzme
„Njen jedini zadatak bio je ispisati dvije rečenice i predmet proslijediti nadležnom sudu, no ona to nije učinila punih deset mjeseci. Vrban ju je upitao što se tu događa, a ona se pravdala zauzetošću, bolovanjima i slično“, opisuje jedan od svjedoka tih događaja.
Natječaj za novog predsjednika Županijskog suda u Osijeku trebao bi biti raspisan tijekom srpnja, a Zvonko Vrban sigurno će se prijaviti. Tko će mu se suprotstaviti, zasad nije poznato, no njemu bliski izvori tvrde da će to svakako biti osoba bliska Vladimiru Šeksu, koja tu fotelju želi „čuvati“ sve dok Šeksova kći ne stekne uvjete da i sama u nju zasjedne.
Komentari